Dabar populiaru
Publikuota: 2017 birželio 19d. 21:00

Teksase uždraustos nepilnamečių santuokos

Kas septynias minutes susituokia po 15-metę.
„Scanpix“/AP nuotr. / Kas septynias minutes susituokia po 15-metę.

Vaikų santuokos Jungtinėse Amerikos Valstijose vis dar yra neretas reiškinys: 2014 m. buvo užregistruota 57,8 tūkst. nepilnamečių asmenų santuokų, tiesa, dauguma jų buvo prieš pačių jaunuolių valią. Teksasas yra antra JAV valstija pagal nepilnamečių santuokų skaičių. Valstijos gubernatorius Gregas Abbottas pagaliau pasirašė įstatymą, draudžiantį vaikų santuokas, skelbia „The Huff Post“.

Tokį įstatymą priėmė antri

„Sveikiname Teksasą pagaliau žengus rimtą žingsnį ir panaikinus šią teisinę spragą, bus išgelbėta daug jaunų mergaičių, – pranešime spaudai kalbėjo „Tahiriho“ teisingumo centro vyresnioji patarėja politikos klausimais Jeanne Smoot. – Teksasas turėjo vieną aukščiausių rodiklių pagal vaikų santuokų skaičių šalyje, tačiau dėl naujojo įstatymo ši valstija bus naujo nacionalinio judėjimo priekyje.“

Vaikų santuokos JAV vis dar yra didelė problema. Nors daugumoje valstijų nepilnamečiams tuoktis draudžiama, įstatymuose yra spragų ir, pagal „Pew“ tyrimų centrą, daugiau nei 30-yje valstijų 16 metų jaunuoliai gali susituokti turėdami tėvų leidimą, o jaunesniems vaikams santuoka yra leidžiama gaunant teisėjo sutikimą.

„Teksasas yra jau antra tokį įstatymą priėmusi valstija, pasekusi Virdžinijos pavyzdžiu, kuri nepilnamečių asmenų santuokas uždraudė pernai,“ – J.Smoot sakė „The Huff Post“.

Skaudūs padariniai

„Tokios santuokos sugadina jaunam žmogui ateitį. Anksti ištekėjusios merginos dažniausiai meta mokyklą, taip pat yra didelė tikimybė, kad jos taps smurto šeimoje aukomis, turės psichinių sutrikimų“, – pabrėžė vyresnioji patarėja politikos klausimais.

Fotolia nuotr./Vestuviniai žiedai.
Fotolia nuotr./Vestuviniai žiedai.

J.Smoot pranešime spaudai tvirtina, kad nepilnamečių santuokų priežastys yra įvairios – nuo neplanuoto merginos nėštumo iki prekybos žmonėmis, kai vaikų tėvai ieško finansinės naudos.

„Santuokų priežastys gali būti įvairios, bet aplinkybės – vaiko pažeidžiamumas ir ribotos galimybės išvengti arba pabėgti nuo priverstinų santuokų – yra vienodos“, – kalbėjo ji.

Praeities istorija geresnei ateičiai

Tarp ryškiausių Senatui pateiktų liudijimų buvo teksasietės Trevicios Williams istorija. 1983 metais tuomet keturiolikmetę Trevicią mama paėmė iš mokyklos ir ištekino už vos porą kartų matyto 12 metų vyresnio, jau teistumą turėjusio vyro. Po metų Trevicia pagimdė dukrą, o septyniolikos, kai vyras buvo suimtas, išsiskyrė.

Balandį, palaikydama įstatymo siūlymą, moteris pateikė išsamią informaciją apie santuokos metu patirtą fizinę ir psichologinę prievartą. Šiuo metu Trevicia su savo mama nesikalba: „Aš galiu pasakyti, kad jai atleidau, bet nuo to man skauda ne mažiau.“

„Dauguma tokių žmonių tampa aukomis, bet aš savęs tokia niekada nelaikiau, nes visuomet siekiau geresnio gyvenimo“, – išgyvenimais dalijosi moteris.

Teksasas yra jau antra tokį įstatymą priėmusi valstija, pasekusi Virdžinijos pavyzdžiu, kuri nepilnamečių asmenų santuokas uždraudė pernai, – sakė J.Smoot.

T.Williams ne tik prisidėjo prie naujojo įstatymo įvedimo, bet ir sukūrė projektą „Real Beauty Inside Out“, padedantį motinoms ir dukroms mokytis suprasti vienai kitą, formuoti artimus santykius. Projekto pagrindinis tikslas – kurti šeimose šiltą bendravimą, glaudų tarpusavio ryšį, kad nepilnamečių santuokų galima būtų išvengti.

Pavyzdys kitiems

Daugiau nei 10 valstijų jau svarsto priimti panašius įstatymus, o Niujorkui ir Konektikutui beliko sulaukti gubernatorių parašų.

J.Smoot atkreipė dėmesį, kad vieno įstatymo visai šaliai priimti negalima, šie teisės aktai valstijose turi būti priimti atskirai, pagal situaciją.

Nuo 2000 iki 2014 m. Teksase buvo sutuokta beveik 40 tūkst. nepilnamečių. Valstijoje kasmet įvykdavo apie 2 tūkst. vaikų santuokų.

„Pajudėjome į priekį – manau, politikai pagaliau suvokia dabartinę padėtį ir grėsmę vaikams. Mums dar daug liko, bet džiaugiamės, kad Teksaso ir Virdžinijos pavyzdžiai paskatino kitas valstijas peržiūrėti savo įstatymus, imtis veiksmų“, – sakė J.Smoot.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min