Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pleziozaurai nedėjo kiaušinių, teigia mokslininkai

Mokslininkai įsitikinę, kad tai – nėščios pleziozauro patelės ir jos vaisiaus liekanos.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Mokslininkai įsitikinę, kad tai – nėščios pleziozauro patelės ir jos vaisiaus liekanos.
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Amerikos mokslininkai tvirtina radę vaikingos pleziozauro patelės suakmenėjusias liekanas, pranešama BBC tinklalapyje.

Pleziozaurai – iškastiniai jūriniai ropliai – Žemėje gyveno dinozaurų laikais. Autoriai žurnale „Science“ rašo, kad ištyrę vieno prieš 78 mln. metų gyvenusio pleziozauro griaučius priėjo prie išvados, kad šie gyvūnai, skirtingai nuo dinozaurų, kiaušinių nedėjo.

Maždaug 20 metų minimo pleziozauro liekanos gulėjo Los Andželo gamtos istorijos muziejaus rūsyje. Mokslininkai į juos dėmesį atkreipė tik prieš dvejus metus. Nuvalę griaučius paleontologai greitai suprato, kad tai – ne vieno, o dviejų individų – suaugusio pleziozauro ir jauniklio – liekanos.

Be to, buvo atmesta versija, kad didysis gyvūnas prarijo mažąjį, nes jauniklio griaučiuose nebuvo jokių dantų žymių, o jo kūno sandara rodo, kad jis užbaigęs tik du trečdalius savo vystymosi.

Ginčai dėl to, kaip dauginosi pleziozaurai, netyla jau 200 metų. Daug specialistų mano, kad šių gyvūnų svoris buvo pernelyg didelis, kad jie galėtų išropoti į krantą dėti kiaušinių, todėl tikėtina, kad jie buvo gyvavedžiai.

„Tai pirmas tiesioginis įrodymas, kad pleziozaurai buvo gyvavedžiai“, – sakė paleontologas Adamas Smithas iš Birmingamo mokslo muziejaus. – Radinys nepaprastai įdomus, seniai lauktas.“

Rūpestingi tėvai?

„Lig šiol vis nepasitaikydavo rasti vaikingos pleziozaurės liekanų, ir tai labai liūdino mokslininkus, – sako tyrimo autorius Frankas O'Keefe'as iš JAV Marshallo universiteto. – Tačiau šis pavyzdys mus ypač nustebino dar tuo, kad pleziozaurai dauginosi visai ne taip, kaip kiti jūriniai ropliai: jiems gimdavo vienas didelis jauniklis, o ne daug mažų.“

Remdamiesi tuo, paleontologai spėja, kad pleziozaurai galėjo rūpintis savo palikuonimis – panašiai kaip dabar savo jaunikliais rūpinasi banginiai. Banginių patelės taip pat atsiveda po vieną didelį jauniklį, kuriam reikalinga tėvų globa.

Tyrimo autoriai pažymi, kad sausumoje gyvenę dinozaurai turbūt taip pat nešdavo maistą savo jaunikliams.

Vis dėlto kiti specialistai abejoja pleziozaurų rūpestingumu savo jauniklių atžvilgiu.

„Žinoma, taip visai galėjo būti, tačiau tokie teiginiai gali būti ir visiškai hipotetiniai“, – pripažino A.Smithas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min