Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 27d. 14:45

Naudingiausi būreliai vaikui? Ekspertų nuomonė

Robotika
Shutterstock nuotr. / Robotika

Vasarai žengiant link pabaigos, dauguma tėvų pradeda jausti kasmetinį nerimą. Šio priežastis – artėjantis ruduo, kai vaikai grįžta į mokyklas. Pasiruošimas rudeniui gali būti alinantis dėl įvairių pasiruošimo darbų gausos – reikalingos mokymosi priemonės, kuprinės, sąsiuviniai, o ką jau kalbėti apie būrelių pasirinkimą.

Šiame straipsnyje bus apžvelgiami galimi ikimokyklinio amžiaus (4–6m.) bei pradinių klasių mokinių (7–11m.) būreliai.

Šiuolaikiniai vaikai būreliuose praleidžia po keletą valandų per savaitę, kas per keletą metų transformuojasi į daugiau nei 500 valandų, kurios skiriamos neformaliam ugdymui. 500 valandų yra itin ilgas laiko tarpas, kurį paskyrus tikslingai, vaikas į suaugusiųjų gyvenimą žengs su stipriu žinių bei įgūdžių bagažu.

Užsienio kalbų būreliai

Šiuolaikiniame pasaulyje didžioji (ir vis didėjanti) mūsų komunikacijos dalis vyksta užsienio kalbomis. Ieškodami informacijos internete rasime tūkstančius kartų daugiau informacijos naudodami anglų kalbos raktažodžius nei lietuviškuosius.

Ugdomi įgūdžiai: užsienio kalbos įgūdžiai, skaitymas, rašymas, komunikaciniai gebėjimai, kultūrinis pažinimas

Shutterstock nuotr./Burelis
Shutterstock nuotr./Burelis

Galimi rezultatai: užsienio kalbos įgūdžiai, kaip ir technologinis raštingumas, tampa privalomu modernaus gyvenimo aspektu. Pradėjus mokytis antrosios užsienio kalbos ankstyvoje vaikystėje matomi ryškūs pokyčiai vaikų verbaliniuose gebėjimuose – kalbėsenoje, raiškoje, žodyne, teksto analizėje, skaityme, rašyme, gramatikoje ir t.t. Pasak tyrimų, rekomenduojama kuo anksčiau supažindinti savo vaikus su naujomis kalbomis, nes su kiekvienais metais naują kalbą išmokti darosi vis sudėtingiau. Rekomenduojamas amžius pradėti mokytis antrą (ar net trečią) kalbą yra iki 10 metų amžiaus.

Populiariausi užsienio kalbos būreliai: intellectus.lt, Kalba.lt, American English School, Anglų kalbos studija

Technologinė kūryba

Šiais laikais turbūt nebeliko žmonių, kuriems kiltų abejonių dėl technologijų svarbos šiuolaikiniame pasaulyje, jas matome visur – nuo išmaniųjų telefonų mūsų kišenėse iki atsiskaitymo sistemų, leidžiančių banko kortelėmis atlikti mokėjimus per kelias sekundes.

Dėl vieno dalyko esame tikri – technologijos ir toliau tobulės ir palies vis didesnę dalį mūsų gyvenimų, tad viena svarbiausių tėveliams tenkančių užduočių – užtikrinti vaikų technologinį išsilavinimą.

Ugdomi įgūdžiai: kompiuterinis raštingumas, problemų identifikavimas ir sprendimas, kūrybinis, kritinis, inžinerinis mąstymas, komandinis darbas, užsienio kalbos įgūdžiai.

Galimi rezultatai: Technologinės kūrybos būreliai yra vienas geriausių šiuolaikinių įrankių ugdyti vaiką, kuris gali užtikrinti, kad vaikas įgis svarbiausias šiuolaikinio žmogaus kompetencijas. Ekspertai sutaria, jog svarbiausios 21 amžiaus specialistų kompetencijos yra: kritinis mąstymas, komunikacija, komandinis darbas bei kūrybiškumas. Technologinė kūryba lavina visas šias kompetencijas ir dar daugiau.

Prieš dešimt metų niekas negalėjo įsivaizduoti, kad tokios specialybės kaip mobiliųjų aplikacijų kūrėjas ar dizaineris, didžiųjų duomenų (big data) analitikas bei debesų (cloud) paslaugų specialistas bus vienos paklausiausių specialybių darbo rinkoje. Analogiškai, ateityje didžiausią paklausą turėsiančios specialybės neabejotinai bus glaudžiai susijusios su technologijomis bei jų išmanymu.

Populiariausi technologinės kūrybos būreliai: Robotikos akademija, CodeAcademy kids.

Muzika

Pasak 2016 metų pietų Kalifornijos universiteto mokslininkų atliktų tyrimų, mokymasis dainuoti ar groti muzikiniu instrumentu pagreitina vaiko smegenų raidą. Konkrečiai – sritis, atsakingas už verbalinius (kalbų) įgūdžius bei skaitymą.

Shutterstock nuotr./Burelis
Shutterstock nuotr./Burelis

Ugdomi įgūdžiai: socialiniai įgūdžiai, emocinis intelektas, pasitikėjimas savimi, kalbos įgūdžiai, atmintis

Galimi rezultatai: muzikinė vaiko raida turi ganėtinai daug teigiamų aspektų tolimesniame vaiko gyvenimo etape, net vaikui ir netapus muzikos atlikėju ar dainininku. Ankstyvas muzikinių įgūdžių lavinimas siejamas su aukštesniais rezultatais mokykloje, kalbos įgūdžių raida, netgi aukštesniais pasiekimais matematikoje.

Populiariausi muzikos būreliai: Choras „Ąžuoliukas”, Choras „Liepaitės”, Yamaha muzikos mokykla, Kauno 1-oji muzikos mokykla.

Meninė kūryba

Meninė kūryba – viena iš dažniausių kūrybos išraiškos formų, kurios forma skiriasi priklausomai nuo pasirinkto metodo. Dailė, keramika, rankdarbiai ir kitos meninės kūrybos formos skatina vaikus eksperimentuoti, o priimami sprendimai lavina problemų sprendimo įgūdžius.

Ugdomi įgūdžiai: motorika, kūrybiškumas, problemų sprendimas, vizualus arba kinestetinis mokymasis

Galimi rezultatai: Kūryba – vienas svarbiausių šiuolaikinio gyvenimo ypatumų, tobulėjant technologijoms turinti vis didesnę reikšmę šiuolaikiniame pasaulyje. Tikslingas kūrybiškumo lavinimas turi teigiamą poveikį bene visuose karjeros keliuose.

Shutterstock nuotr./Burelis
Shutterstock nuotr./Burelis

Pasak ekspertų, išskiriami 3 pagrindiniai mokymosi stiliai: regimasis, garsinis bei kinestetinis (lytėjimo). Meninė kūryba lavina regimąjį arba kinestetinį mokymosi stilių (priklausomai nuo pasirinktos meno šakos). Regimasis mokymosi stilius yra labai svarbus šiuolaikiniame pasaulyje, nes didžiąją dalį informacijos šiais laikais gauname būtent per vizualią informaciją, dažnai per kompiuterių, telefonų ar planšečių ekranus.

Populiariausi meninės kūrybos būreliai Lietuvoje : Lietuvos vaikų ir jaunimo centras, Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokykla, Vėjų fėja – meninės kūrybos studija.

Sportas

Sporto būreliai yra vienas mėgiamiausių pasirinkimų popamokiniam vaiko ugdymui Lietuvoje. Kasmet tūkstančiai vaikų plūsta į krepšinio, futbolo, plaukimo ir kitus sporto būrelius dėl šių akivaizdžios naudos – fizinio aktyvumo. Pasak vaiko raidos specialistų, rekomenduojama bent valanda aktyvios fizinės veiklos per dieną, kad būtų užtikrinta gera vaiko savijauta bei sveikata.

Shutterstock nuotr./Futbolas
Shutterstock nuotr./Futbolas

Ugdomi įgūdžiai: socialiniai įgūdžiai, pasitikėjimas savimi, fizinis pasiruošimas, bendra savijauta

Galimi rezultatai: Sportas yra itin reikalingas norint užtikrinti gerą vaiko fizinę sveikatą tolimesniame gyvenime. Tačiau statistika sportui (karjeros atžvilgiu) nėra palanki – mažiau nei 1 iš 1000 vaikų, aktyviai besitreniruojančių pasirinktoje sporto šakoje, tampa profesionaliais atletais. Tapti profesionaliu sportininku yra tokia maža tikimybė, jog didesnė tikimybė, kad šalia vaiko nukris meteoritas, nei kad jis taps profesionaliu futbolininku (Pagal Didžiosios Britanijos futbolo akademijų statistiką). Taip yra dėl milžiniškos konkurencijos sporte, reikalaujančios išskirtinių gebėjimų, motyvacijos ir net sėkmės, nes viena dažniausių sporto rizikų – traumos, gali apversti visus planus aukštyn kojomis ir sukelti ilgalaikių pasekmių tolimesniam vaiko gyvenimui.

Sportas yra būtinas vaiko raumenų bei laikysenos susiformavimui, o pradėjus sportuoti ankstyvoje jaunystėje, ateityje taps ženkliai lengviau išlaikyti gerą fizinę būklę. Sportas yra siejamas su geresniais akademiniais rezultatais bei padeda vystyti fokuso išlaikymą, pasak mokslininkų. Sportas yra itin reikalingas bei naudingas kiekvienam vaikui, tačiau į sportą nevertėtų žvelgti kaip į ilgalaikę investiciją į vaiko įgūdžius ar karjeros pasirinkimą, nes įdėto laiko ir rezultato santykis dažnu atveju mažesnis, nei investuojant laiką į kito pobūdžio veiklas.

Populiariausi sporto būreliai Lietuvoje: Vilniaus krepšinio mokykla, Sostinės krepšinio mokykla, Sabonio krepšinio centras, Vilniaus Žalgiris, Tauro futbolo mokykla.

Ateitis priklauso technologijų kūrėjams

Šiuolaikiniame pasaulyje yra labai aiškios dvi tendencijos: skaitmenizacija, vykstanti milžinišku tempu, bei didėjantis kelių užsienio kalbų dominavimas. Šios kryptys artimiausiu metu nežada pakeisti trajektorijos, kiekvienam vaikui reikalingas puikus bent vienos užsienio kalbos bei technologijų išmanymas. Muzika bei menai yra puikus būdas ugdyti vaiko verbalinius gebėjimus bei kūrybiškumą, ypač svarbūs ankstyvojoje vaiko raidos stadijoje. Nors Lietuva – krepšinio šalis, į sportą vertėtų labiau žiūrėti ne kaip į karjeros pasirinkimą, o kaip į įrankį sveikatos, geros fizinės būklės bei savijautos palaikymui.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Apsigavo: alytiškė lėktuvo bilietus pirko iš ne kartą baustos įmonės ir susidūrė su bėdomis

Tiesiogiai 15min iš Dakaro Gazas

Devintasis etapas Dakare: B.Vanagas penktas, V.Žala – 13-as, A.Juknevičius kovoja su gedimais

Aktualu

Šilutės rajone į griovį įvažiavusiame automobilyje nuskendo motina ir mažametė dukra

24sek

Nervų karas Vilniuje: pratęsimo neišgyvenęs „Rytas“ krito prieš ALBA

Aktualu

Laidotuvių procesijos užstatyti Plungės pareigūnai ėmė išrašinėti baudas

Tiesiogiai Gazas

Arūnas Gelažninkas įveikė priešpaskutinį etapą, prie finišo artėja ir B.Bardauskas

Vardai

„Eurovizijos“ atrankoje – žvaigždžių desantas: grupė „120“ jau dabar save vadina nugalėtojais

Gyvenimas

Dietomis nusivylęs Dmitrijus tapo veganu: atsikratė 30 kg ir įveikė aplinkinių spaudimą

„Ginčas“: lietuvis NBA klubo savininkas – utopija ar realus tikslas?

Aktualu

Aplink pasaulį keliaujančios Lenkijos maršalo J.Pilsudskio proanūkės kelionė prasidėjo Vilniuje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: naujas keiksmažodis „Brexit“, perkama politika ir – kur dingo mergaitė?

Aktualu

R.Karbauskiui dėl verslininkus į kandidatų sąrašą atvedusio A.Vaitkaus galvos neskauda

Vardai

Macaulay Culkinas prakalbo apie daugelį stebinusią jo draugystę su Michaelu Jacksonu

24sek

Garsus svečias Vilniuje: dėl „Ryto“ talento atvyko „Raptors“ bosas

15min tema Aktualu

Britai apie „Brexit“: tai istorinė šalies politikos savižudybė

24sek

Tėvynė vėl šaukia jį iš NBA – Domantas Sabonis vėl pateko į šauktinių sąrašą

Pasaulis kišenėje

Konkursas: idiliškame Italijos kaimelyje visą vasarą galite gyventi nemokamai

Vardai

Keistuoliu vadintas Antanas Nedzinskas dėl svajonės išleido beveik 60 tūkst. eurų

Aktualu

Paskelbti 2019 metų šauktinių sąrašai – pasitikrinkite, ar patekote

Aktualu

Moterys pasijuto kaip ringe: atsisveikinimas po vakarėlio Alytaus bare virto masinėmis muštynėmis

Deuce

Rusės elgesys „Australian Open“ šokiravo – konfliktas ir nepadorūs gestai publikai

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Verslas

Prancūzijos žemės ūkio ministras išprovokavo ginčą savo pareiškimais apie alkoholį

Aktualu

Čekai pagerbė prieš 50 metų susideginusį studentą

Aktualu

Perspėja dėl žiniasklaidos: situaciją lygina su karo padėtimi

Naujienos

Vardai

Atlikėjos Laisvos sūnaus krikštatėviais tapo jos brolis dvynys su drauge

Deuce

„U.S. Open“ faktai: žvaigždžių sugrįžimas, R.Berankio varžovas ir pinigai

Verslas

Liepą didžiausi atlyginimai buvo kuklūs – daugiau nei 5000 eurų mokėjo 31 bendrovė

Aktualu

Bejėgystė Kupiškio ligoninėje: pasiūlė pačiam kviestis greitąją ir važiuoti į Panevėžį

Pasaulis kišenėje

Kodėl „Ryanair“ pakeitė savo rankinio bagažo politiką

Aktualu

Saksonijoje po vokiečio mirtimi pasibaigusio konflikto ultradešinieji rengia protestus

Kultūra

Želdynų apsaugos komisija: Reformatų parke vartai ir tvoros nerekomenduojamos

Aktualu

Raimondas Kurlianskis „MG Baltic“ bylą nagrinėjančiam teismui: „Pinigai nebuvo dėžutėje“

Pasaulis kišenėje

Fotosesijos dvaruose – už pinigus

Interviu 24sek

Šaras – apie kitų klubų viliones, pasikeitusį „Žalgirį“ ir naujas staigmenas

Aktualu

Emmanuelis Macronas: Europos Sąjungos saugumas turi nebepriklausyti nuo JAV

Aktualu

Belgijoje areštuotos dvi tonos kokaino su valdančiosios Rusijos partijos logotipais

Maistas

Keptas faršu įdarytas moliūgas

Aktualu

Tadžikistano sraigtasparniai smogė talibų kovotojams Afganistane

Verslas

Į ką atkreipti dėmesį sprendžiant dėl pensijos kaupimo?

Rąstplėšis ir kiti senieji tikrų vyrų žaidimai

Verslas

„Tesla“ įkūrėjas atsisakė idėjos išpirkti įmonės akcijas

Vardai

A.Ivanauskas ir G.Martirosianaitė pristato naują laidą: „Bus sugriautas kulinarinių laidų formatas“

Aktualu

Kolumbiečiai referendume nesugebėjo priimti griežtų kovos su korupcija priemonių

Gyvūnų klubas

VMVT patikrino audinių kailių fermas: nustatyta pažeidimų

24sek

„Cavaliers“ gynėjas neišgelbėjo Filipinų rinktinės

Aktualu

Popiežius Pranciškus homoseksualių vaikų tėvams pataria kreiptis į psichiatrus

Aktualu

Girtas vyras Kaune po smūgio į stulpą bandydamas bėgti įvažiavo į požeminę perėją

Vardai

Per koncertą sunegalavusi Rusijos estrados žvaigždė Sofia Rotaru išvežta į ligoninę

Vardai

Teismas atmetė S.Grafininos nužudymu įtariamo N.Westo skundą dėl suėmimo

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:32
21:00
02:06

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min