Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Meškeriotojo žinynas. Kam reikalingas valo skaitiklis?

Valo skaitiklis, tvirtinamas ant meškerykočio – pati paprasčiausia ir visiems prieinama masalo užmetimo distancijos priemonė.
Jono Razgaičio nuotr. / Valo skaitiklis, tvirtinamas ant meškerykočio – pati paprasčiausia ir visiems prieinama masalo užmetimo distancijos priemonė
Šaltinis: 15min
0
A A

Dar visai neseniai valo skaitiklis, tvirtinamas ant meškerykočio arba integruotas į meškeriojimo ritę, buvo retenybė, o dabar daugelis jį yra matę meškeriojimo reikmenų parduotuvėje.

Šis prietaisas vyresnės kartos meškeriotojams, be jokios abejonės, labai primena dviračiu nuvažiuoto kilometražo skaitiklį, kuris kažkada buvo prestižinė šios transporto priemonės puošmena, todėl ir šiandien stereotipiškai jie mano, kad valo skaitiklis reikalingas vien tam, kad galima būtų tiksliai žinoti, kiek valo užvyniota ant ritės būgnelio. Žinoma, ši valo skaitiklio funkcija – gana svarbi, tačiau anaiptol ne vienintelė.

Kokiose situacijose keblu, o kartais neįmanoma išsiversti be valo, nuvynioto nuo ritės būgnelio apskaitos? Labai dažnai to prireikia spiningininkams, gramzdinantiems į didelę gelmę guminukus arba velkiaujantiems dideliuose plotuose giliai neriančiais viliokais. Pirmuoju atveju spiningininkui svarbu numanyti, kokioje gelmėje atsiduria masalas, o antruoju, žinant vilioko technines charakteristikas, galima gana tiksliai prognozuoti, kokioje gelmėje plaukia masalas.

Nemažai spiningininkų pirmuoju ir antruoju atveju sukasi iš padėties labai originaliu būdu – skirtingų spalvų rašalu ant valo brūkšneliais pažymi 2, 5, ir 10 m atkarpas. Kai masalas grimzta arba nardinamas viliokas, reikia tik atidžiai skaičiuoti valo atkarpas ir bus aišku, kur atsiduria masalas.

Tačiau tai padaryti paprasta ne visose situacijose, pavyzdžiui, velkei naudojant „downriger“ tipo arba diskinius nardiklius, reikia tiksliai žinoti, kiek metrų valo nuvyniota nuo ritės būgnelio. Pirmuoju atveju spiningininkas velkiaudamas vadovaujasi echoloto parodymais ir turi arba pakelti plukdomą masalą, dažniausiai vilioką, į ankstesnį horizontą, jei vandens telkinio gylis sumažėja, arba nugramzdinti giliau, jei gylis padidėja.

Antruoju atveju reikalinga dar tikslesnė valo apskaita, nes diskinis nardiklis, nustačius tam tikrą panėrimo gylio reguliatoriaus padėtį, kuri, pavyzdžiui, užtikrins, kad masalas bus panardintas į 15 m gelmę, reikia nuo ritės nuvynioti tiksliai 57 m valo. Kitaip masalas plauks per giliai arba nepasieks norimos gelmės.

Šis prietaisas vyresnės kartos meškeriotojams, be jokios abejonės, labai primena dviračiu nuvažiuoto kilometražo skaitiklį, kuris kažkada buvo prestižinė šios transporto priemonės puošmena.

Valo skaitiklis taip pat labai reikalingas meškeriojant vertikalios eigos masalais jūroje, nes svarbu žinoti, kad sunkiasvoris masalas atsidurs tiksliai per 5 ar 10 m virš dugno, kur didžiausia kibimo tikimybė. Su skaitikliu valdyti masalą labai paprasta – tereikia sustabdyti masalo grimzdimą, kai skaitiklis rodo reikiamą nuvynioto valo metrų skaičių, kuris yra tiek, kiek būtina, mažesnis už echoloto rodomą gelmę.

Nors dabar daugelyje naujos kartos inercinių meškeriojimo ričių įdiegti valo skaitikliai, ir ne tik mechaniniai, bet ypač tikslūs – elektroniniai, tačiau dar nemažai jūrinio meškeriojimo atviroje jūroje mėgėjų naudoja tradicinius ir paprastus eksploatuoti valo skaitiklius.

Inovatyvūs meškeriotojai, gaudantys sunkiasvorėmis „surf“ tipo dugninėmis žuvis jūros priekrantėje, taip pat pradėjo naudoti ne tik žymėtą valą, bet valo skaitiklius, norėdami nustatyti, kokiu atstumu nuo vandens ir sausumos ribos užmestas masalas.

Valo skaitiklis paprastai pritvirtinamas prie meškerykočio tokiais atvejais ne užmetant masalą, kad nestabdytų laisvo valo slydimo, o traukiant gramzdą arba laimikį į krantą. Dažnai valo skaitiklio informacija padeda nustatyti nekibimo priežastį, nes per arti užmesto masalo neaptinka žuvys. Šie suminėti atvejai – tik keletas valo skaitiklio naudojimo pavyzdžių, o jų žymiai daugiau.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min