TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Pirmasis ledas: įlūžti akimirksniu, o išsiropšti vargais negalais

Pirmledžiu puikios vietos meškerioti - šalia lieptų, nuo kurių saugu užlipti ant ledo
Pirmledžiu puikios vietos meškerioti - šalia lieptų, nuo kurių saugu užlipti ant ledo
Šaltinis: 15min
0
A A

Pirmasis ledas taip vilioja meškeriotojus puikiu kibimu, kad daugelis pamiršta bet kokį atsargumą ir žengia ant nesutvirtėjusio luobo, todėl šiemet kaip ir kasmet aukų neišvengta – Varėnos rajone ledinis vanduo jau pasiglemžė meškeriotojo gyvybę.

ŽŪKLĖS PASLAPTYS „Facebook'e“

Kol šalčiai neišsilaikė dvi savaites, tvirtoko ledo galima tikėtis tik seklių ir nedidelių vandens telkinių priekrantėje, o giliuose ežeruose ir pratakiuose vandens telkiniuose, ledas formuojasi lėčiau, nes ežerų gelmės – šiltesnės nei viršutiniai vandens sluoksniai. Sparčiai vėsti  jos pradeda, kai naktimis oro temperatūra nebepakyla aukščiau nulio, nes į gelmę pradeda plūsti šaltas vanduo.

Galimybės pameškerioti nuo  pirmojo ledo kiekvienas meškeriotojas stengiasi nepražiopsoti, tad  nenuostabu, kad visi įdėmiai seka situaciją vandens telkiniuose. Švenčionių rajono meškeriotojo Rimtauto Poškaus teigimu, pirmosios tykios, sausos ir šaltos praėjusios savaitės naktys, kurių metu oro temperatūra buvo nukritusi net iki minus 14 laipsnių, teikė vilties, kad ledo luobas užsiklos sėkmingai. Toks ledas būna skaidrus ir tvirtas. Tačiau praėjusį sekmadienį gerokai pasnigo ir ploną, jau susiformavusį net ant tokių gilių ežerų kaip Vajuonis leduką užklojo stora sniego marška, po kuria ledas – kaip po patalais.

Tvirto ledo formavimasis gali užsitęsti, nes situacija klostosi pagal nepalankų scenarijų.

Todėl  tvirto ledo formavimasis gali užsitęsti, nes situacija klostosi pagal nepalankų scenarijų – ledas formuosis sluoksniuotas, matinis, o jei prasidės šlapdribos, ledas primins sluoksniuotą pyragą, kuriame tarp kietų sluoksnių – minkštas įdaras. Toks sluoksniuotas ledas – apgaulingas ir trapus. Juo pavojinga vaikščioti, nes nematai įšalusių oro burbulų, vandenžolių, negali vizualiai spręsti apie ledo storį. Jei skaidrus ledas išlaiko meškeriotoją, būdamas 5-6 cm storio, tai sluoksniuotas ledas gali būti, specialistų teigimu, trapus ir  15 cm.

Na, o jei ryžotės bandyti ledo tvirtumą, tai atsiminkite svarbiausias saugumo taisykles, kuriomis jau ne pirmą šimtmetį vadovaujasi Švenčionių rajono Rėkučių kaimo meškeriotojai. Jų teigimu, leidžiantis pirmuoju ledu, visada eketėms kirsti reikia naudoti ne ledgrąžtį, o peikeną ir ja tikrinti ledo tvirtumą. Kas žingsnį kertame peikena į ledą priešais save. Jei ledas tvirtas, pirmyn – drąsiai, o jei peikena lengvai prasmegs, apeikite tą plotą arba pasukite atgal.

Visada patartina apeiti lede įšąlusius oro burbulus, vandenžolių gniužulus, laikytis tolėliau nuo pakrantės augalijos ribos, nes ledas palei ją trapesnis. Na, o ant ledo, reikia užlipti nuo įšalusių lieptų arba pasitiesus lentą.

Pirmledžiu meškeriotojai eketes kerta tolėliau viena nuo kitos ir nemeškerioja sukišę nosis. Nors skaidrus 5 cm storio ledas išlaiko vieną šalia kito stovinčius du meškeriotojus, tačiau geriau apsidrausti. Jei ledas apsnigtas, primena sluosniuotą pyragą, įprasto dešimties metrų atstumo tarp meškeriotojų gali būti maža. Geriau atstumą padidinti.

Švenčioniškiai meškeriotojai pirmledžiu pataria neapsikrauti sunkia žūkladėže. Taipogi patartina nesivilkti greitai permirkstančių, sunkių drabužių, ilgaaulių batų, kurie kelis kartus pasunkėja, jei į vidų pribėga vandens, ir būtinai žūkladėžėje turėti termosą su karšta arbata, kuri padės veiksmingai sušilti, jei neišvengsite ledinių maudynių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min