Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 2d. 11:49

Prie Kauno oro uosto pastebėtas netikėtas keliautojas – vabzdys maldininkas

Skaitytojo pastebėtas vabalas maldininkas
A.Švenčionio nuotr. / Skaitytojo pastebėtas vabalas maldininkas

Pirmadienio rytą skaitytojas Augustinas susisiekė su redakcija ir pasidalijo neįprastu reginiu – greta Kauno oro uosto pastebėto vabzdžio maldininko nuotrauka. Maldininkas – retas svečias Lietuvoje, tiesa, dėl klimato pokyčių pastaruoju metu sutinkamas vis dažniau.

„Šio pirmadienio rytą užtikau emigrantą vabzdį maldininką prie Kauno oro uosto“, – šmaikštauja skaitytojas Augustinas.

Keičiantis orams kadaise retas svečias Lietuvoje matomas vis dažniau – pirmą kartą Europinis maldininkas (Mantis religiosa) Lietuvoje aptiktas 2008 metais.

Penki suaugę vabzdžiai anuomet buvo pastebėti rugpjūčio mėnesį įvairiose Vilniaus miesto vietose, viena nuo kitos nutolusiose per 1–5 kilometrus.

2010 metais jau užregistruota keliolika pranešimų apie šį vabzdį – iš Vilniaus, Kauno, Rytų ir Pietų Lietuvos. 2013-aisiais viena patelė stebėta Čepkelių rezervate.

Kaip 15min yra pasakojusi Gamtos tyrimų centro Entomologijos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja Jolanta Rimšaitė, visi maldininkai Lietuvoje buvo stebimi nuo antros rugpjūčio dekados, smarkiai atšilus orui. Pirmieji pranešimai gamtininkus pasiekdavo po audrų.

Maldininkas registruotas ir Latvijoje bei Baltarusijoje. Vidurio Europoje tai – taip pat nykstanti rūšis.

„Šie vabzdžiai randami kelerius metus iš eilės skirtingose Lietuvos vietose esant panašioms oro sąlygoms ir maždaug tuo pačiu metu, todėl gali būti, kad maldininkai natūraliai plinta į mūsų šalį. Ar pavyks jiems čia įsitvirtinti, parodys laikas“, – aiškino gamtininkė.

Arčiausiai Lietuvos natūraliai europinis maldininkas gyvena gerai įšilusiose pievelėse, pušynų pakraščiuose Lenkijoje. Dar XVIII amžiuje ši rūšis gyveno prie Varšuvos ir buvo nurodoma kaip nereta. Tačiau pastaraisiais metais situacija pasikeitė – dabar ji nyksta ir yra įrašyta į Lenkijos Raudonąją knygą.

Maldininkas registruotas ir Latvijoje bei Baltarusijoje. Vidurio Europoje tai – taip pat nykstanti rūšis.

Plačiausiai ji paplitusi Pietų Europoje, Azijoje, Afrikoje, introduokuota Australijoje, Šiaurės Amerikoje.

Maldininkai – tai plėšrūs vabzdžiai, maistą gaudo tam pritaikytomis priekinėmis galūnėmis. Patinai užauga iki 52 mm, patelės – iki 75 mm.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min