Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 02, 14:43

Naujojoje Zelandijoje jūros lygis kyla greičiau nei prognozuota

Kai kuriose Naujosios Zelandijos pakrantėse jūros lygis kyla dvigubai greičiau nei prognozuota, todėl dviem didžiausiems šalies miestams pavojus iškils dešimtmečiais anksčiau nei tikėtasi, rodo pirmadienį paskelbti vyriausybės remto tyrimo duomenys.
Naujojoje Zelandijoje jūros lygis kyla greičiau nei prognozuota
Naujojoje Zelandijoje jūros lygis kyla greičiau nei prognozuota / „Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr.

Šalies pakrantėse surinkti duomenys parodė, kad kai kurios zonos jau grimzta po 3–4 mm per metus, tad seniai prognozuojama grėsmė artėja sparčiau.

Naujausios prognozės, kurias vienas ekspertas pavadino „truputį bauginančiomis“, parengtos pagal penkerius metus vykdytą vyriausybės finansuotą plačios apimties tyrimų programą „NZ SeaRise“. Ją vykdė dešimtys šalies ir tarptautinių mokslininkų.

Jų prognozės reiškia, kad valdžia turi daug mažiau laiko prisitaikymo prie klimato kaitos planams, įskaitant pakrančių bendruomenių perkėlimą, priimti.

„NZ SeaRise“ vienas vadovų Timas Naishas, Velingtono Viktorijos universiteto profesorius, sakė, kad iki 2100 metų vandenyno lygis pasaulyje turėtų pakilti apie pusę metro, bet nemažoms Naujosios Zelandijos dalims lygis galėtų pakilti beveik metrą, nes tuo pačiu metu taip pat grimzta sausuma.

Tai aiškus įspėjimas sostinei Velingtonui, galinčiam tikėtis jūros lygio pakilimo 30 cm iki 2040 metų. Anksčiau tokio pakilimo tikėtasi iki 2060 metų.

Esant tokiam jūros lygio kilimo greičiui, Velingtono gyventojai gali tikėtis kartą per šimtmetį potvynių sukeliamos žalos vidutiniškai kartą per metus.

„Turime mažiau laiko veikti, – sakė T.Naishas. – Gan žalingą jūros lygio kilimo poveikį pamatysite daug greičiau nei manėme. Bus užlieta kelių ir turto.“

„Taip, tai truputį baugina, bet dar yra laiko“, – pridūrė jis.

Didžiausia grėsmė kyla labiau apgyvendintoms Šiaurės salos pietrytinėms pakrantėms, bet nukentės ir daug kitų pajūrio bendruomenių ir miestelių, rodo duomenys.

Didžiausias šalies miestas, 1,7 mln. gyventojų turintis Oklandas, yra ypač pažeidžiamas. Prognozuojama, kad prie uosto rajono miesto centre ir keliuose kituose rajonuose jūros lygis kils 50 proc. greičiau, o tai reikšmingai paveiks būsto ir draudimo kainas.

„NZ SeaRise“ sukūrė interneto įrankį, kuriuo pasinaudodami gyventojai ir pareigūnai gali pasitikrinti prognozes dėl savo pakrančių ir įvertinti potvynių bei erozijos riziką.

„Laiko vis dar yra, bet nebeturime laiko sėdėti sudėję rankas, – sakė T.Naishas. – Jei esate tarybos narys, vystytojas ar sprendimus priimantis žmogus Naujosios Zelandijos pakrančių rajonuose, jums reikia dabar pat pradėti galvoti, koks yra prisitaikymo prie jūros lygio kilimo planas.“

Šalies ministrė pirmininkė Jacinda Ardern sakė, kad atitinkamas planavimas, įskaitant kai kurių bendruomenių ir infrastruktūros perkėlimo biudžeto sudarymą, jau vyksta.

„Pirmas pasirinkimas nebūtinai turi būti organizuotas perkėlimas, nes yra visokių galimybių, kuriomis galima pasinaudoti“, – sakė ji radijui „Radio New Zealand“.

„Su vietos administracijomis ir draudikais tariamės, kam teks kai kurių galimybių kaštai. Kaštai... neteks kuriai nors vienai grupei“, – sakė ji.

J.Ardern teigimu, šalies gyventojai neturėtų susitaikyti su tuo, kad didesnis nei prognozuojama artimiausiai ateičiai jūros lygio kilimas yra neišvengiamas. Pasak ministrės pirmininkės, kiekvienas pilietis turėtų daryti visa, ką gali, kad sumažintų taršą ir klimato kaitos poveikį.

Pasaulinio vandenyno lygis kyla dėl šylančio vandens tūrio didėjimo, sausumoje esančių ledynų ir Grenlandijos bei Antarkties ledo tirpsmo.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min