Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 lapkričio 11d. 23:28

Šalto oro frontas – ar tikėtis kibimo?

Švininė bangų spalva – meškeriotojo šventiškai nenuteikia, tačiau gelmėje palyginti šilta ir žuvys nenustoja maitintis.
Viktoro Armalio nuotr. / Švininė bangų spalva – meškeriotojo šventiškai nenuteikia, tačiau gelmėje palyginti šilta ir žuvys nenustoja maitintis.
Kai rytą žvelgiate pro langą ir matote ant žolės šerkšną, liudijantį, kad oro temperatūra nukrito žemiau nulio, o vakar rytą nieko panašaus nebuvo, tai yra ženklas, kad atslinko šalto oro frontas.

Vasarą tokia orų kaita ne taip pastebima, o vėlyvą rudenį staigus atšalimas, ypač jei jį lydi lijundra, šlapdriba, būna gana slegiantis. Ar verta tokiu oru planuoti išvyką meškerioti ir ar verta apie tai iš viso galvoti? Pasirodo, meškeriojimui absoliučiai blogo oro nėra, tačiau svarbu yra atsižvelgti į kai kuriuos žuvų elgsenos ypatumus ir pasirinkti tinkamiausią meškeriojimo būdą. Ką gaudyti atslinkus šalto oro frontui rekomenduoja ekspertai?

Patyrę meškeriotojai vieningai sutaria, kad šalto oro fronto atslinkimas – faktas, su kuriuo reikia skaitytis, o ypač su staigia tokio tipo oro permaina. Šalto oro frontas keičia žuvų elgseną – dažniausiai manoma, kad jos išvis nustoja kurį laiką kibusios. Karpinės žuvys, išskyrus aukšles, tikrai kurį laiką būna labai pasyvios, o štai lašišažuvės atvirkščiai – tampa aktyvesnės. Tai patvirtina keleto metų stebėjimai atliekami Vajuonio ir Kretuono ežeruose bei Neries ir Merkio upėse.

Štai Vajuonyje prieš pat šalto oro fronto atslinkimą, taikiosios žuvys migruoja pakrantėje ir gana aktyviai maitinasi, o paskui ima trauktis į gelmę. Tada nuo lieptų įmanoma šiuo metų laiku gaudyti tik aukšles, kurios dažnai kimba labai aktyviai. Kai oras nusistovi, ir kitos žuvų rūšys pasirodo arčiau krantų. Žinoma, gilesniuose ruožuose ir vėl ima kibti, t. y., maitintis. O štai Neries ir Merkio kiršliai bei ūsoriai jau pirmąją atšalimo dieną ima stvarstyti masalus.

Dauguma mūsų krašto spininingų yra įsitikinę, kad plėšriosios žuvys, atslinkus šaltam frontui, nustoja vaikytis grobį, tačiau būtent spiningas – geriausias meškeriojimo įrankis tokioje situacijoje. Pirma, spiningavimas – mobilus metodas, nereikia ilgai stovėti laukiant kibimo vienoje vietoje, visą laiką judi, todėl nesužvarbsi, o, turėdamas specialias pirštines nukirptais pirštų galiukais ir tinkamą avalynę, gali visai komfortiškai jaustis visą dieną. Ir kas svarbiausia – tikėtis laimikio taip pat galima. Viskas priklauso nuo tinkamo masalų ir meškeriojimo vietų pasirinkimo.

Žinoma, atslinkus šalto oro frontui, plėšriosios žuvys kurį laiką būna kiek pasyvesnės, tačiau kibti nenustoja.

Žinoma, atslinkus šalto oro frontui, plėšriosios žuvys kurį laiką būna kiek pasyvesnės, tačiau kibti nenustoja. Tiesa, jos telkiasi gilesnėse vietose, kur yra komfortiškesnės sąlygos. Tokias vietas aptikti nesunku, o tada reikėtų vilioką, kuriuo paprastai viliojate plėšrūnes toje upėje, pakeisti giliau neriančiu,  tokiu, kuris pasieks priedugnę. Žinoma, didesnė tikimybė, kad prarasite masalą, jei jo kabliukas užklius už kerplėšos, tačiau juk reikalingas rezultatas. Tad kitos versijos nėra.

Antra, pasyvesnes lydekas, ešerius, sterkus ir net šapalus bei meknes reikia išjudinti, sudominti kažkuo veiksmingesniu. Juk ir pasiryžtantys tik vakarėlio pabaigoje klasiokes išvesti pašokti gimnazistai daug aktyvesni tampa, kai užgroja energingesnė, trankesnė muzika. Plėšriosioms žuvims tokia muzika – stiprūs masalų skleidžiami virpesiai. Todėl vasarą ir rudens pradžioje puikiai viliojusį plėšrūnes laibą kaip aukšlė „minnow“ vilioką reikia primiršti ir naudoti plačiašonį pilvočių „crank“ modelį su plačiu liežuvėliu.

Ypač geri tokie masalai – „knysliuko“ tipo, nes palei dugną jie plaukia aukštai iškėlę uodegas ir labai stipriai vibruodami, kaip žuvelės, kurios dumble ieško maisto. Kad masalas greitai pasiektų priedugnę, galite naudoti spėriai grimztančus modelius. Nepamirškite, kad masalus reikia plukdyti lėčiau nei prieš mėnesį, todėl patys tinkamiausi – ypač agresyviu žaismu pasižymintys viliokai.

Kitas stiprias vibracijas skleidžiantis masalas – sukrė. Šiuo metų laiku patartina naudoti ne mažesnius kaip 3 numerio sukrių modelius (pagal „Mepps“ klasifikaciją). Ypač lydekoms vilioti dabar labiausiai tinka 4–5 numerio, o ežeruose ir 7 numerio sukrės. Dar geriau jei jos bus ryškios – tokios kaip „Mepps Aglia Orange“, vandenyje „švytinčios“ kaip apelsinas. Vandenžolėmis ar išvartomis užšlemštose vietose geriau tinka sukrių ir galvakablių, ant kurių užverti guminukai, tandemai „sprinerbait“. Šie masalai sukonstruoti taip, kad kabliukas niekur neužkliūtų, o du sukrių lapeliai, kuriais apginkluoti „spinerbait“ tandemai skleidžia toli po vandeniu girdimą „aidą“.

Štai su tokiu arsenalu galima traukti prie upės ir tikėtis sėkmės. Beje, prisiminkite dar vieną taisyklę, kurią Amerikos kontinente meškeriojimo gidai dažnai kartoja savo globotiniams: kas kad šaltu oru reikia lėčiau plukdyti spiningo masalus – jei nekimba, didinkite tempą, tada greičiausiai sugundysite tą vienintelę žuvį, kurį šiandien yra aktyvi.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min