Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 6d. 16:09

Žuvų viliokas – mitas ar tikrovė?

Žuvis
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Žuvis

15min.lt rubrika Žūklė pristato dar vieną žvejams įdomią naujovę.

15min.lt rubrika Žūklė

Gamintojo nuotr./Žuvų viliokas „CAGI Fish Call“
Gamintojo nuotr./Žuvų viliokas „CAGI Fish Call“

Žuvų viliokas „CAGI Fish Call“ pirmą kartą buvo pademonstruotas didžiausioje JAV žūklės įrankių parodoje ICAST ir iškart tapo sensacija, nes įtaiso kūrėjai paskelbė deklaraciją, kad kombinuojant šį vilioką su bet kokiu spiningo masalu galima sugauti iki 800 proc. žuvų daugiau nei įprastai.

Privalumai ir trūkumai

Skeptikai šį pareiškimą vertina nevienareikšmiškai, bet faktas, kad "CAGI Fish Call" - bendro Jungtinių Valstijų karinio jūrų laivyno fizikų ir Niujorko universiteto neuropsichologijos katedros mokslininkų bendro darbo rezultatas, be jokios abejonės, iškalbingas. Tokio lygio mokslinių institucijų kompetetingumas - neginčijamas. Beje, minėtą išvadą patvirtino ir parodos ICAST ekspertai. Iškalbingas ir kitas faktas: viliokas "CAGI Fish Call" apsaugotas dviem patentais.

Jei viliokas iš tiesų toks veiksmingas, tai meškeriojimo praktikoje jis gali padaryti perversmą - sugundyti žuvis kibti galės bet kuris meškeriotojas, o meistriškumas ir patirtis nebebus lemiami žūklės veiksniai. Kyla pavojus, kad meškeriojimas spiningu taps nuobodus.

Neregėta konstrukcija

„CAGI Fish Call“ konstrukcija susideda iš stangrios vielos ašelės su kilpelėmis galuose, ant kurios užverti du keistos formos plastiko malūnėliai.  Kad malūnėliai plukdomi vandenyje ir sukdamiesi nekliūtų už ašelės daluose suriestų kilpelių, iš abiejų pusių ant ašelės užverti spalvoti karoliukai. Viliokas gaminamas trijų skirtingų spalvų. Viena versija susideda iš dviejų visiškai skaidrių malūnėlių, antra - iš vieno skaidraus, o kito žalio, trečia - iš skaidraus ir raudono malūnėlių.

„CAGI Fish Call“ vienas nenaudojamas - viliokas kinkomas į tandemą:  priekyje - „CAGI“, o už jo 0,5-1,5 m atstumu - masalas.

Virpesių magija

Viliokus bandyta kurti ir anksčiau, nes buvo nustatyta, kad žuvis veikia vandenyje sklindantys virpesiai, tačiau palyginti nesėkmingai. Kita vertus, ankstesnės konstrukcijos viliokai konkuravo su tradicinėmis sukrėmis, kurios taip pat skleidžia stiprius virpesius. Tad nėra jokios prasmės naudoti papildomą virpesių šaltinį - daug paprasčiau pasidaryti tandemą iš sukrių.

„CAGI Fish Call“ taip pat generuoja virpesius, tačiau, skirtingai nuo pirmtakų tik tokius, kuriuos žuvys jaučia geriausiai ir kurie žadina instinktus. Šių akustinių impulsų diapazonas - nuo 100 iki 1000 gigahercų.

Eksperimentais įrodyta, kad objektą,skleidžiantį minėto dažnio virpesius, žuvys pajunta 100 m atstumu ir plaukia prie jo beatodairiškai. Paprastu smalsumu tai paaiškinti sunku, matyt, plėšrūnas nusiteikia agresyviai, nes kai jis priartėja prie kinkinio, kurio priekyje - viliokas, jis čiumpa iš paskos plaukiantį masalą.

Masalo kūrėjai teigia, kad per eksperimentus plėšrios žuvys tomis pačiomis sąlygomis (dienos metas, vandens temperatūra, vėjostiprumas, atmosferos slėgis) griebdavo tą patį masalą, jei jis būdavo velkamas paskui „CAGI Fish Call“.

Po bandymų, kuriuos atliko su vilioku meškeriotojai, galima padaryti tokias invadas: pirma, „CAGI“ labiausiai tinka velkiauti, nes kinkinį užmesti iš rankos gana sunku: antra, viliokas geriau gundo jūros žuvis, nei gėlavandenes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min