Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ryškiausią supernovos sprogimą bus galima stebėti tiesiog su žiūronais

Supernovos sprogimo metu žvaigždės materija pasklinda visomis kryptimis tokiu greičiu, kuris prilygsta vienai dešimtajai šviesos greičio.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Supernovos sprogimo metu žvaigždės materija pasklinda visomis kryptimis tokiu greičiu, kuris prilygsta vienai dešimtajai šviesos greičio.
Šaltinis: 15min
0
A A

Čiupkite žiūronus – artimiausiomis naktimis danguje bus matomas ryškiausias supernovos sprogimas nuo 1957 metų. Mokslininkai tai vadina „kartą gyvenime pasitaikančia proga“ išvysti neeilinį reginį.

Supernova – tai sprogstanti žvaigždė, kurios šviesumas staiga padidėja kelis šimtus milijonų kartų. Prieš pat sprogimą ši žvaigždė buvo maždaug Žemės dydžio, tačiau jos masė buvo didesnė, nei Saulės. Sprogimo metu žvaigždės materija pasklinda visomis kryptimis tokiu greičiu, kuris prilygsta vienai dešimtajai šviesos greičio.

Danguje bus matomas „Mesjė 101“ (M101) galaktikoje esančios supernovos sprogimas, skelbia Dailymail.co.uk.

M101 yra spiralinė galaktika, esanti už 21 mln. šviesmečių nuo Žemės, Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždyne. Lengviausias būdas ją surasti – tarp dviejų paskutinių „samčio“ žvaigždžių mintyse nubrėžti liniją ir nuo jos išvesti lygiakraštį trikampį. Galaktika bus šio trikampio viršūnėje (žr. iliustr. dešinėje).

Kadras ia YouTube/Galaktika Mesjė 101 (M101) yra už 21 mln. aviesmečių nuo Žemės, Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždyne.
Galaktika „Mesjė 101“ (M101) yra už 21 mln. šviesmečių nuo Žemės, Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždyne.

Supernovos sprogimas turėtų „peršviesti“ visą šią galaktiką, o mums ji turėtų būti viena ryškiausių žvaigždžių danguje.

Užteks vien žiūronų

Mokslininkai prognozuoja, kad ryškiausią stadiją sprogimas pasieks rugsėjo 9-12 dienomis. Tai bus ryškiausia supernova nuo 1957 metų. Oksfordo universiteto mokslininkai ją stebi naudodami Hablo kosminį teleskopą.

Sprogimas bus toks ryškus, kad jį bus galima stebėti tiesiog su žiūronais. Tai patariama daryti vos sutemus, būnant kuo toliau nuo miesto šviesų.

Meteorologai prognozuoja, kad naktį į penktadienį dangus virš Lietuvos gali būti apsiniaukęs. Tačiau sekančios trys naktys, kuriomis siūloma stebėti supernovą, turėtų būti giedresnės.

Supernova „mūsų kieme“

Anksčiau danguje ne sykį buvo galima pamatyti supernovų sprogimus, tačiau šis, žadama, bus itin ryškus, kadangi sprogstanti žvaigždė yra labai arti Žemės. Dauguma supernovų yra daugiau nei už 1 mlrd. šviesmečių, o ši – vos už 21 mln. šviesmečių.

„Ją galės pamatyti visi, kas turi gerus žiūronus. Daugumai tai gali būti vieną kartą gyvenime pasitaikanti proga pamatyti supernovos sprogimą savo akimis. Gali būti, kad tai nepasikartos artimiausius 100 metų“, – teigė supernovą sekančios Oksfordo universiteto komandos narys, astrofizikas Markas Sullivanas.

„Ji yra praktiškai mūsų kieme. Galaktikoje yra milijardai žvaigždžių. Ši supernova savaitgalį bus ryškiausia iš visų“, – tikino supernovą atradęs Kalifornijos Berkelio universiteto mokslininkas Peteris Nugentas.

Po savaitgalio supernovos sprogimas turėtų baigtis, o jo liekanos bus matomos tik naudojant teleskopus.

Žiupsnelis istorijos

Astronomijos istorijoje yra užfiksuoti trys panašaus ryškumo supernovų sprogimai – 1909, 1957 ir 1970 metais.

Ryškiausiai matomi tie supernovų sprogimai, kurie vyksta mūsų galaktikoje, tačiau jie įvyksta itin retai. Paskutinį kartą toks įvykis užfiksuotas 1572 metais. Šis žvaigždės sprogimas plika akimi buvo matomas kelis mėnesius. Dar įspūdingesnis reginys buvo matomas 1006 metais prieš Kristų, jį detaliai aprašė Kinijos, Egipto ir arabų šalių astronomai. Manoma, kad šio sprogimo būta tokio ryškaus, jog jo šviesa leido žmonėms vidurnaktį skaityti rankraščius.

Siūlome pasižiūrėti vaizdo įrašą, kuriame paaiškinama, kaip pamatyti savaitgalį vyksiantį supernovos sprogimą:

VIDEO: How to See a Recently Discovered Supernova

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min