TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Žūklė: ar „Cikados“ prototipas – tikrai cikada?

Cicada
Cicada
Šaltinis: 15min
0
A A

„Bladebate“ – taip angliškai vadinasi spiningo masalų tipas, kuriuos visame pasaulyje meškeriotojai savo tarpe vadina „cikadomis“.

Visos žūklės naujienos

Ką bendra turi spiningo masalai ir vabzdžiai, tapę daugelio romanų herojais, kurių vaidmuo – sukurti tropikų aplinkos koloritą? Šis cikadų, simbolizuojančių šiltą, romantišką, meilei ir nuotykiams nuteikiančią naktį, įvaizdis toks įsišaknijęs, kad tapo stereotipu. Įdomiausia, kad tai – ne vienintelis su cikadomis siejamas stereotipas. Pasirodo, cikadų vardas anaiptol ne atsitiktinai tapo bendriniu spiningo masalų vardu.

Skraidantis patiekalas


Cikada – Hemiptera būrio, Auchenorchyncha genties, Cicadoidea šeimos vabzdžiai, kuriuos lengva atskirti pagal dideles abiejose galvos pusėse įsodintas akis ir paprastai permatomus kaip plonytis šilkas trikampio formos sparnus, išvagotus plonytėmis gysliukėmis. Cikadų kūnas ilgas, tačau platus. Pasaulyje žinomos 2500 cikadų rūšių, iš kurių daugelis – dar neklasifikuotos.
  

masalas
Nuotr.: Spiningo masalo „Cicada“ forma primena vabzdžio, kuris yra jo prototipas, sparno formą

Cikada – ypatingas vabzdys. Ji ne nesikandžioja ir negelia, todėl į žmonijos priešų sąrašą cikados neįtrauktos. Atvirkščiai, cikados daugelyje šalių laikomos naudingais vabzdžiais. Štai Kinijoje. Mianmare, Konge, daugelyje Lotynų Amerikos šalių cikados – valgomos, nes žinoma, kad šie vabzdžiai – vertingas baltymų šaltinis. Ypač vertinamos cikadų patelės, kurios – daug skanesnės už patinėlius. Beje, cikados naudojamos kinų medicinoje. Na, o tų šalių, kur jos gyvena, valstiečiai cikadas vertina todėl, kad jos purena dirvą ir pačios tampa puikiomis trąšomis.

Plokščias kaip skustuvas

Kad ir koks įspūdingas cikadų naudingumo koeficentas, tačiau jos yra ne tik malonūs vabzdžiai, bet ir puikūs šokliai. Na, o, laigydamos kaip kumelaitės pievomis nuo šakos ant šakos, cikados dažnai pūkšteli į vandenį ir tampa žuvų grobiu. Beje, mėgstamu grobiu, nes cikada – nemažas vabzdys, kuris gali atstoti vidutinio dydžio žuviai kelių dienų pietus. 
  

Jassid
Nuotr.: Muselė „Jassid“ absoliučiai tikroviškai imituoja savo atitikmenį gamtoje

Šį dalyką patebėjo meškeriotojai ir įvairiose šalyse nuo neatmenamų laikų veria ant kabliuko apetitišką masalą. Tačiau cikadų nėra taip lengva, kaip gali pamanyti, prisigaudyti, o antra, šis vabzdys nors ir stambus, tačiau kaip masalas – trapokas. Todėl pradėtos daryti cikadų imitacijos, kurios naudojamos žūklei museline meškere ir spiningu. Muselė „Jassid“ gana tikroviškai imituoja cikadą, o štai spiningo masalas „Cicada“ – tik šiek tiek primena garsųjį vabzdį. Masalas plokščias kaip cikados sparneliai, tačiau vabzdys turi juos du, o masalas – tik vieną, kurio apatinė dalis – įlieta į vabzdžio kūnelį primenantį svarelį. Kartu svarelis – masalo korpusas, kuriame išgręžta skylutė, skirta įverti žiedeliui su trišakiu kabliuku. „Sparno“ viršuje  taip pat išgręžtos trys skylutės, kad galima būtų masalą prisegti segtuku prie valo. Skylučių daugiau negu reikia taip pat neatsitiktinai, nes nuo to, į kurią skylutę veriamas segtukas, priklauso masalo plukdymo gylis.
  
„Cicada“ daroma iš metalo plokštelės ir švininio korpuso, tad ji  niekada nesuviliotų nė vienos žuvies, jei neskleistų labai stiprių virpesių, kurie imituoja triukšmą, kurį kelia į vandenį įkritęs vabzdys. Įdomiausia, kad šiuo masalu galima suvilioti plėšriąsias žuvis ir tuose pasaulio regionuose, kur cikados negyvena, o žuvys niekada nėra ragavusios šio skanėsto.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min