Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žmonės nesąmoningai trokšta dalytis turtu, nustatė JAV mokslininkai

Smegenys
Photos.com nuotr. / Smegenys
Šaltinis: BNS
0
A A

Galbūt žmonės iš prigimties yra savanaudžiai, tačiau mes taip pat patiriame pasitenkinimą, dalydamiesi vertingais dalykais su kitais, net jeigu dėl to patiems tenka šio to atsisakyti, teigiama trečiadienį paskelbtoje neįprastoje studijoje.

Mokslininkai pranešė, kad tiriant trimačiais smegenų aktyvumo skeneriais pirmą kartą gauta įrodymų, jog pasitenkinimas dėl kitiems suteiktos pagalbos sužadina tas pačias smegenų sritis, kaip ir rūpinimasis savimi.

Keturių mokslininkų grupė, vadovaujama Johno O'Doherty iš Kalifornijos technologijų universiteto (Caltech) Pasadenoje, atliko bandymus su 20 vyrų savanorių porų. Jų smegenų aktyvumas buvo tiriamas magnetinio rezonanso skeneriais (MRI).

Tyrėjus ypač domino dvi smegenų zonos – ventromedialinė prefronatalinė žievė ir dryžuotojo kūno centrinė sritis, kontroliuojančios pasitenkinimo emocijas, pavyzdžiui, susijusias su maistu, pinigais ir mėgstama muzika.

Kiekvienai eksperimento dalyvių porai iš pradžių duota po 30 dolerių, paskui būdavo traukiami burtai ir taip paaiškėdavo, kuriam iš dviejų atiteks 50 dolerių premija. Kitas poros narys papildomai pinigų negaudavo.

Vėliau mokslininkai savo nuožiūra abiem poros nariams atvirai duodavo skirtingas pinigų sumas.

Jeigu didesnė suma atitekdavo „neturtingesniam“ poros nariui, dalis stebimų smegenų sričių būdavo aktyvuojamos, kaip ir tikėtasi.

Tačiau mokslininkus nustebino „turtingesnio“ poros nario reakcija tai atvejais, kai partneris netikėtai gaudavo didesnę pinigų sumą.Rezultatai pateikia tiesioginių įrodymų, patvirtinančių, jog žmonių smegenyse egzistuoja nusistatymas prieš nelygybę bendruomeniniuose santykiuose.
 
„Žmonės, kurie (šį bandymą) pradėjo būdami turtingesni, stipriau reaguodavo, kai pinigų gaudavo kiti žmonės, o ne jie patys“, – sakė vienas iš studijos bendraautorių ekonomistas Colinas Camereris, taip pat dirbantis „Caltech“ insitute.

Nors „turtingieji“ porų nariai sakydavo norintys patys gauti papildomų pinigų, MRI tyrimo duomenys rodė, kad jiems iš tikrųjų būdavo malonu, kai pinigai atitekdavo porininkui. Šis akivaizdus neatitikimas „patvirtina idėją, kad netgi esminiai pasitenkinimą kontroliuojantys dariniai žmonių smegenyse veikia ne visai savanaudiškai“, pabrėžė J.O'Doherty.

„Mūsų rezultatai pateikia tiesioginių neurobiologinių įrodymų, patvirtinančių, jog žmonių smegenyse egzistuoja nusistatymas prieš bendruomeninių santykių nelygybę“, – pridūrė tyrėjas.

Tačiau mokslininkai pripažįsta, kad kol kas neaišku, kuri dalis per šį tyrimą nustatytų su dalijimusi susijusių pasitenkinimo reakcijų yra įgimta, o kuri – įgyta.

„Manome, kad žmonės, kurie (eksperimentą) pradėjo būdami turtingesni, matydami, jog pinigų gauna kitas žmogus, jaučiasi mažiau kalti dėl turėjimo daugiau už kitus“, – sakė C.Camereris. Tyrėjai pripažįsta, kad jų eksperimentas turi savų trūkumų. Šis bandymas buvo atliktas tik Jungtinėse Valstijose, todėl neatsižvelgiama į kultūrų skirtumus. Be to, eksperimente nedalyvavo moterys.

Šio tyrimo rezultatai buvo paskelti britų mokslo žurnale „Nature“. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min