Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 3d. 12:13

Lietuvoje bus statomas pirmasis krematoriumas

Kėdainių savivaldybė pasirašė investicinę sutartį su UAB K2 LT dėl pirmojo Lietuvoje krematoriumo statybos. Europos Sąjungos lėšomis įrengtame Kėdainių pramoniniame parke, 0,75 ha ploto žemės sklype, bus pastatyta ritualinių paslaugų įmonė su krematoriumu. Planuojama investicija į statybą – 10,5 mln. litų, teigiama išplatintame pranešime spaudai.

„Lietuvoje atsiradus vietai, kur galima kremuoti mirusiųjų palaikus, norintiems pasinaudoti šiuo būdu žmonėms labai palengvėtų netekties valandą, kai rūpesčių ir taip apstu, – sako UAB K2 LT direktorius Vytenis Labanauskas. – Krematoriumas stovės geografiškai visiems Lietuvos gyventojams patogiausioje vietoje – Kėdainiuose, todėl nebereikės vežti kremuoti artimųjų palaikus į Rygą ar Varšuvą.“ Pasak V. Labanausko, ritualinių paslaugų centras neteiks šarvojimo ar laidojimo paslaugų – čia bus tik salė, skirta atsisveikinti su velioniu prieš kremuojant palaikus. Po to artimiesiems bus įteikiama kapsulė su pelenais.

Planuojama, kad krematoriumas pradės veikti kitų metų pirmoje pusėje.

V.Labanausko teigimu, įrengtų dviejų linijų pajėgumų pakaks suteikti kremavimo paslaugą jos pageidaujantiems iš visos Lietuvos. Būsimojo ritualinių paslaugų centro vadovas pabrėžia, kad paslaugos kainą lemtų tuo metu esama dujų kaina. „Stengsimės, kad kaina neviršytų nustatytos laidojimo pašalpos dydžio“, – sako V.Labanauskas.

Šiuolaikinių technologijų krematoriumo įranga taip gerai iš dūmų išvalo kenksmingas medžiagas, kad jie net nesiekia ES direktyvose nustatytų reikalavimų. Kvapai sudega per kremavimo procesą, esant +850 C temperatūrai. Be to, kad aplinkos tarša atitiktų ES reikalavimus, rūpinasi ne tik vietos aplinkos apsaugos specialistai, bet ir krematoriumų įrangos gamintojų ekspertai. Jie nuolat internete stebi įrangos darbą, fiksuoja įrengimų parodymus, reguliariai lankosi šalyje, kurioje sumontuota įranga, ir čia pat atlieka oro mėginių tyrimus.

Planuojama, kad krematoriumas pradės veikti kitų metų pirmoje pusėje. Modernia įranga aprūpintoje įmonėje dirbs 4–6 darbuotojai.

„Modernus ir sparčiai besikeičiantis miestas priima šią įmonę ir gerbia investuotojus, pasiryžusius teikti tokią reikalingą paslaugą. Tai sėkmingas mūsų industrinio parko startas, kuriame gali kurtis ir kitos naujos įmonės“, – sako Kėdainių miesto merė Nijolė Naujokienė.

Palaikų deginimo paprotys įsigalėjo ir iki XIII–XIV a. gyvavo visoje dabartinės Lietuvos teritorijoje. Katalikų bažnyčia, anksčiau prieštaravusi palaikų kremavimui, dabar sutinka su šiuo alternatyviu laidojimo būdu. Tik pagal Bažnyčios nuostatas pelenai turi būti ne išbarstyti ant žemės ar vandens paviršiaus, o laidojami žemėje arba kolumbariumuose.

2008 m. lapkritį atlikto visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, krematoriumo statybai Lietuvoje pritaria apie 83 proc. gyventojų.  

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min