Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 17d. 08:00

Stoglangių montavimas ir priežiūra

„Langas stoge? Jūs turbūt juokaujate?!.“ – dar visai neseniai taip į architektų pasiūlymus antrąjį namo aukštą paversti gyvenama erdve reagavo namų savininkai. Ir ne be pagrindo. Kiekvienas langas yra erdvė, per kurią prarandama energija. Langas stoge daugeliui atrodė kaip antras kaminas. Per kurį turi išeiti visa šiluma.

Laikai pasikeitė. Technologijos ištobulėjo tiek, kad dabar stoglangiai yra vienas iš populiariausių būdų palėpes paversti jaukiais kambariais su natūraliu apšvietimu ir puikia ventiliacija.

Stoglangių montavimas

Stoglangis – standartizuota prekė, todėl jį galima pirkti internetu ir statybinių medžiagų parduotuvėje nesibaiminant, kad jis netiks. Paprasti langai dažniausiai yra daromi pagal užsakymą, o stoglangiui atskiros gamybos dažniausiai nereikia. Nebent tai unikalus architekto sumanymas ir stoglangis yra apvalus arba trikampis. Nereikia stebėtis, tokių sumanymų tikrai gali būti. Įsigiję stoglangį namo savininkai susiduria su vienu didžiausių iššūkių – montavimu. Tai ne problema, tiesiog iššūkis tiems, kas nori įsirengti stoglangį pastatytame name ir įrengtame stoge. Jei stogas dengiamas naujai, tai tik dar viena nedidelė užduotis stogdengiams, su kuria jie susitvarko per pusvalandį.

Esant pastatytam stogui, akivaizdu, kad jį reikia pjauti. Tai galima padaryti iš vidaus, jei tai skarda arba šiferis. Esant čerpėms tenka lipti ant stogo ir jas toje vietoje, kur numatyta anga stoglangiui nurinkti. Išpjauti galima naudojant kampinį šlifuoklį. Šį darbą atlikti visada rekomenduojama dviem žmonėms, nes vienas gali susidurti su sunkumais ir net pavojumi susižeisti.

Jei stogo gegnių žingsnis yra platus ir stoglangiui per daug erdvės, teks primontuoti papildomą gegnę iš vidaus. Tada stoglangis bus montuojamas tarp dviejų gegnių ir papildomų dviejų skersinių, kuriuos priveržti galima iš vidaus naudojant paprasčiausius metalinius kampelius. Dažnai šioje vietoje sprendimai būna ir paprastesni.

Labai svarbus momentas montuojant šiuos stogo langus yra sandarinimas. Yra standartizuotos stoglangių tarpinės, skirtos lygiam arba banguotam stogui. Jos yra dedamos įstačius stoglangio rėmą. Šios tarpinės nepraleidžia drėgmės ir šalčio todėl stoglangis ir netampa antruoju kaminu, pro kurį šiluma palieka namus. Aišku, viską atlikti reikia itin kruopščiai.

Dedami specialūs apvadai ir stoglangis jau paruoštas. Lieka tik įstatyti stiklo paketą pritvirtinti rankenas ir laukti pirmojo lietaus, kuris greitai parodys, ar meistras iš tikrųjų nagingas, ar tik mėgėjas – atgrubnagis.

Jei viskas padaryta gerai, jokių problemų nebus dešimtis metų. Stoglangių gamintojai labai daug investuoja, kad sukurtų itin efektyvius stoglangius, tačiau jų garantijos priklauso nuo montavimo. Jei stoglangį montuojate patys, garantijos, kad neleis drėgmės niekas neduos. Garantija taikoma tik pačiam stoglangiui, tačiau ne jo savybėms. Dėl to visada reikia pagalvoti ne tik apie jo įsigijimą, bet ir montavimą.

Stoglangių priežiūra

Pagrindinė stoglangio priežiūra yra jo stiklų plovimas. Kartais gali užkristi ir už jo krašto užsikabinti medžių šakų. Jas reiktų pašalinti, nes tokiu atveju ten gali pradėti kauptis ir daugiau šiukšlių.

Kai renkatės stoglangius, reikia pasidomėti jų plovimo galimybėmis. Paprastai stoglangiai yra atidaromi dviem būdais: atverčiant langą, arba paspaudžiant jį žemyn. Pastarasis būdas yra patogesnis ir populiaresnis. Tokių stoglangių varčia gali būti pasukta daugiau nei 120 laipsnių, todėl ji beveik visa persiverčia ir nuvalyti galima tiesiog stovint patalpoje. Atverčiami stoglangio langai yra reikalaujantys sudėtingesnio valymo. Pasižiūrėkite lango fiksavimo mechanizmą. Ten turėtų būti nedidelė svirtelė, kurią atkabinus, fiksavimo mechanizmas nusimauna ir langą galima atidaryti 90 laipsnių kampu ir daugiau. Toliau reikės aukštų kopėčių, kad bent iki pusės išlįstumėte virš stogo. Tada galima langa nuvalyti. To daryti nerekomenduotina žmonėms, bijantiems aukščio. Kelias minutes stovėti aukštai nėra labai patogu, tačiau pats lango plovimas nėra dažnas.

Stogo langus plauti rekomenduojama mažiausiai du kartus per metus. Pirmas kartas – po žiemos, kai nutirpsta sniegas. Antras kartas – vasaros pabaiga po karščių ir lietaus periodų. Jei stogo langas lengvai pasukamas, plauti langus galima kad ir kas savaitę.

Kur kas sudėtingiau yra su stabiliais stoglangiais, kurie yra aukštai ir neturi varstymo galimybės. Stabilūs stoglangiai paprastai yra kiek didesni ir jie montuojami tada, kai patalpa yra gana aukšta. Juk nelipsite kiekvieną kartą kopėčiomis, norėdami praverti langą ir įleisti oro. Tokiais atvejais patalpose turi būti kitos vėdinimo alternatyvos. Stabilių stoglangių valymas galimas tik užlipus ant stogo. Dviejų aukštų namuose tai nėra itin sudėtinga, nes tai galima padaryti atsinešus ilgesnes kopėčias. Aukštalipių valytojų samdyti šiam darbui nereikia.

Unikalios stoglangių savybės

Stoglangių langai yra pakankamai tvirti, kad atlaikytų storą šlapio sniego sluoksnį. Vertikaliai stovintiems langams tokie reikalavimai nekeliami. Kita savybė – UV pralaidumas. Iš išorės klijuojama speciali plėvelė, kuri sulaiko didžiąją dalį žmogui kenksmingų ultravioletinių spindulių. Stiklai tonuojami dažnai, tačiau stoglangiams pritaikomos itin kokybiškos plėvelės. Juk saulės jie „mato“ kur kas daugiau, nei paprasti vertikaliai stovintys stiklai namo languose.

Išorinis stoglangio lango stiklas paprastai būna grūdintas. Jis yra tvirtesnis, nes turi atlaikyti ne tik sniegą, bet ir krušą.

Papildomai ant jo gali būti klijuojama apsauginė plėvelė ir įrengiami signalizacijos jutikliai. Stogas – padidintos rizikos vieta, nes tokius langus vagys mėgsta naudoti savo piktiems kėslams.

Aišku, ant stoglangio rėmo gali būti tvirtinami ir roletai. Tai apsaugo nuo saulės spindulių, kai patalpą reikia užtemdyti dienos metu. Idealus sprendimas vaiko kambariui.

Stoglangiai – puikus būdas iš negyvenamos palėpės sukurti jaukų ir malonų gyvenamą kambarį. Paprastai šis sprendimas svarstomas sulaukus šeimos pagausėjimo ir sprendžiant, kur gyvens jaunasis šeimos narys, kai paaugs. Statant naują namą šis sprendimas turėtų būti priimamas iš karto. Net jei ta patalpa nebus skirta atžaloms, tiesiog tegul būna paruošta visiems gyvenimo atvejams.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min