Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 16d. 06:27

Rūšiavimo kultūra Lietuvoje: 11 dažniausių klaidų

 Atliekų rūšiavimo konteineriai
„15 minučių“/Eriko Ovčarenko nuotr. / Atliekų rūšiavimo konteineriai

Pasaulyje auganti ekologijos banga vis labiau matoma ir Lietuvoje, o atsakingo vartojimo ir atliekų rūšiavimo kultūra gyventojams jau nebesvetima. Nors šalyje įrengta bemaž 7000 aikštelių, kuriose galima rūšiuoti atliekas, ne visi norintys pasirūpinti gamta žino kaip tai tinkamai daryti.

Vienos didžiausių Lietuvoje atliekų tvarkymo įmonių „VSA Vilnius“ gamybos skyriaus vadybininkas Laurynas Kazlauskas pastebi, jog požiūris, kad išrūšiuotos atliekos keliauja į vieną krūvą ir todėl neverta jų rūšiuoti, nyksta. „Tačiau vienas užterštas konteineris gali užteršti didžiąją dalį išrūšiuotų atliekų ir jos tampa netinkamos perdirbti, – sako L.Kazlauskas. – Tokiu atveju visas bendruomenės darbas ir pastangos būti draugiškiems gamtai nueina veltui – užterštos antrinės žaliavos keliauja į sąvartyną.“

Kaip užtikrinti, kad visos gyventojų išrūšiuotos atliekos būtų perdirbtos? Specialistas pateikia 10 dažniausiai padaromų klaidų rūšiuojant ir patarimų, kaip tinkamai rūšiuoti atliekas:

 1. Pašalinkite gėrimų ar maisto likučius. Neretai popieriaus, stiklo ar plastiko tara į spalvotuosius konteinerius patenka su maisto ar gėrimų likučiais – tai bene dažniausia rūšiavimo klaida, nes tokia užteršta tara negali būtų perdirbama. Neišgertus gėrimus galima išpilti į kriauklę ar unitazą, o maisto likučius reiktų mesti į buitinių atliekų konteinerį. Iš jo maisto likučiai pateks į sąvartyną, kuriame natūraliai suirs.
 2. Higieninį popierių ir tapetus meskite prie buitinių atliekų. Beveik visų tipų popierius ar popierinės pakuotės gali būti perdirbtos. Tačiau verta atsiminti, kad panaudotas higieninis popierius, pavyzdžiui, popieriniai rankšluosčiai, tualetinis popierius ar sauskelnės, taip pat tapetai nėra tinkami perdirbti – šių gaminių, net ir švarių, yra neįmanoma perdirbti dėl jų struktūros. Rūšiuojant tokias atliekas, jas derėtų mesti į buitinių atliekų konteinerius. Taip pat prie buitinių atliekų turėtų patekti popierius, dengtas kitomis medžiagomis – pvz., plastiku, metalu, oda ar pan., arba maisto, riebalų likučiais ar kitaip suteptas popierius.
 3. Perdirbamos pakuotės būna pažymėtos. Įvairios pakuotės, kurias galima perdirbti, yra pažymimos apvaliu dviejų besisukančių rodyklių simboliu. Jei tokio simbolio ant pakuotės nėra, ji nėra perdirbama ir turėtų keliauti į buitinių atliekų konteinerį. Dažniausiai pasitaikantis šios klaidos pavyzdys – bulvių traškučių pakeliai ar picų dėžutės, kurios būna užterštos riebalais. Didžioji dalis prekybos centruose paimamų celofaninių maišelių taip pat nėra perdirbami, nebent yra pažymėti specialiu ženklu. O grietinės, jogurto ar majonezo plastikines pakuotes, prieš mesdami į plastiko konteinerį, išplaukite.
 4. „TetraPak“ ženklu pažymėtos pakuotės turėtų keliauti į plastikui skirtą konteinerį. „TetraPak“ pakuotės naudojamos labai plačiai – į jas pakuojamas pienas, sultys, vynai ir kiti produktai. Tačiau nors jos atrodo it popierinės, jas reikia mesti į plastiko konteinerį.
 5. Mišrias antrines žaliavas reiktų atskirti. Kartais gyventojai neįvertina, kad antrinės žaliavos yra apvelkamos neperdirbama medžiaga. Pavyzdžiui, rūšiuojant derėtų nuplėšti plastiko ar celofano medžiaga padengtus žurnalų viršelius. Taip pat reiktų vengti perdirbamo popieriaus gaminius išmesti plastikiniame maišelyje. Tačiau jeigu atlieka turi neatsiskiriančias mišrias medžiagas – pvz., turi ir plastiko, ir metalo, tuomet ją galite dėti į bendrą buitinių atliekų konteinerį.
 6. Pavojingoms atliekoms skirtos specialios aikštelės. Į rūšiavimo konteinerius ypač negalima mesti pakuočių su tepalų, skiediklių ar dažų likučiais. Šios medžiagos yra labai pavojingos aplinkai ir neperdirbamos. Jei norite atsikratyti šiomis atliekomis, reiktų kreiptis į specialias pavojingų atliekų utilizavimo aikšteles.
 7. Automobilių dalys nėra perdirbamos. Automobiliuose esantis plastikas ir tuo labiau jų padangos nėra tinkami perdirbti. Keičiant padangas, senąsias galima palikti tame pačiame autoservise arba nugabenti jas į stambiagabaričių atliekų aikštelę. Į ją reiktų vežti ir automobilių stiklus, nes dėl specialaus apdirbimo jų negalima perdirbti.
 8. Stiklo paketai, lemputės ar vaistų buteliukai – neperdirbami. Iš neperdirbamų medžiagų į stiklo konteinerius dažnai keliauja stiklo paketai ar automobilių stiklai. Šios atliekos gali būti utilizuotos stambiagabaričių atliekų sąvartyne, nes nėra tinkamos perdirbti. Į stiklo konteinerius nederėtų mesti ir lempučių, veidrodžių, ampulių ar stiklinių vaistų buteliukų, keramikos gaminių.
 9. Nestambios metalo atliekos turi keliauti į plastiko konteinerį. Nedideles metalo atliekas – pvz., skardines nuo gėrimų, žirnelių ar pan., metalinius dangtelius, metalines skardas ar lėkštes bei kitas metalo atliekas meskite į plastiko konteinerį. Metalo atliekas sėkmingai išrūšiuoja magnetas, kuris yra įrengtas virš plastiko atliekų rūšiavimo linijos. Jeigu metalo atlieka didesnė – pristatykite ją į stambiagabaričių atliekų sąvartyną.
 10. Baterijų nevalia mesti prie buitinių atliekų. Baterijos yra pavojingos atliekos, todėl nemeskite jų į buitinių atliekų konteinerį, nes jos nuguls sąvartyne ir terš aplinką. Baterijas galite nunešti ir priduoti ne tik į didesnes technikos parduotuves, bet ir į daugumą maisto prekybos centrų, degalinių ir kt.
 11. Plastikinius butelius ypač lengva rūšiuoti. Plastikinius butelius naudojame labai dažnai ir tai yra bene lengviausiai rūšiuojama plastiko atlieka, kuri gamtoje natūraliai suirtų tik per keletą šimtmečių. Šias atliekas meskite į plastikui skirta konteinerį, prieš tai nuėmę kamštelį ir žiedelį, kurie yra pagaminti iš kitos rūšies plastiko. Pamatysite, kad rūšiuodami plastikinius butelius ne tik saugosite gamtą, bet ir sutaupysite daug vietos savo buitinių atliekų šiukšlinėje.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min