Dabar populiaru
Publikuota: 2017 balandžio 5d. 17:11

Taisyklės, kurias turi žinoti kiekvienas dviratininkas

Dviratininkai Vilniuje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Dviratininkai Vilniuje

Atšilus orui, dviračių entuziastai ir mėgėjai nupūtė dulkes nuo savo transporto priemonių, sutepė grandines ir išriedėjo į gatves ir takus. Kad būtų galima saugiai mėgautis pasivažinėjimu, verta pasikartoti esmines Kelių eismo taisykles, reglamentuojančias dviratininkų elgesį. Tai leis važinėti ne tik saugiai, bet ir be nuogąstavimų, kad sulauksite nuobaudų.

Kas gali važinėti dviračiu?

Važiuojamąja dalimi, arba gatve, gali važiuoti ne jaunesni nei 14 metų asmenys.

Išlaikius specialius dviračių vairuotojų kursus, kurių pagrindą sudaro Kelių eismo taisyklės, važiuojamąja dalimi galima keliauti asmenims nuo 12 metų. Prižiūrint suaugusiajam, važiuoti dviračiu leidžiama nuo 8 metų, o gyvenamojoje zonoje dviratininkų amžius neribojamas.

Kur galima važiuoti?

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Dviračių takas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Dviračių takas

Dviračiu galima važiuoti tik dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra – kelkraščiu pagal eismo kryptį. Kai nėra nei dviračių tako, nei juostos, nei kelkraščio, leidžiama važiuoti šaligatviu arba viena eile važiuojamosios dalies kraštine dešine eismo juosta, kuo arčiau dešiniojo krašto. Dviratis negali užimti visos eismo juostos, kaip ir du dviratininkai negali keliu važiuoti vienas greta kito – jie turi važiuoti vienas kitam iš paskos. Jeigu horizontaliuoju ženklinimu ar dviračio simboliu yra pažymėta dviračių eismui skirta dalis, dviratininkai privalo važiuoti tik ja ir kuo arčiau jos dešiniojo krašto.

Išimtis – kai reikia važiuoti tiesiai ir to negalima daryti iš pirmos eismo juostos. Taip pat kai reikia apsisukti ar sukti į kairę, dviratininkas turi rinktis tam tinkamą eismo juostą.

Dviračių vairuotojams draudžiama važiuoti važiuojamąja dalimi, jeigu šalia įrengti dviračių takai. Taip pat draudžiama važiuoti automagistralėmis ir greitkeliais. Per pėsčiųjų perėjas dviratininkai privalo dviratį persivesti, o ne juo važiuoti.

Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, dviračio vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems. Važiuodamas šaligatviu dviratininkas turėtų būti ypač atsargus, nes į dviračio tako zoną bet kuriuo metu gali įbėgti vaikas ar suaugęs žmogus. Pro pat pėsčiąjį leidžiama važiuoti greičiu, kuris yra artimas jo judėjimo greičiui (3–7 km/val.). Jei pastebite pėsčiuosius, einančius dviračių taku, perspėkite juos – tai ne tik draudžiama, bet ir pavojinga.

Ką privalo turėti dviratis?

Tvarkingą stabdį ir garso signalą. Dviratininkas gali drąsiai naudoti dviračio signalą, ypač tokiose situacijose, kai mato nedrausmingą pėsčiąjį. Taip pat dviračio gale turi būti raudonas atšvaitas arba raudonos šviesos žibintas, iš abiejų šonų – oranžiniai atšvaitai, pritvirtinti prie ratų stipinų. Jei dviračio priekyje dega baltos, o gale – raudonos šviesos žibintas, tuomet nereikia šviečiančios liemenės. Jeigu tokių žibintų nėra arba jie neveikia, dviratininkas privalo bet kuriuo paros metu vilkėti šviesą atspindinčią ryškiaspalvę liemenę.

Ar reikalingas šalmas?

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Draugiška akcija dviratininkams: policija skatino dėvėti šalmus
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Draugiška akcija dviratininkams: policija skatino dėvėti šalmus

Dviračio vairuotojui ar keleiviui, kuriame nėra 18 metų, dėvėti užsegtą šalmą kelyje būtina. Vyresniam dviratininkui šalmas yra rekomenduojamas. Policijos pareigūnai laikas nuo laiko rengia patikrinimus, ar dviratininkai dėvi šalmą – jei važiuojama be jo, bauda numatyta nuo 20 iki 40 eurų.

Ką reiškia saugus važiavimas?

Kelių eismo taisyklėse nurodyta, kad dviratininkai negali važiuoti rankas patraukęs nuo vairo – abi ar bent vieną. Važiavimo metu taip pat draudžiama būti įsikibus į kitas transporto priemones – viešąjį transportą, automobilį, motociklą ar bet kurį kitą. Dviratininkai su dviračiais taip pat negali būti velkami ar vilkti kitų transporto priemonių. Išimtis taikoma tik tam specialiai skirtoms priekaboms.

Ypatingo dėmesio susilaukia dviračio keleivių klausimas – dažnai matome, kai ant dviračio rėmų sėdi suaugusieji ar vaikai. Tai daryti draudžiama. Dviratininkas gali vežti keleivius, jei tam yra įrengta speciali sėdėjimo vieta, vaikų atveju tai būtų vaikiška kėdutė.

VIDEO: Svarbiausios eismo taisyklės dviračių vairuotojams
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mados infekcija

Eurovizija 2018

Euromaster

„Susitikime lauke“

Parašykite atsiliepimą apie 15min