Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 21d. 10:18

„The New York Times“ šiemet gavo daugiausiai Pulitzerio premijų (atnaujinta 10.53val.)

„The New York Times“ būstinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „The New York Times“ būstinė

„The New York Times“ šiemet dominuoja tarp Pulitzerio (Pulicerio) premijos laureatų – penki prestižiniai apdovanojimai jam buvo paskirti už tiriamąjį reportažą ,„karštas“ naujienas, tarptautinį reportažą, apybraižų fotografijas ir kritiką, paskelbta pirmadienį.

„Las Vegas Sun“ laimėjo prestižiškiausią „Tarnavimo visuomenei“ premiją, kuri šiam laikraščiui buvo paskirta už reportažą apie didelį pagrindinėje Las Vegaso gatvėje dirbančių statybininkų mirtingumą, paskelbė Pulitzerio žurnalistikos, literatūros, dramos ir muzikos premijų komisija.

Premijų laureatų darbų stiprumas rodo spaudos žurnalistikos galią ir reikšmę, sakė šių premijų administratorius Sigas Gissleris.

Laikraščiai šiuo metu smarkiai kenčia nuo recesijos – buvo atleista daug žmonių, panaikinta nemažai skyrių ir sustabdytas pristatymas į namus. Keli leidiniai išvis nebepasirodo ir pateikė dokumentus dėl bankroto.

„Šitas sarginis šuo vis dar loja. Sarginis šuo dar kanda, – sakė S.Gissleris. – Kas tai diena iš dienos darytų, jei neturėtume laikraščių?“

Nė viena Pulitzerio premija nebuvo paskirta reportažams apie ekonomiką ar finansų krizę.

„The New York Times“ priklauso ir gautų Pulitzerio premijų skaičiaus visų laikų rekordas – septynias premijas laikraštis laimėjo 2002 metais.

Premijos šiemet negavo ir vienas prestižiškiausių JAV dienraščių „The Wall Street Journal“. Šis laikraštis Pulitzerio premijos nėra gavęs nuo to laiko, kai jį, „News Corp“ įsigyjant „Dow Jones & Co“, 2007 metų gruodį nusipirko Rupertas Murdochas. Ankstesnius 10 metų „The Wall Street Journal“ Pulitzerio premijas laimėdavo kasmet, išskyrus du kartus.

Šiemet yra pirmieji metai, kai žurnalistikos kategorijoje galėjo varžytis ir vien tik internetiniai leidiniai. Tačiau nepaisant internetinės žurnalistikos augimo, jie nė vienos premijos nelaimėjo ir tik vienintelis Politico.com buvo patekęs į vedamojo karikatūrų finalą, nurodė S.Gissleris.

Premiją už vedamojo karikatūras gavo Steve'as Breenas iš „The San Diego Union Tribune“.

„The New York Times“ darbuotojai apdovanojimą už „karštas“ naujienas gavo už reportažus apie sekso skandalą, kuris privertė atsistatydinti Niujorko gubernatorių Eliotą Spitzerį, o tarptautinio reportažo premiją – už pranešimus apie JAV dalyvavimą Afganistane ir Pakistane pavojingomis sąlygomis.

Tiriamojo reportažo kategorijoje šis laikraštis laimėjo už Davido Barstow  straipsnius apie į atsargą išėjusius JAV generolus, kurie dirbo kaip žiniasklaidos analitikai ir kuriuos Pentagonas papildomai pasitelkė JAV vadovaujamam karui Irake pateisinti.

Obamos rinkimų nuotraukos

Premiją už apybraižų fotografijas „The New York Times“ pelnė Damonas Winteris, fotografavęs Baracko Obamos rinkimų kampaniją, o kritikos premija teko šio laikraščio meno kritikui Hollandui Cotteriui.

„The New York Times“ priklauso ir gautų Pulitzerio premijų skaičiaus visų laikų rekordas – septynias premijas laikraštis laimėjo 2002 metais.

„The Los Angeles Times“ šiemet premiją gavo už aiškinamąjį reportažą apie kovos su miškų gaisrais JAV vakaruose išlaidas ir veiksmingumą.

Pulitzerio premija už vietos reportažą dalijasi „Detroit Free Press“, atskleidęs mero Kwame'o Kilpatricko melą, įskaitant intymių ryšių su savo administracijos vadove neigimą, ir padėjęs nuteisti šiuos du pareigūnus, ir Mesoje Arizonoje leidžiamas „East Valley Tribune“, pademonstravęs, kaip dėmesys imigracijos įstatymų vykdymui kelia grėsmę visuomenės saugumui.

Pulitzerio premija už nacionalinį reportažą buvo skirta „St. Petersburg Times“ – už faktų tikrinimo iniciatyvą „PolitiFact“ per prezidento rinkimų kampaniją, kai buvo ištirta daugiau kaip 750 politinių pareiškimų.

Lane DeGregory iš „St. Petersburg Times“ gavo apybraižos apdovanojimą – už straipsnius apie apleistą mažą mergaitę, kuri buvo rasta tarakonų pilname kambaryje, negalinti kalbėti ir pati valgyti, ir kurią įsivaikino nauja šeima.

„Karštų“ naujienų fotografijos apdovanojimas atiteko Patrickui Farrellui iš „The Miami Herald“, už nuotraukas, kuriose įamžinta uragano „Ike“ ir kitų audrų Haityje padaryta žala ir sukelta neviltis.

Komentarų apdovanojimas buvo paskirtas Eugene'ui Robinsonui iš „The Washington Post“ – už straipsnius apie prezidento rinkimų kampaniją.

Vedamojo premiją atsiėmė Markas Mahoney iš Glens Folse Niujorko valstijoje leidžiamo „The Post-Star“, rašęs apie pavojus, kuriuos kelia vietos valdžios slaptumas.

„The Los Angeles Times“ šiemet premiją gavo už aiškinamąjį reportažą apie kovos su miškų gaisrais JAV vakaruose išlaidas ir veiksmingumą.

Nežurnalistinės kategorijos

Pulitzerio literatūros premiją už „Olivę Kiteridž“ (Olive Kitteridge) laimėjo Elizabeth Strout. Šios iš 13 apsakymų sudarytos knygos veiksmas vyksta mažame Meino miestelyje. Pensininkė, buvusi mokytoja Olivė Kiteridž nekenčia permainų, bet tik retai pastebi, kad jos aplinkui vyksta.

Pulitzerio istorijos premija buvo paskirta Annette Gordon-Reed, kuri pernai gavo JAV nacionalinę literatūros premiją, knygai „Hemingsai iš Montiselo: viena amerikiečių šeima“ (The Hemingses of Monticello: An American Family), kurioje pasakojama apie vergų šeimą, susijusią su prezidentu Thomas Jeffersonu.

Dramos kategorijos premija atiteko dramaturgei Lynn Nottage, savo pjesėje „Pražudytosios“ (Ruined), kurios veiksmas vyksta Kongo viešnamyje, analizuojančiai žaginimą kaip karo ginklą.

Premija už biografiją paskirta Jono Meachamo knygai „Amerikos liūtas: Andrew Jacksonas Baltuosiuose rūmuose“ (American Lion: Andrew Jackson in the White House), o bendrą negrožinės literatūros apdovanojimą gavo Douglaso A.Blackmono „Vergija kitu pavadinimu: pakartotinis juodųjų amerikeičių pavergimas nuo Pilietinio karo iki Antrojo pasaulinio karo“ (Slavery by Another Name: The Re-Enslavement of Black Americans from the Civil War to World War II).

Williamui Stanley Merwinui už „Sirijaus šešėlį“ (The Shadow of Sirius) buvo paskirta Pulitzerio poezijos premija, o muzikos premiją pelnė legendinio kompozitoriaus minimalisto Steve'o Reicho kūrinys „Double Sextet“.

Šiemet į premijas pretendavo 1 028 darbai – kiek mažiau nei pernai, kai buvo pateikti 1 167 darbai.

Detalią informaciją apie šias premijas galima rasti http://www.pulitzer.org.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min