Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2010 sausio 11d. 07:12

Ar draudimas žvejoti gyva žuvele netapo atgyvena?

Skritulys
Skritulys
Kai laikrodžiai išmušė dvylika ir prasideda pirmoji sausio pirmosios minutė, šaudant šventiniam fejerverkui, Lietuvoje įsigaliojo draudimas žvejoti naudojant gyvą masalą – žuvelę. Tiesa, šiemet šis draudimas įsigaliojo tik nuo sausio 4 d., nes pagal Mėgėjiškos žūklės taisyklių nuostatas visi draudimai ar leidimai įsigalioja kitą dieną po savaitgalio ar valstybinių švenčių. Bet svarbiausia ne tai, o ne vienerius metus trunkanti diskusija, ar prieštaringai vertinamas draudimas netapo atgyvena?

Pirmas ledas vėluoja

Klimato kaitos požymiai tapo akivaizdūs, o meškeriotojai susiduria su jais kasmet, nes pirmasis ledas vėluoja vis ilgiau ir ilgiau. Gali atsitikti taip, kad netrukus pirmojo ledo sulauksime tik po naujų metų. Žinoma, tokiu atveju draudimas taps nesąmone ir jį teks atšaukti savaime. Tačiau kol kas draudimas kelia daug painiavos, nes meškeriotojai dėl klimato kaitos išdaigų ėmė savaip interpretuoti draudimą nuo sausio 1 d. žvejoti naudojant masalui gyvą žuvelę.
  
Ne kartą teko girdėti nuomonę, kad, girdi, nieko baisaus neatsitiks, jei kartą kitą pažvejosi naudodamas gyvą žuvelę ir po naujų metų. Argumentas paprastas: iki naujųjų ledas buvo pernelyg silpnas, kad galima būtų ant jo saugiai jaustis, tad tikroji žūklė prasidėjo pora savaičių vėliau. Kadangi aplinkosaugos inspektoriai mūsų šalyje greitai bus įrašyti į Raudonąją knygą, jie nepajėgūs aplankyti visų ežerų ir vandens saugyklų ir kontroliuoti, ar draudimo žvejoti gyva žuvele laikomasi?

Šeimininkų paieškos

Mėgėjiškos žūklės taisyklės leidžia iki sausio 1 d. žvejoti 3 skrituliais arba „vėliavėlėmis“, naudojant masalui gyvą žuvelę. Taisyklės taip pat nustato, kad minėtų žūklės įnagių šeimininkas turi būti netoliese, o tos vietos, kur užmesti masalai, aiškiai pažymėtos. Paprastai šios sąlygos yra nevykdomos. Tik tada, jei kontroliuojantis asmuo ima traukti iš vandens įnagius, šeimininkas atskuba ir prasideda derybos, kurių baigtis – gana aiški: taikos sutartis. Tiesa, tokia įvykių eiga įmanoma, jei užmesti tik 3 skrituliai arba „vėliavėlės“. Paprastai jų būna kelioliką kartų daugiau, todėl šeimininkas neatsiranda, o dažnai net ir neigia, kad žūklės įrankiai priklauso jam, nes tektų mokėti nemažą baudą. 
  
Tad inspektorius paprasčiausiai konfiskuoja įrankius. Deja, konfiskacijos gana retos dėl tos pačios priežasties – stinga aplinkosaugos inspektorių. Jei kartą per sezoną jie aplanko priežiūros zonoje esantį ežerą, tai yra labai gerai. Lietuvoje yra nemažai vietų, kur aplinkosaugininkai kojos nėra įkėlę visą dešimtmetį. Vadinasi, draudimas yra neveiksmingas, nes nepavyksta ne tik kontroliuoti, ar jo laikomasi, bet ir neįmanoma užtikrinti, kad kiekvienas žvejys laikytųsi taisyklių. Tai dar vienas svarus argumentas, kad draudimas naudoti masalui gyvą žuvelę nuo sausio 1 d., tampa, jei ne atgyvena, tai mažų mažiausiai neaktualus.

Išteklių apsauga

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktoriaus Laimučio Budrio teigimu, draudimas nuo sausio 1 d. masalui naudoti gyvą žuvelę įtrauktas į žūklės taisykles neatsitiktinai, nes mūsų krašte meškeriojimas intensyvus, o sausį plėšriosios žuvys pradeda rengtis nerštui, kuris prasidės po poros mėnesių. Tad būtina tausoti jų išteklius. Žinoma, draudimu siekiama apsaugoti pirmiausia lydekų išteklius, o tik paskui kitų plėšrūnų. Logiškai mąstant, viskas būtų tvarkoje, jei meškeriotojams užtektų sąmoningumo laikytis taisyklių nuostatų arba aplinkosaugininkai pajėgtų kontroliuoti, kaip jo laikomasi?

Beje, žiemą kontroliuoti lengviau – galima visur prieiti arba privažiuoti ledu ir surinkti žūklės pažeidėjų užmestus įnagius, o vasarą reikalinga mažų mažiausia valtis ir priemonės jai transportuoti, nes šiltuoju metu taisyklių reikalavimai pažeidžiami dar didesniu mąstu. Ežerų akvatorijos nusėtos šimtais plūdurų ir skritulių, kuriais gaudomos ne tik lydekos, bet ir unguriai, karpiai, sterkai. Su žiburiu nerasi žvejo, kuris užmestų tik tris įnagius su gyvomis žuvelėmis. Dėl tokio menkniekio, daugelio žūklės taisykles pažeidžiančių asmenų nuomone, neverta nė irklų šlapinti. Tokio konteksto fone draudimas nuo sausio 1 d. žvejoti masalui naudojant gyvą žuvelę – dar labiau abejotinas.
  
Išeitis – viena: uždrausti žūklę naudojant gyvą žuvelę visus metus. Aplinkosaugininkams užteks vieno žvilgsnio į vandens telkinį, kad žinotų, ar reikia įsikišti ir sutramdyti kažkieno grobuonišką apetitą. Plūdininkai turės kur žvejoti, nereikės ieškoti plotų, kur neprismaigstyta plūdurų. Spiningininkai taip pat pasijus laisviau – nereikės svaidyti masalų į tarpus tarp skritulių. Svarbu ir tai, kad visi normalūs meškeriotojai galės laisviau atsikvėpti. Tad laikas keisti Mėgėjiškos žūklės taisykles ir išbraukti neįgyvendinamą nuostatą, o vietoj jos įrašyti aiškią formuluotę: žūklė naudojant masalui gyvą žuvelę draudžiama visus metus.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

08:07
02:04
01:51

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min