Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2012 03 02, 23:26

TOP 5: didžiausi lūšnynai pasaulyje

Pasaulyje sparčiai daugėja žmonių, gyvenančių lūšnynuose ir neformaliose nausėdijose. Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, šiuo metu pasaulyje yra apie 200 tūkst. tokių bendruomenių. Daugiausia iš jų įsikūrusios didžiuosiuose miestuose ar jų pašonėse.
Pasaulio lūšnynai
Pasaulio lūšnynai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Skaičiuojama, kad maždaug iš 3,49 mlrd. miestuose gyvenančių žmonių beveik 828 mln. gyvena lūšnynuose. Manoma, kad per ateinančius 20 metų lūšnynų gyventojų pasaulyje padaugės 1 mlrd.

Nors 90 proc. lūšnynų yra besivystančiose šalyse, pavyzdžiui, Indijoje ar Brazilijoje, lūšnynai yra pasaulinis fenomenas. Jų yra ir Europos sostinėse, ir didžiausiuose JAV miestuose.

Šiuo metu didžiausi lūšnynai pasaulyje:

1. Neza Chalco Itza lūšnynas. Šis Meksikos sostinėje, Meksike, esantis lūšnynas – didžiausias pasaulyje. Jame gyvena apie 4 mln. žmonių. Kaip ir daugelyje lūšnynų, didžioji dalis žmonių Neza Chalco Itza gyvena nelegaliai, be leidimo įsikūrę žemės sklypuose. Tačiau, skirtingai nei daugelyje kitų vietų, nemažai Meksiko miesto lūšnyno gyventojų gyvena apleistuose turtingoms šeimoms kadais priklausiusiuose dideliuose namuose, paverstuose pigiais nuomojamais butais. Šiuose pastatuose gyvena apie 10 proc. visų Meksikos sostinės gyventojų.

Reuters/Scanpix nuotr./Kiberos lūanynas Nairobyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kiberos lūšnynas Nairobyje

2. Orangi miestas. Šiame, vos dešimties metų senumo lūšnyne Karačyje, Pakistane, glaudžiasi apie 1,5 mln. žmonių ir jų skaičius čia nuolat auga. Orangi gyvenvietė yra 35 kvadratinių kilometrų ploto, taigi žmonės čia gyvena ne taip tankiai susispaudę, kaip daugelyje kitų lūšnynų. Šis lūšnynas taip pat pasižymi griežta struktūra. Orangi mieste yra 13 oficialių rajonų, kiekvienam iš jų atstovauja taryba. Ši struktūra įgalino lūšnyno gyventojams įsirengti kanalizacijos sistemą. Be to, Orangi gyventojai turi savo atstovus žemiausioje valdžios pakopoje.

3. Dharavi. Po Orangi miestelio didžiausias lūšnynas Azijoje – tai Dharavi lūšnynas Mumbajuje, Indijoje. Maždaug 1 mln. žmonių čia glaudžiasi 1,6 kvadratinių kilometrų plote, seniau buvusiame tankiame medžių ir krūmų sąžalyne. Žmonės į šią teritoriją pradėjo plūsti suklestėjus tekstilės pramonei. Šiandien Dharavio gyventojų tankis yra 11 kartų didesnis nei jį supančio miesto. Lūšnynas įsikūręs pačiame, penkto pagal dydį pasaulyje miesto, centre.

Beje, Mumbajuje be šio lūšnyno yra ir keletas kitų didžiausių Azijoje lūšnynų. Skaičiuojama, kad nelegaliose nausėdijose gyvena apie pusė Mumbajaus gyventojų, kurių čia iš viso 12 mln.

4. Khayelitshos lūšnynas. Keiptaunas Pietų Afrikoje – didžiulis miestas, kuriame per pastarąjį dešimtmetį  buvo pastatytas ne vienas lūšnynas. Khayelitsha šiuo metu yra didžiausias iš jų. Šio lūšnyno gyventojų ypač padaugėjo pasibaigus apartheidui, kai juodaodžiai gyventojai skubėjo sugrįžti į miestą ir čia susirasti darbą.

Reuters/Scanpix nuotr./Dharavi lūanynas Mumbajuje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dharavi lūšnynas Mumbajuje

2005-aisiais Khayelitshos lūšnyne buvo užregistruota 400 tūkst. gyventojų, tačiau manoma, kad išties šis skaičius yra daug didesnis. Šiame lūšnyne gyvena neįtikėtinai jauni žmonės. 40 proc. gyventojų – jaunesni nei 19 metų ir vos 7 proc. – vyresni nei 50 metų.

5. Kiberos lūšnynas. Nairobyje, Kenijoje, įsikūręs Kiberos lūšnynas yra antras pagal dydį lūšnynas Afrikoje. Skaičiuojama, kad čia gyvena nuo 200 tūkst. iki 1 mln. gyventojų. Kibera dažnai pateikiamas kaip blogas pavyzdys to, kokią įtaką aplinkai daro neformalios nausėdijos. Kiberos lūšnyne nėra jokios infrastruktūros, net kanalizacijos sistemos. Šio lūšnyno gyventojai naudojasi „skraidančiais tualetais“. T.y. prispirti gamtinius reikalus jie atlieka į plastikinius maišelius, kurie vėliau pro namų langus paprasčiausiai išmetami į gatvę.

Į didžiausių pasaulyje lūšnynų 10-uką patektų nelegalios nausėdijos Kolumbijos sostinėje Bogotoje, Irako sostinėje Bagdade, Venesueloje ir Ganoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min