Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2013 06 14, 08:56

Nidoje atšvęstas pirmojo atkurto kurėno „Kuršis“ jubiliejus

Sukako 20 metų, kuomet Neringos garbės piliečio, tautodailininko Eduardo Jonušo iniciatyva pastatytas kurėnas „Kuršis“ buvo pirmąjį kartą nuleistas į marias.
Kurėnas „Kuršis“ švenčia dvidešimtmetį.
Kurėnas „Kuršis“ švenčia dvidešimtmetį. / Nerija.lt nuotr.

Iki XX amžiaus vidurio šimtai kurėnų raižydavo Kuršių marias. Jomis buvo žvejojama, gabenamos prekės  ir gyvuliai, plukdomi keleiviai. Šiandien ties Nida dažniausiai galima išvysti tik turistus ar vietos gyventojus plukdantį „Kuršį“, kurio kapitonas – neringiškis Aurelijus Armonavičius.

Kaip buvo statomas kurėnas „Kuršis“ bei kaip atrodė marios, kuomet jas raižė šimtai šių plokščiadugnių valčių, prisiminta trečiadienį vykusio renginio metu.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos kiemelyje buvo pristatyta Berndo Šimkes padovanotų senųjų Kuršių nerijos fotografijų paroda, prisiminimais dalinosi kurėno statytojai. Vienas pagrindinių E. Jonušo pagalbininkų – klaipėdietis Henrikas Mališauskas, prisidėjęs ir prie Juodkrantėje stovinčio laivo „Kogas“ statymo, o šiandien ir prie Klaipėdos simbolio „Meridiano“ atstatymo. E. Jonušui talkino ir jo sūnus Jovas.

Kaip prisiminta renginio metu, ąžuolines lentas laivui statyti tuomet nupirko Neringos savivaldybė. Kurėnas „Kuršis“ statytas ir pirmą kartą į vandenį nuleistas taip, kaip tai darydavo senieji šio krašto gyventojai.

„Kurėnas statytas vadovaujantis brėžiniais, gautais iš Vokietijos. Daug naudingos informacijos apie šių laivų statymo tradicijas suteikė senasis šio krašto gyventojas Sakutis, kuris laivus statė prieš karą“, - pasakojo kurėną stačiusio E. Jonušo žmona, Thomo Manno memorialinio muziejaus direktorė Vitalija Teresa Jonušienė.

Šiandien dvidešimtmetį skaičiuojančio „Kuršio“ statybos užtruko beveik tris metus, tuo tarpu įgudę laivadirbiai tokį laivą suręsdavo per 45 dienas. „Kurėnas buvo statomas remiantis senosiomis technologijomis, o joms perprasti reikėjo laiko. Dar dabar pamenu kaip ateinu  ir matau kaip vyrai lentą lenkia – vienas vienam gale sėdi, kitas kitam gale ir sako, kad nebegalime vienas į kitą žiūrėti. Tai buvo pragariškai sunkus darbas, todėl daug entuziastų atkrito“, - prisiminė V. T. Jonušienė.

Pirmoji Lietuvoje atkurta kuršvaltė iš pradžių judėjo varoma tik burių, vėliau dėl saugumo reikalavimų plukdant turistus – įrengtas ir variklis. Į dvidešimtmečio kelionę po Kuršių marias antradienį.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min