Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 29d. 20:02

Vėlyvą rudenį ešeriai nepraranda apetito

Nors Kauno marios atrodo atšiaurios ir nesvetingos, tačiau gelmėje verda gyvenimas – ešeriai vaikosi grobį
Nors Kauno marios atrodo atšiaurios ir nesvetingos, tačiau gelmėje verda gyvenimas – ešeriai vaikosi grobį

Kol pamario meškeriotojai laukia ant Kuršmarių užsiklosiančio ledo, pačiame krašto viduryje – Kauno mariose neblogai kimba ešeriai, tačiau juos sugundo tik tie spiningininkai, kurie turi naujoviškų masalų ir plukdo juos tokiems masalams pritaikytu būdu.

Žūklės gudrybės „Facebook“ tinkle

Būriuojasi šalia mailiaus

Kauno marios – nemažas vandens telkinys, o ešeriai, artėjant žiemai, nepasklidę dideliuose plotuose ir būriuojasi ten, kur žiemoti telkiasi mailius. Kauniečio meškeriotojo Ruslano Kotelnikovo žodžiais, ešerių susitelkimo vietas reikia žinoti, kad pusė trumpos lapkričio dienos nebūtų sugaišta žuvų paieškoms. Tačiau, jei tokios informacijos stokojate, galima žuvų ieškoti pagal kitą orientyrą: jei inkarus netoli viena kitos išmetusios kelios meškeriotojų valtys, labai didelė tikimybė, kad jie aptiko ešeringą vietelę. Tad galima glaustis prie jų. Jei norite patys aptikti ešerių susibūrimą, teks į pagalbą pasitelkti echolotą.

Patyrę spiningininkai teigia, kad, net ir tokiu metu pasitaiko vandens paviršiuje aptikti mailiaus būrį. Pro jį taip pat nepraplaukite pro šalį, o pabandykite užmesti masalą. Galimas dalykas, kad ešeriai taip pat gano šį būrelį. Mailiaus būrelių galima pastebėti tik seklesnėse vietose, kur medžioja smulkesni ešeriai, o stambesnių reikia ieškoti giliau – arčiau senosios Nemuno vagos.

Smailiauodegės mailiaus imitacijos „Slendry“ plukdomos pritvirtintos pavadėliais
Smailiauodegės mailiaus imitacijos „Slendry“ plukdomos pritvirtintos pavadėliais

Vaikosi mailiaus imitacijas

Pasitaiko meškeriotojų, kurie tokiu metu jau bando iš valčių ešerius vilioti poledinės žūklės masalais – blizgutėmis, pasitaiko ir tokių, kurie bando ešerius sugundyti tradiciniu slieku, nugramzdintu į didelę gelmę, tačiau pats veiksmingiausias masalas – guminukai, imituojantys mažas žuveles. Tokių masalų dydis – 3-5 cm, o štai spalva – klaustukas. Žinoma, yra keletas guminukų spalvinimo versijų, kurias spiningininkai žino iš patirties ir kurias dažniausiai renkasi, viliodami Kauno marių ešerius: tai vadinamoji „tepalinė“, žalia ir auksinė spalvos, tačiau visiškai nebūtinai tokios spalvos masalai bus ešeriams patrauklūs tą dieną, kai išsirengėte jų gaudyti. Be to, tiek „tepalinių“, tiek žalių, tiek auksinių guminukų atspalvių – dešimtys.

Todėl  žūkladėžėje reikia turėti nemažą atsargą įvairių spalvų guminukų ir bandyti tai vienokius, tai kitokius masalus, kol išryškės apčiuopiama statistinė tendencija, rodanti, jog kažkurios vienos spalvos guminukus ešeriai stveria dažniau nei kitus. Tada patartina prie jų ir apsistoti ir siūlyti ešeriams įvairias tomis spalvomis dekoruotų guminukų variacijas. Gali būti, kad pasiseks ir pavyks atrinkti tokios spalvos masalą, kuris ešeriams atrodys labai patrauklus.

Masalo plukdymo plonybės

R.Kotelnikovo teigimu, gali būti taip, kad vienam spiningininkui ešeriai kimba, o kito masalai – lyg užburti, absoliučiai nedomina dryžuotašonių.  Įdomiausia, kad tokia situacija susiklosto nepaisant to, kad tiek vienas, tiek kitas meškerioja petys petin, masalus užmeta greta, o ir masalai – vienodi. Kodėl taip atsitinka?

Pasitaiko, kad ešeriams masalų atmetimo reakciją sukelia netinkamos spalvos valas, ją gali lemti netinkamo dydžio masalų montažo furnitūra – stambūs segtukai ir sukučiai, tačiau šias kliautis nesunku pašalinti, bet kur kas sunkiau parinkti tokį masalų plukdymo būdą, kuris geriausiai atitiktų tą dieną ešerių „nuotaiką“.

Vėžiagyvių imitacijos ešerius vilioja geriau paleistos laisvai grimzti
Vėžiagyvių imitacijos ešerius vilioja geriau paleistos laisvai grimzti

Kauno mariose šį rudenį sėkmingiausiai ešerius gaudo spiningininkai, pasirinkę „drop-shot“ metodą. Kuo jis skiriasi nuo tradicinio guminukų plukdymo versijų? Paprastai guminukai mūsų krašte plukdomi užverti ant galvakablių – svarelių, į kuriuos įlieti vienšakiai kabliukai. Tai veiksmingas ir paperkantis paprastumu būdas, tačiau turintis vieną trūkumą – miniatiūrinėms mailiaus imitacijoms plukdyti reikia naudoti lengvus galvakablius ir labai plonus valus. Kai atsirado 0,08-0,10 mm skersmens pinti “Climax” valai, ši problema išsisprendė savaime, tačiau masalas, gramzdinamas miniatiūrinio 2-3 g sveriančio galvakablio į 6-8 m gelmę, kurioje dabar būriuojasi ešeriai, grimzta ilgai, todėl tradicinis spiningavimo būdas neefektyvus dėl laiko nuostolių.

„Drop-shot“ metodas patogus tuo, kad, jį pasirinkus, svarelių masė nebepriklauso nuo guminukų dydžio. Todėl miniatiūrinius masalus galima gramzdinti ir plukdyti 15 ar 20 g svareliu. Masalai per kelias sekundes atsiduria reikiamame gylyje. Dar vienas „drop-shot“ privalumas tas, kad galima plukdyti ne vieną, o kelis guminkus, imituojančius mailiaus būrelį. Toks grobis ešeriams – patrauklesnis.

„Drop-shot“ metodu guminukus galima plukdyti dvejopai: pagal pirmąją versiją masalai plukdomi, maždaug vienodu greičiu sukant ritės rankenėlę, kad plauktų pasirinktoje gelmėje, o pagal kitą – svarelis nugramzdinamas ant dugno, paskui atpalaiduojamas valas ir masalams leidžiama laisvai grimzti. Jei ešeriai nekimba, svarelis patraukiamas kelis metrus į šoną ir guminukai vėl paleidžiami grimzti. Mūsų krašte populiaresnė pirmoji „drop-shot“ versija, kuri, beje, gimė mūsų krašte. Ji ir naudojama Kauno marių ešeriams vilioti.

Montažo ypatumai

Plukdyti masalus „drop-shot“ metodu naudojami montažai, susidedantys iš 0,7-1,5 m valo atkarpos, prie kurios tiesiog arba pavadėliais pririšti kabliukai. Kokią versija rinktis? Tai priklauso nuo guminuko, o tiksliau nuo jo uodegėlės konstrukcijos. Tradicines žuvelių imitacijas, kurių uodegėlės turi mentes, užtikrinančias uodegėlių viksnojimą, veiksmingai plukdyti galima montažais, kuriuose kabliukai pririšti tiesiog prie valo. Guminukai, velkami svarelio, efektingai viksnoja uodegėlėmis ir veiksmingai gundo ešerius.

Kad guminuką „D‘Fin“ galima būtų plukdyti įvairioje gelmėje, naudojamas slankus svarelis
Kad guminuką „D‘Fin“ galima būtų plukdyti įvairioje gelmėje, naudojamas slankus svarelis

Kitą versiją reikia rinktis, jei guminukų uodegėlės – smailėjančios arba dvišakės. Tokie guminukai patraukliai atrodo sklendžiantys vandenyje, todėl juos reikia plukdyti montažais, kuriuose kabliukai prie valo tvirtinami pavadėliais. Minėtų rūšių guminukai plukdomi vertikalaus zigzago trajektorija. Kai svarelis paliečia dugną, montažas pristabdomas ir guminukai, pritvirtinti prie valo pavadėliais“ pakimba, o paskui ima lėtai grimzti. Ši fazė labiausiai provokuojanti, nes ešeriai nepraleidžia progos sumedžioti „užsižiopsojusį“ mailių.

Dėl masalų tvirtinimo prie valo skirtumų pirmojo tipo montažuose naudojami ilgakočiai kabliukai, o antrojo tipo – specialūs „Aji Dousky“ tipo trumpakočiai kabliukai. Ešeriams Kauno mariose vilioti šį rudenį naudojamos abi montažų versijos.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min