Sibiro jūrų dugne slypi „šiltnamio efekto“ sukėlėjas

Mokslininkai baiminasi, kad dėl pasaulinio atšilimo gali ištirpti Sibiro amžinasis įšalas – dėl to į atmosferą patektų didžiulis metano kiekis. Pasaulinio atšilimo požymiai jau dabar labiausiai matomi Arkties regione.
Mokslininkai aiškinasi „šiltanamio efekto“ priežastis.
Mokslininkai aiškinasi „šiltanamio efekto“ priežastis. / „Scanpix“ nuotr.

Iš amžinojo įšalo Sibiro jūrų dugne veržiasi metanas, kuris gali prisidėti prie „šiltnamio efekto“, šeštadienį švedų dienraščiui „Dagens Nyheter“ sakė tame rajone dirbančios tarptautinės ekspedicijos mokslininkas.

„Dabar amžinajame įšale yra mažų skylučių. Aptikome padidėjusį metano lygį virš jūros vandens paviršiaus, o dar didesnį – vandenyje iš karto po juo. Akivaizdu, kad metano šaltinis yra jūros dugnas“, – sakė tarptautiniame Sibiro šelfo tyrime dalyvaujančių švedų vadovas Oerjanas Gustafssonas. Laptevų ir Rytų Sibiro jūrose buvo atlikti bandymai ir naudoti daug tikslesni nei anksčiau matavimo prietaisai, pažymėjo jis.

Metanas, kaip „šiltnamio efekto“ sukėlėjas, yra daugiau kaip 20 kartų veiksmingesnis už anglies dvideginį.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą