Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 27d. 14:45

Naudingiausi būreliai vaikui? Ekspertų nuomonė

Robotika
Shutterstock nuotr. / Robotika

Vasarai žengiant link pabaigos, dauguma tėvų pradeda jausti kasmetinį nerimą. Šio priežastis – artėjantis ruduo, kai vaikai grįžta į mokyklas. Pasiruošimas rudeniui gali būti alinantis dėl įvairių pasiruošimo darbų gausos – reikalingos mokymosi priemonės, kuprinės, sąsiuviniai, o ką jau kalbėti apie būrelių pasirinkimą.

Šiame straipsnyje bus apžvelgiami galimi ikimokyklinio amžiaus (4–6m.) bei pradinių klasių mokinių (7–11m.) būreliai.

Šiuolaikiniai vaikai būreliuose praleidžia po keletą valandų per savaitę, kas per keletą metų transformuojasi į daugiau nei 500 valandų, kurios skiriamos neformaliam ugdymui. 500 valandų yra itin ilgas laiko tarpas, kurį paskyrus tikslingai, vaikas į suaugusiųjų gyvenimą žengs su stipriu žinių bei įgūdžių bagažu.

Užsienio kalbų būreliai

Šiuolaikiniame pasaulyje didžioji (ir vis didėjanti) mūsų komunikacijos dalis vyksta užsienio kalbomis. Ieškodami informacijos internete rasime tūkstančius kartų daugiau informacijos naudodami anglų kalbos raktažodžius nei lietuviškuosius.

Ugdomi įgūdžiai: užsienio kalbos įgūdžiai, skaitymas, rašymas, komunikaciniai gebėjimai, kultūrinis pažinimas

Shutterstock nuotr./Burelis
Shutterstock nuotr./Burelis

Galimi rezultatai: užsienio kalbos įgūdžiai, kaip ir technologinis raštingumas, tampa privalomu modernaus gyvenimo aspektu. Pradėjus mokytis antrosios užsienio kalbos ankstyvoje vaikystėje matomi ryškūs pokyčiai vaikų verbaliniuose gebėjimuose – kalbėsenoje, raiškoje, žodyne, teksto analizėje, skaityme, rašyme, gramatikoje ir t.t. Pasak tyrimų, rekomenduojama kuo anksčiau supažindinti savo vaikus su naujomis kalbomis, nes su kiekvienais metais naują kalbą išmokti darosi vis sudėtingiau. Rekomenduojamas amžius pradėti mokytis antrą (ar net trečią) kalbą yra iki 10 metų amžiaus.

Populiariausi užsienio kalbos būreliai: intellectus.lt, Kalba.lt, American English School, Anglų kalbos studija

Technologinė kūryba

Šiais laikais turbūt nebeliko žmonių, kuriems kiltų abejonių dėl technologijų svarbos šiuolaikiniame pasaulyje, jas matome visur – nuo išmaniųjų telefonų mūsų kišenėse iki atsiskaitymo sistemų, leidžiančių banko kortelėmis atlikti mokėjimus per kelias sekundes.

Dėl vieno dalyko esame tikri – technologijos ir toliau tobulės ir palies vis didesnę dalį mūsų gyvenimų, tad viena svarbiausių tėveliams tenkančių užduočių – užtikrinti vaikų technologinį išsilavinimą.

Ugdomi įgūdžiai: kompiuterinis raštingumas, problemų identifikavimas ir sprendimas, kūrybinis, kritinis, inžinerinis mąstymas, komandinis darbas, užsienio kalbos įgūdžiai.

Galimi rezultatai: Technologinės kūrybos būreliai yra vienas geriausių šiuolaikinių įrankių ugdyti vaiką, kuris gali užtikrinti, kad vaikas įgis svarbiausias šiuolaikinio žmogaus kompetencijas. Ekspertai sutaria, jog svarbiausios 21 amžiaus specialistų kompetencijos yra: kritinis mąstymas, komunikacija, komandinis darbas bei kūrybiškumas. Technologinė kūryba lavina visas šias kompetencijas ir dar daugiau.

Prieš dešimt metų niekas negalėjo įsivaizduoti, kad tokios specialybės kaip mobiliųjų aplikacijų kūrėjas ar dizaineris, didžiųjų duomenų (big data) analitikas bei debesų (cloud) paslaugų specialistas bus vienos paklausiausių specialybių darbo rinkoje. Analogiškai, ateityje didžiausią paklausą turėsiančios specialybės neabejotinai bus glaudžiai susijusios su technologijomis bei jų išmanymu.

Populiariausi technologinės kūrybos būreliai: Robotikos akademija, CodeAcademy kids.

Muzika

Pasak 2016 metų pietų Kalifornijos universiteto mokslininkų atliktų tyrimų, mokymasis dainuoti ar groti muzikiniu instrumentu pagreitina vaiko smegenų raidą. Konkrečiai – sritis, atsakingas už verbalinius (kalbų) įgūdžius bei skaitymą.

Shutterstock nuotr./Burelis
Shutterstock nuotr./Burelis

Ugdomi įgūdžiai: socialiniai įgūdžiai, emocinis intelektas, pasitikėjimas savimi, kalbos įgūdžiai, atmintis

Galimi rezultatai: muzikinė vaiko raida turi ganėtinai daug teigiamų aspektų tolimesniame vaiko gyvenimo etape, net vaikui ir netapus muzikos atlikėju ar dainininku. Ankstyvas muzikinių įgūdžių lavinimas siejamas su aukštesniais rezultatais mokykloje, kalbos įgūdžių raida, netgi aukštesniais pasiekimais matematikoje.

Populiariausi muzikos būreliai: Choras „Ąžuoliukas”, Choras „Liepaitės”, Yamaha muzikos mokykla, Kauno 1-oji muzikos mokykla.

Meninė kūryba

Meninė kūryba – viena iš dažniausių kūrybos išraiškos formų, kurios forma skiriasi priklausomai nuo pasirinkto metodo. Dailė, keramika, rankdarbiai ir kitos meninės kūrybos formos skatina vaikus eksperimentuoti, o priimami sprendimai lavina problemų sprendimo įgūdžius.

Ugdomi įgūdžiai: motorika, kūrybiškumas, problemų sprendimas, vizualus arba kinestetinis mokymasis

Galimi rezultatai: Kūryba – vienas svarbiausių šiuolaikinio gyvenimo ypatumų, tobulėjant technologijoms turinti vis didesnę reikšmę šiuolaikiniame pasaulyje. Tikslingas kūrybiškumo lavinimas turi teigiamą poveikį bene visuose karjeros keliuose.

Shutterstock nuotr./Burelis
Shutterstock nuotr./Burelis

Pasak ekspertų, išskiriami 3 pagrindiniai mokymosi stiliai: regimasis, garsinis bei kinestetinis (lytėjimo). Meninė kūryba lavina regimąjį arba kinestetinį mokymosi stilių (priklausomai nuo pasirinktos meno šakos). Regimasis mokymosi stilius yra labai svarbus šiuolaikiniame pasaulyje, nes didžiąją dalį informacijos šiais laikais gauname būtent per vizualią informaciją, dažnai per kompiuterių, telefonų ar planšečių ekranus.

Populiariausi meninės kūrybos būreliai Lietuvoje : Lietuvos vaikų ir jaunimo centras, Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokykla, Vėjų fėja – meninės kūrybos studija.

Sportas

Sporto būreliai yra vienas mėgiamiausių pasirinkimų popamokiniam vaiko ugdymui Lietuvoje. Kasmet tūkstančiai vaikų plūsta į krepšinio, futbolo, plaukimo ir kitus sporto būrelius dėl šių akivaizdžios naudos – fizinio aktyvumo. Pasak vaiko raidos specialistų, rekomenduojama bent valanda aktyvios fizinės veiklos per dieną, kad būtų užtikrinta gera vaiko savijauta bei sveikata.

Shutterstock nuotr./Futbolas
Shutterstock nuotr./Futbolas

Ugdomi įgūdžiai: socialiniai įgūdžiai, pasitikėjimas savimi, fizinis pasiruošimas, bendra savijauta

Galimi rezultatai: Sportas yra itin reikalingas norint užtikrinti gerą vaiko fizinę sveikatą tolimesniame gyvenime. Tačiau statistika sportui (karjeros atžvilgiu) nėra palanki – mažiau nei 1 iš 1000 vaikų, aktyviai besitreniruojančių pasirinktoje sporto šakoje, tampa profesionaliais atletais. Tapti profesionaliu sportininku yra tokia maža tikimybė, jog didesnė tikimybė, kad šalia vaiko nukris meteoritas, nei kad jis taps profesionaliu futbolininku (Pagal Didžiosios Britanijos futbolo akademijų statistiką). Taip yra dėl milžiniškos konkurencijos sporte, reikalaujančios išskirtinių gebėjimų, motyvacijos ir net sėkmės, nes viena dažniausių sporto rizikų – traumos, gali apversti visus planus aukštyn kojomis ir sukelti ilgalaikių pasekmių tolimesniam vaiko gyvenimui.

Sportas yra būtinas vaiko raumenų bei laikysenos susiformavimui, o pradėjus sportuoti ankstyvoje jaunystėje, ateityje taps ženkliai lengviau išlaikyti gerą fizinę būklę. Sportas yra siejamas su geresniais akademiniais rezultatais bei padeda vystyti fokuso išlaikymą, pasak mokslininkų. Sportas yra itin reikalingas bei naudingas kiekvienam vaikui, tačiau į sportą nevertėtų žvelgti kaip į ilgalaikę investiciją į vaiko įgūdžius ar karjeros pasirinkimą, nes įdėto laiko ir rezultato santykis dažnu atveju mažesnis, nei investuojant laiką į kito pobūdžio veiklas.

Populiariausi sporto būreliai Lietuvoje: Vilniaus krepšinio mokykla, Sostinės krepšinio mokykla, Sabonio krepšinio centras, Vilniaus Žalgiris, Tauro futbolo mokykla.

Ateitis priklauso technologijų kūrėjams

Šiuolaikiniame pasaulyje yra labai aiškios dvi tendencijos: skaitmenizacija, vykstanti milžinišku tempu, bei didėjantis kelių užsienio kalbų dominavimas. Šios kryptys artimiausiu metu nežada pakeisti trajektorijos, kiekvienam vaikui reikalingas puikus bent vienos užsienio kalbos bei technologijų išmanymas. Muzika bei menai yra puikus būdas ugdyti vaiko verbalinius gebėjimus bei kūrybiškumą, ypač svarbūs ankstyvojoje vaiko raidos stadijoje. Nors Lietuva – krepšinio šalis, į sportą vertėtų labiau žiūrėti ne kaip į karjeros pasirinkimą, o kaip į įrankį sveikatos, geros fizinės būklės bei savijautos palaikymui.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Užsispyrusi Italija renkasi vargšų nacionalizmą: radikalai žino, kad juos gelbės kiti

Smurto randai

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas 2018“ vienu metu sprogo 29 sprogmenys

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

24sek

Čempionų lygoje – netikėtai užliepsnojęs A.Juškevičius

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

24sek

„Rytas“ pralaimėjo paskutinių minučių dramą prieš „Uniks“

Kultūra

Už 100 JAV dolerių Danas Brownas žada atskleisti bestselerių rašymo subtilybes

Gyvi regionai

A.Bružas Visagine rado universitetą su aštuoniais fakultetais

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Sportas

„Sūduvos“ triumfo įrašas Kroatijoje tapo hitu

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Gazas

Puspriekabių šoninės apsaugos: kaip jos gali išgelbėti gyvybę?

Verslas

J.Didžiulis apie Reformatų skvero atnaujinimą: taip ardomas pasitikėjimas

Aktualu

Šalia D.Trumpo įamžintas „mažylis“ V.Putinas prajuokino rusų internautus

Aktualu

Tarp kultūros įstaigų plinta informacija: valdžia planuoja muziejų jungtuves

Naujienos

Vardai

Atlikėjos Laisvos sūnaus krikštatėviais tapo jos brolis dvynys su drauge

Deuce

„U.S. Open“ faktai: žvaigždžių sugrįžimas, R.Berankio varžovas ir pinigai

Verslas

Liepą didžiausi atlyginimai buvo kuklūs – daugiau nei 5000 eurų mokėjo 31 bendrovė

Aktualu

Bejėgystė Kupiškio ligoninėje: pasiūlė pačiam kviestis greitąją ir važiuoti į Panevėžį

Pasaulis kišenėje

Kodėl „Ryanair“ pakeitė savo rankinio bagažo politiką

Aktualu

Saksonijoje po vokiečio mirtimi pasibaigusio konflikto ultradešinieji rengia protestus

Kultūra

Želdynų apsaugos komisija: Reformatų parke vartai ir tvoros nerekomenduojamos

Aktualu

Raimondas Kurlianskis „MG Baltic“ bylą nagrinėjančiam teismui: „Pinigai nebuvo dėžutėje“

Pasaulis kišenėje

Fotosesijos dvaruose – už pinigus

Interviu 24sek

Šaras – apie kitų klubų viliones, pasikeitusį „Žalgirį“ ir naujas staigmenas

Aktualu

Emmanuelis Macronas: Europos Sąjungos saugumas turi nebepriklausyti nuo JAV

Aktualu

Belgijoje areštuotos dvi tonos kokaino su valdančiosios Rusijos partijos logotipais

Maistas

Keptas faršu įdarytas moliūgas

Aktualu

Tadžikistano sraigtasparniai smogė talibų kovotojams Afganistane

Verslas

Į ką atkreipti dėmesį sprendžiant dėl pensijos kaupimo?

Rąstplėšis ir kiti senieji tikrų vyrų žaidimai

Verslas

„Tesla“ įkūrėjas atsisakė idėjos išpirkti įmonės akcijas

Vardai

A.Ivanauskas ir G.Martirosianaitė pristato naują laidą: „Bus sugriautas kulinarinių laidų formatas“

Aktualu

Kolumbiečiai referendume nesugebėjo priimti griežtų kovos su korupcija priemonių

Gyvūnų klubas

VMVT patikrino audinių kailių fermas: nustatyta pažeidimų

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min