Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tyrimas: kas antras Lietuvoje gimstantis vaikas – netyčiukas

Nėštumas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Nėštumas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Daugiau nei pusė (55 proc.) Lietuvos miestuose gyvenančių mamų yra bent kartą neplanuotai pastojusios. Tokius duomenis parodė rugsėjo mėnesį tyrimų kompanijos „Synopticom“ atliktas tyrimas, kurį inicijavo vienas kontracepcijos tinklalapis.

Komunikacijos agentūros „Bosanova“ išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad tyrime, kuriuo siekta išsiaiškinti Lietuvos miestų gyventojų šeimos planavimo įpročius, dalyvavo 18–45 metų respondentai: 412 moterų ir 116 vyrų.

Apklausos rezultatai atskleidė, kad kas antra šeima (54 proc.) planuoja ar bent jau stengiasi kiek įmanoma tiksliau suplanuoti pageidaujamą vaikų skaičių bei jų gimimo laiką. Vis dėlto net keturios iš dešimties planuojančių moterų susilaukia netyčiukų.

Geriau nėštumus pavyksta planuoti mamoms su aukštuoju išsilavinimu, turinčioms aukštesnes pajamas bei gyvenančioms didmiesčiuose.

Anot ginekologės Ingos Rudzikienės, neplanuotų nėštumų pavyksta išvengti toms moterims, kurios dažniau konsultuojasi su gydytojais ir vartoja modernias kontracepcijos priemones.

„Didžiausia problema ta, kad dar nemažai moterų pasitiki iš draugių ar spaudos išgirsta informacija, užuot paklaususios profesionalo, kokios priemonės labiausiai tinka jai. Dėl objektyvios informacijos stokos ar religinių įsitikinimų kai kurios neigiamai žiūri į kontracepciją. Tačiau pasikalbėjus su gydytojais visada galima rasti sprendimą“, – sako ginekologė.

Išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad beveik kas antra neplanuotai pastojusi mama (46 proc.) teigė prieš pastodama nevartojusi jokių kontraceptinių apsisaugojimo priemonių – pusė iš jų tikėjosi išvengti nėštumo nutraukiant lytinį aktą. Trečdalis tuo metu naudojo prezervatyvus. Mažiausiai neplanuotų nėštumų pasitaikė tarp moterų, vartojusių kontraceptinį žiedą, pleistrą ar spiralę.

Moterys nurodė tokias pagrindines priežastis, dėl kurių nepavyko apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo vartojant kontraceptikus: plyšo prezervatyvas (17 proc.), sveikatos sutrikimai ar kiti vaistai, dėl kurių susilpnėjo priemonės poveikis (13 proc.), pamiršta išgerti tabletė (12 proc.). Beveik ketvirtadalis moterų nenumano priežasties, kodėl kontraceptikai neapsaugojo nuo nėštumo.

Dauguma (85 proc.) apklaustų vyrų mano, kad kontracepcija turėtų rūpintis abu partneriai. Kas trečias apklausoje dalyvavęs vyras nurodė, kad jo žmona ar partnerė naudoja kontracepcijos priemones, tačiau pusė iš jų negalėjo nurodyti kokias.

Sekmadienį jau ketvirtus metus iš eilės buvo minima Pasaulinė kontracepcijos diena. Taip siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neplanuoto nėštumo problemas, teikti informaciją apie apsisaugojimo priemones.

Kaip parodė apklausos rezultatai, Lietuvoje tokia informacija aktuali ne tik patirties neturinčiam jaunimui, bet ir vyresniems tėvams – netyčiukų dažniau sulaukia ir vyresnės mamos.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min