Dabar populiaru
Publikuota: 2012 sausio 4d. 22:42

Sausį miškuose galima grybauti

Vaikų rankose – sausio 1-ąją rastos voveraitės.
15min.lt skaitytojo Mariaus S. nuotr. / Vaikų rankose – sausio 1-ąją rastos voveraitės.

Pasaka apie tai, kaip pikta pamotė išvijo podukrą viduržiemį žibuoklių, šią žiemą neatrodo jau tokia baisi. Žydinčią žibutę miške dabar tikrai įmanoma rasti. Kaip ir grybų. Gamtininkai tuo ne itin stebisi, esą viską lemia šilti orai.

Pirmąją Naujųjų metų dieną į mišką Šilutės rajone Macikų kaime kartu su vaikais išsiruošęs 15min.lt skaitytojas Marius S. negalėjo patikėti savo akimis: tarp pernykščių medžių lapų ir tebežaliuojančių žemuogių lapelių jie pamatė gražuoles voveraites.

Atrodytų, šis reiškinys yra visiška gamtos anomalija, tačiau Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Mikologijos laboratorijos specialistų tai visiškai nestebina. Anot laboratorijos vadovės dr. Jurgos Motiejūnaitės, kadangi orai pastaruoju metu tokie šilti, ne tik voveraitės, bet ir kiti tiek pavasariniai, tiek vasariniai, tiek rudeniniai grybai dygsta, žibutės žydi.

„Tiesiog klimatinės sąlygos nelabai normalios. Lygiai taip pat, kaip pražysta vyšnios gruodžio mėnesį, apie ką skaičiau, lygiai tas pats ir čia“, – 15min.lt teigė J.Motiejūnaitė.

Anot Mikologijos laboratorijos vadovės, greičiausia jokiam augalui nėra labai sveika toks sutrikęs ritmas, kai vidury žiemos augalas pradeda augti ir žydėti. „Bet kadangi grybai yra šiek tiek labiau apsaugoti, jų pagrindinis „kūnas“ yra žemėje, tai manyčiau, kad jiems mažiau pavojingi tokie pokyčiai. Bet tai tik spėlionės, tyrimų niekas nėra daręs“, – tvirtino J.Motiejūnaitė.

15min.lt skaitytojo Mariaus S. nuotr./Miake `ilutės rajone Macikų kaime sausį iadygo voveraitės.
15min.lt skaitytojo Mariaus S. nuotr./Miške Šilutės rajone Macikų kaime sausį išdygo voveraitės.

Sausį išdygę grybai vargu ar turės kokios nors įtakos kitų metų šių miško gėrybių derliui. Anot J.Motiejūnaitės, tam įtakos paprastai turi kiti dalykai. Esą jeigu tokie pokyčiai, kai grybai dygsta sausį, būtų pastebimi bent kelerius metus iš eilės, tuomet galbūt ir tektų keisti grybavimo įpročius.

„Nuo vienkartinio tokio įvykio tikrai niekas nepasikeičia. Jeigu tai kartotųsi ne vienerius metus, tuomet galbūt ir keistųsi, kada ir kokie grybai dygsta“, – įpratusiems grybauti rudenį pokyčių žadėti neskubėjo J.Motiejūnaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min