TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Masalai su švytinčiomis aureolėmis

Stintas magiškai vilioja blizgutės, apgaubtos švytinčia aureole
Stintas magiškai vilioja blizgutės, apgaubtos švytinčia aureole
Šaltinis: 15min
0
A A

Plokščia kaip blakė avižėlė, kurios nugarėlę dengė tamsiai žalia, o apačią – melsva emalė, švytuodama kaip grimztanti moneta, dingo iš akių tamsioje gelmėje. Kai masalas vos juntamai stuktelėjo į dugną, nuo ritės buvo nuvyniota maždaug 6 m valo. Truputį kilstelėjau sargelį ir tą pat akimirką liaunos žieminukės strypelis sulinko nuo energingo trūktelėjimo…

Tapk Žūklės draugu.

Toks žaibiškas efektas buvo ne šiaip netikėtas, bet visiškai nelauktas, nes nuo ryto jau buvo išgręžta per pusšimtis ekečių, tačiau masalais susigundė tik trys sprindiniai ešeriai ir tokio pat dydžio kuoja. Kai iš Spindžio nutariau persikraustyti į telkšantį anapus plentuko sankasos Spindžiuką, buvo jau išblėsusi paskutinė viltis, kad pavyks ką nors sugundyti kibti. Daugiau iš inercijos, o ne vadovaudamasis tam tikra logika, išgręžęs naują eketę už poros dešimčių metrų nuo kranto, pririšau ir nebandytą avižėlę. Vieną iš nedaugelio nepaleistų į darbą tą pusdienį.

Tiesą sakant, po trūktelėjimo atitokau gana greitai ir ėmiau mikliai ringuoti valą, kol eketėje sukunkuliavo ledokšnių kokteilis. Kupriaus „šukos“ vos išsiteko joje, bet aš nedvejodamas stvėriau ešerį už pažiaunės ir paguldžiau jį atokiau nuo eketės. Dėl viso pikto…

Serija dublių

Negaišdamas laiko komentarams ir diskusijoms, užvėriau ant avižėlės kabliuko tris trūklius ir vėl paleidau į gelmę avižėlę. Kai masalėlis stuktelėjo į dugną, iš lėto įtempiau valą ir taip pat neskubiai kilstelėjau sargelį, toks pat ryžtingas trūktelėjimas vėl įtempė valą. Sunku buvo patikėti tokia sėkme, todėl pakėliau ranką, norėdamas įsitikinti, kad viskas vyksta tikrai – valas įsitempė  ir aiškiai buvo matyti, kad užkibo žuvis. Nedelsdamas ėmiau ringuoti valą, kol ant ledo suspurdo dar vienas kuprius.

Abu bičiuliai, su kuriais tą kartą išvykau meškerioti ir su kuriais susitikę kas kartą būtinai prisimename tą pašėlusį kibimą, atidžiai stebėjo mano veiksmus ir po to, kai užkibo antras ešerys, nedelsdami išsigręžė eketes už dviejų trijų metrų nuo manosios. Kol jie urbino ledą, atrodė, kad mano avižėlės niekas nepastebi, tačiau, praėjus kelioms minutėms ramybės, viskas pasikartojo dar kartą: vos juntamas avižėlės stuktelėjimas į dugną, sargelio kilstelėjimas ir žaibiškas smūgis. Rezultatas – trečias kuprius.

Tarp trečio ir ketvirto kibimo pauzė buvo dar ilgesnė – ne mažiau kaip 7 minutės. Tarp ketvirto ir penkto ji pailgėjo iki 11 minučių. Tarp penkto ir šešto pauzė truko 12 minučių... Po to kibimas galutinai priblėso.

Gelsva dėmelė

Per tą laiką, kol aš traukiau vieną po kito klumpinius ešerius, mano kolegų meškerių sargeliai nė karto nekrustelėjo. Jų žūklė vyko pagal tą patį scenarijų kaip iki pietų. Kai kibti nustojo mano eketėje, laikrodžio rodyklės buvo atkeliavusios iki ketvirtos valandos. Ledas tuo metu gerokai patamsėjo, nes Spindžiuką iš visų pusių supa šimtametis miškas, o į tankų spygliuotą mišką sutemos visada atslenka geru pusvalandžiu anksčiau. Man toptelėjo galvon mintis, kad kibimo pabaiga gali būti kažkaip susieta su ankstyvomis sutemomis, tačiau šios prielaidos nesureikšminau, o vėliau pasirodė, kad ji buvo teisinga. Nors ir su viena sąlyga.

Prieš kitą išvyką ant ledo, tikrindamas įrankių parengtį, apžiūrėjau sėkmingąją avižėlę. Kaip jau sakiau, plokščias kaip blakė masalas, kurio viena pusė kiek storesnė (į ją įlituotas kabliukas), o kita perpus plonesnė, primenanti kirvelio ašmenis, kuriuose įrantytos trys švarplės. Mano kolegos vienu balsu tvirtino po tos žūklės, kad sėkmės priežastis – būtent avižėlė. Tačiau anksčiau ji ypatingų „talentų“ nė karto nepademonstravo. Kur čia šuo pakastas?

Viskas paaiškėjo, kai apatinėje avižėlės pusėje pastebėjau gelsvą aplikaciją. Ji buvo ne tik matoma, bet ir puikiai apčiuopiama. Aplikacija priminė klijų lašelį, pasklidusį ir sustingusį toje vietoje, kur iš avižėlės korpuso kyšojo kabliuko kotelis. Įdėjau avižėlę tarp suglaustų delnų ir pro plyšelį tarp nykščių pažvelgiau į tamsą – taškelis švytėjo tokia pat žalsva šviesa kaip naktį matomų laikrodžių ciferblatų padalos. Šis švytėjimas, puikiai matomas gelmėje, be jokios abejonės, viliojo ešerius. Mano kolegos iš dalies pasirodė teisūs – kibimo priežastis slypėjo avižėlės savybėse, bet tik iš dalies...

Blėstanti aureolė

Mano kolegos iš dalies buvo teisūs todėl, kad masalo švytėjimas ėmė silpti, kai pradėjo tirštėti sutemos. Visos švytinčios medžiagos iš pradžių akumuliuoja šviesos energiją, o paskui tamsioje aplinkoje ją išspinduliuoja. Šio proceso trukmė ribota, nes medžiagoj sukauptas energijos kiekis – baigtinis. Kai jis išsenka, arba, kitaip tariant, išspinduliuojamas į aplinką, švytėjimas silpsta ir ilgainiui visai užgęsta. Kad masalo aureolė neišblėstų, retkarčiais reikia jį apšviesti prožektoriumi, palaikyti šalia liepsnos ar žibalinės lempos šviesoje.

Jei būčiau susiprotėjęs tai padaryti, avižėlės aureolė būtų neišblėsusi ir būčiau galėjęs toliau sėkmingai vilioti ešerius. Šią prielaidą patvirtina kitą savaitgalį atliktas eksperimentas: pasiėmiau su savimi halogeninį prožektoriuką ir kas keliolika minučių, kai ėmė tamsėti dangus, jo šviesoje palaikydavau avižėlę. Taip man pavyko suvilioti antra tiek ešerių, kiek šviesiuoju dienos periodu. Tiesa, tą kartą ešeriai buvo perpus smulkesni, bet tai nestebina, nes anoji diena, matyt, buvo sėkminga visais atžvilgiais: pavyko atrasti naują efektą, kurį sukelia švytintys masalai, o, antra, būta stambiųjų ešerių sujudimo, o tokios dienos retos.

Aureolės magija

Švytinčių masalų efektas žinomas seniai ir sėkmingai naudojamas įvairiose meškeriojimo srityse. Šis efektas jau seniai pritaikytas jūrinėje žūklėje – sukurta daugybė gelmėje švytinčių masalų – guminukų, pilkerių, blizgių, specialių švytinčių ir svarelių, kuriais gramzdinamos masalų virtinės. Pernai teko matyti, kaip efektingai jūrinių ešerių žūklėje vokiečių meškeriotojai naudojo virš kabliukų montažo kabinamą specialių švytintį plūdurą „Quantum Deep Sea Flasher“, kurio viduje įmontuota lemputė skleidžia žalsvą šviesą.

Bet kuriame leidinyje jūrinės žūklės tema rasite dešimtis jūrinių dugninių  montažų su švytinčiais elementais schemų. Šios gausybės pradžių pradžia – švytintis karoliukas, kurį olandų, o gal portugalų meškeriotojas užvėrė ant valo virš „surf“ tipo dugninės kabliuko. Pasirodė, kad toks montažas veiksmingesnis už ankstesnius.

Netrukus dėmesį į tai, kad švytinčios aureolės, gaubiančios masalus, vilioja žuvis, atkreipė poledinio meškeriojimo masalų kūrėjai, o paskui juos šį efektą pasiskolino atviroje jūroje naudojamų masalų gamintojai. Norvegų jūroje labai sėkmingu laikomas uotų masalas „Quantum Squidy Lure“, imituojantis kalmaro jauniklį. Šis masalas nuo kitų tokio tipo „sepijų“ skiriasi tuo, jog gelmėje apsigaubia žalsvai švytinčia aureole. Norvegijoje jau antrą šimtmetį naudojamas unikalus jūrinis masalas „Deep Sea Pirk“, kuris išliko nepakitęs ir kurį turbūt reikia laikyti vienu pirmųjų žūklei jūros gelmėje pradėtu naudoti stambių žuvų masalu. Tai gana sudėtingos formos sunkiasvoris pilkeris, labai greitai neriantis į didelę gelmę, tačiau svarbiausia, kad jo plokščioji pusė padengta švytinčia danga. Šio masalo veiksmingumas toks, kad norvegai meškeriojimo vadovai paprastai nutyli šį faktą, jei tenka lydėti į jūrą vokiečių ekipažus, nes laiko, kad tie nejaučia meškeriodami saiko ir kaip azartiški lošėjai negali sustoti 

Kita vertus, toli pavyzdžių ieškoti nereikia: Kuršmarėse stintas gaudantys meškeriotojai puikiai žino, kad šias, viduržiemį kvepiančias šviežiais agurkais žuvis, vilioja šviesa, o geriausiai jos kimba naktį. Todėl meškeriotojai specialiai stato prie ekečių žibintus su vadinamosiomis dienos šviesos lempomis ir naudoja avižas, nulietas iš švytinčio plastiko, bei blizgeles, kurių viena pusė padengta švytinčia danga. Toks derinys – labai veiksmingas: per ledą prasiskverbianti žibintų šviesa ne tik vilioja stintas, bet ir įkrauna švytinčius masalus, kurie neprigęsta visą naktį.

Žymėtas vobleris

Kai ėmiau registruoti statistiką apie masalų švytėjimo efekto panaudojimą ir veiksmingumą, nė numanyt negalėjau, kad vieną didžiausių staigmenų pamatysiu, velkiaudamas poroje su klaipėdiečiu, rengiančiu vienam ar dviem meškeriotojams išvykas į jūrą. Dabar vis labiau populiarėja menkių gaudymas velke, naudojant diskinius nardiklius „Deep Diver“. Būtent tokius velkiavimo seansus rengia minėtas žūklės organizatorius.

Velkiavome jūros rajone tarp Karklės kaimo ir Olando kepurės, menkės kibo, tačiau mano masalus atakavo dukart rečiau. Bandžiau įvairiausius modelius, bet situacija nesikeitė, o porininkas sėkmingai naudojo tą patį masalą – voblerį „Yo-Zuri Magnet Minnow“ (12 сm). Vienos pertraukėlės metu, paėmiau į rankas ir atidžiai apžiūrėjau žalsvai plieniniais atšvaitais kaip strimėlės jauniklis  blyksintį masalą ir ant baltos kaip sniegas papilvės pastebėjau violetinį „spuogą“. Kai voblerį pakreipdavau, atrodydavo, kad tas piltuvo formos kauburėlis, pūpsantis beveik lygiai per vidurį tarp papilvėje pritvirtinto trišakio ir masalo uodegėlės pabaigos, blyksteli, lyg jo viduje kažkas sužioruotų. Pasirodė, kad mano įspūdis buvo teisingas: taškas, pasikrovęs energijos, gelmėje švyti, o tas efektas, mano porininko nuomone, kažkokiu būdu veikia menkių vaizduotę. Kai tas dalykas buvo pastebėtas ir nekėlė abejonių, voblerio šeimininkas perbėgo per parduotuves ir vargais negalais aptiko dar tris tokius pat voblerius. Vienas – apyvartoje, du prarasti, o namie saugomas atsarginis – ketvirtas.

Švytintys masalai – puikus koziris, kai žuvų kibimas vangus, kai meškeriojimo sąlygos – nepalankios, o tie meškeriotojai, kurie sugeba panaudoti švytėjimo efektą, visada turi daugiau šansų negrįžti be laimikio.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min