Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2012 rugpjūčio 20d. 06:46

Geležinė mažylė Laura Asadauskaitė

Lauros Asadauskaitės aukso medalis
Fotodiena/Alfredo Pliadžio nuotr. / Lauros Asadauskaitės aukso medalis
Laura Asadauskaitė visuomet buvo Lietuvą į Rusiją iškeitusios Donatos Rimšaitės šešėlyje. Bet dabar Laura – olimpinė čempionė, o Donata olimpines žaidynes praleido prie televizoriaus.

Kai 2012-ųjų išvakarėse D.Rimšaitė nusprendė nebeatstovauti Lietuvai ir išvyko į Rusiją, šiuolaikinės penkiakovės rinktinės treneris Jurijus Moskvičiovas su ašaromis akyse apgailestavo, kad prarado talentingiausią penkiakovininkę, kokią kada nors treniravo. Treneris neslėpė – iš dviejų rinktinės lyderių Lietuvą paliko gabesnė.

„Šiuo metu pasaulyje yra dvi penkiakovininkės, tiesiog tobulai sutvertos šiai sporto šakai. Tai – D.Rimšaitė ir prancūzė Amelie Caze. Nė viena kita penkiakovininkė joms talentu neprilygsta. Įskaitant ir Laurą Asadauskaitę, kuri taip pat gali laimėti varžybas, bet tam reikia daugiau sėkmės“, – prieš pusantrų metų kalbėjo J.Moskvičiovas.

J.Kliosovas: „Ji yra stipri kaip vyras. Labai užsispyrusi, kantri, gali kentėti iki pamėlynavimo. Iš jos niekada neišgirsi, jog negali.“

Šiandien trenerio akys ir vėl pilnos ašarų. Tik šįkart – džiaugsmo. Olimpiniame Londone jis stebėjo Lietuvos penkiakovininkės triumfą. Tačiau aukso medaliu pasipuošė ne D.Rimšaitė. Olimpinės čempionės titulą iškovojo mažylė iš Vilniaus rajono – L.Asadauskaitė.

Darbšti ir užsispyrusi

Jei neprilygsta talentu, tai prilygsta darbštumu. Galbūt net lenkia. Būtent darbštumas ir atkaklumas nuvedė L.Asadauskaitę paties garbingiausio trofėjaus link.

„Labai stropi, darbšti, pareiginga, smalsi. Kai pradėjo treniruotis, gyveno Vaidotuose, gerokai už Vilniaus. Tačiau niekada nevėlavo ir nepraleido nė vienos treniruotės. Kiekvieno trenerio svajonė dirbti su tokia sportininke“, – teigia sportininkės treneris Jevgenijus Kliosovas.

„Man pasisekė, dirbame jau beveik 10 metų. Ačiū Dievui, su Laura nė sykio nesibarėme, nebuvome susipykę. Jei pasakau, kad reikia nubėgti vieną ar du kilometrus, ji viską padarys dvigubai daugiau. Ją  reikia stabdyti. Laura pasižymi tvirtu charakteriu, yra užsispyrusi. Jeigu reikia, – trūks plyš, bet viską padarys“, – tęsė J.Kliosovas.

Svajojo būti čiuožėja

Laurai buvo penkiolika metų, kai sulaukė pasiūlymo siekti modelio karjeros. Išvaizdi panelė pradėjo lankyti modelių kursus, bet netrukus suprato – jai tai neįdomu. Noras sportuoti buvo stipresnis.

Dabar penkiakovininkė juokauja: „Tapusi garsia sportininke, dažnai atsiduriu fotografų dėmesio centre, todėl galiu sakyti, kad pavyko realizuoti save abiejose srityse. Pasirinkau teisingą kelią.“

Kelias į penkiakovę nebuvo labai tiesus. Vaikystėje ir paauglystėje Laurą viliojo daug dalykų. Lankė skautų būrelį, dainavo chore, o labiausiai troško šokti baletą ar bent pramoginius šokius. Bet viskam neužteko laiko.

„15min“ iliustracija/Laura Asadauskaitė
„15min“ iliustracija/Laura Asadauskaitė

Laura yra prisipažinusi, kad pradėjusi lankyti plaukimo treniruotes, svajojo jas iškeisti į kitą sporto šaką – dailųjį čiuožimą: „Beprotiškai norėjau čiuožti, bet nebuvo sąlygų, nebuvo ledo. Kas žino, gal dabar būčiau garsi čiuožėja, o ne penkiakovininkė.“

Dailiuoju čiuožimu Laura domisi iki šiol ir net turi savo favoritę – italę Caroliną Kostner.

Plaukime buvo vidutiniokė

Į plaukimą Laurą atvedė tėtis, pats nors ir ne profesionaliai, bet aktyviai sportavęs. Jis žinojo, kad dukra bus sveikesnė ir fiziškai ištvermingesnė, jei lankys plaukimą. Iš pradžių Laurai sekėsi – šlavė medalius visose nacionalinėse ir Baltijos šalių varžybose.

„Buvau Lietuvos čempionė, bet aš niekuomet nebūčiau pasiekusi paties aukščiausio lygio. Aišku, tuomet atrodė kitaip. Įsivaizdavau, kad tapsiu olimpine plaukimo čempione ir kad galiu plaukti taip, kaip geriausios pasaulio plaukikės. Vėliau supratau, kad niekuomet to nebūčiau pasiekusi. Buvau maža, smulkutė, neturėjau plaukikės duomenų, o viską pasiekdavau tik dėl geros sveikatos ir didelio noro. Vieną dieną rezultatai nustojo gerėti“, – prisimena Laura. 

„Scanpix“ nuotr./Laura Asadauskaitė iš Lietuvos laimėjo aukso medalį šiuolaikinės penkiakovės rungtyje
„Scanpix“ nuotr./Laura Asadauskaitė

Be plaukimo, Laura pradėjo lankyti dar ir bėgimo treniruotes: „Niekada nežinai, kur dar esi tobulas.“ Dabar būtent bėgimas laikomas stipriąja jos rungtimi penkiakovėje.

Kai tapo aišku, kad rimta plaukike Laura netaps, treneriai pasiūlė pabandyti šiuolaikinę penkiakovę. Nenoriai, bet pabandė. Ir pasiliko.

„Į Laurą atkreipiau dėmesį 2001 metais, kai ji dar mokėsi mokykloje ir lankė plaukimo treniruotes. Jos treneris Vygantas Banys man pasiūlė išbandyti Laurą penkiakovėje, vis dėlto pati Laura neskubėjo keisti sporto šakos, buvo įsitikinusi, jog plaukime ji vis dėlto realizuos save. Teko laukti metus, kol galiausiai atėjo ir pasakė: „Noriu būti penkiakovininkė!“ – pasakoja J.Kliosovas.

Stipri kaip vyras

Dar prieš kelerius metus L.Asadauskaitė sulaukdavo trenerių pasiūlymų mesti penkiakovę ir pereiti į triatloną ar sportinį ėjimą, tačiau penkiakovininkė džiaugiasi atradusi savo sporto šaką.

160 cm ūgio, 49 kg svorio – vyriškoje, taip dažniausiai apibūdinama šiuolaikinė penkiakovė, – sporto šakoje L.Asadauskaitė atrodo Coliukė. Apgaulingas įspūdis.

„Ji pasižymi labai puikia sveikata, yra stipri kaip vyras. Labai užsispyrusi, kantri, gali kentėti iki pamėlynavimo. Iš jos niekada neišgirsi, jog negali“, – sako J.Kliosovas.

L.Asadauskaitė tikina, kad mažas ūgis gali virsti rimtu pranašumu: „Man lengviau bėgti į kalną, nei daugumai varžovių, nes esu žemesnė. Kadangi bėgu mažesniais žingsniais, bėgdama į kalną paprastai atsiplėšiu nuo varžovių.“

Motinystė jėgų neatėmė

2009 metais L.Asadauskaitė ištekėjo už taip pat daugybę titulų pelniusio, bet olimpiniu čempionu taip ir netapusio penkiakovininko Andrejaus Zadneprovskio. Po metų pora susilaukė dukrelės Adrianos. Niekas tuomet nedrįso spėlioti, ar po motinystės atostogų L.Asadauskaitei pavyks susigrąžinti buvusią sportinę formą.

Iki dukrelės gimimo būsimoji olimpinė čempionė jau buvo šį tą laimėjusi. 2007 metų pasaulio čempionate – bronzą, 2008-aisiais – Europos sidabrą, o 2009-aisiais – pasaulio čempionato sidabrą. 2008 metais L.Asadauskaitė debiutavo olimpinėse žaidynėse, kur užėmė 15 vietą.

„Aš visada buvau stipri. Motinystė tikrai neatėmė jėgų. Gal ir pridėjo. Viskas yra taip pat. Taip pat gerai“, – šypsojosi L.Asadauskaitė po šiais metais laimėto Europos čempionato. 

Fotodiena/Alfredo Pliadžio nuotr./Laura Asadauskaitė
Fotodiena/Alfredo Pliadžio nuotr./Laura Asadauskaitė

Žemyno auksas nebuvo pirmasis penkiakovininkės medalis po motinystės atostogų – 2011 metų pasaulio čempionate ji iškovojo bronzos medalį, kuris daugiausia prisidėjo, kad L.Asadauskaitė būtų išrinkta geriausia 2011 metų Lietuvos sportininke. Į šį apdovanojimą penkiakovininkė pretenduos ir šiemet.

Sėkmės miestai – Londonas ir Rio de Žaneiras?

L.Asadauskaitei – 28-eri, ir apie karjeros pabaigą, žinoma, ji dar nekalba. Lietuva tikisi, kad 2016 metais Rio de Žaneire Laura gins olimpinės čempionės titulą – to moterų varžybose dar nėra pavykę padaryti nė vienai penkiakovininkei.

„Londonas – man laimingas miestas. 2009 metais čia tapau pasaulio vicečempione. Manau, kad sėkmė neturėtų nusisukti nuo manęs ir olimpinėse žaidynėse“, – dar prieš olimpiadą kalbėjo L.Asadauskaitė.

Brazilijos karnavalų ir artėjančios olimpiados sostinė Rio de Žaneiras – taip pat miestas, Laurai keliantis puikius prisiminimus. Penkiakovininkė teigia, kad tai nuostabiausia vieta, kurią teko aplankyti. O ji, kaip sportininkė, išmaišiusi pusę pasaulio. „Gamta ir vaizdai Rio de Žaneire tiesiog pritrenkiantys“, – tikina Laura.

Dar jai patinka Monakas. Nepatinka automobilių spūstys Maskvoje, o Kairo, kur penkiakovininkai stovyklauja kasmet, Laura tiesiog pakęsti negali: „Nepatinka Egipto žmonės, kultūra. Negalėčiau ten gyventi ilgiau. Apskritai nepatinka šalys, kur didelė netvarka, pavyzdžiui, Gvatemala.“

Laura neslepia: ji nėra kelionių mėgėja ir, jei ne sportas, svečiose šalyse lankytųsi retai. „Mane vargina ilgos kelionės. Skrydžiai, persėdimai, laukimo valandos – visa tai erzina“, – teigia sportininkė, kuri, tik išvykusi, trokšta kuo greičiau grįžti į gimtąjį Vilnių.

„Vilnius – mažas, gražus miestas, kuriame man jauku. Jis nėra egzotiškas, bet gražių vietų yra. Be to, čia viskas sava, o kitur vis tiek esi tik svečias“, – teigia olimpinė čempionė.

Įdomūs faktai:

  • L.Asadauskaitės ir A.Zadneprovskio šeima turi visų spalvų olimpinius medalius – Lauros aukso ir Andrejaus sidabro (Atėnai) bei bronzos (Pekinas).
  • Laura yra Lietuvos krašto apsaugos savanorė.
  • Olimpinė čempionė yra baigusi Lietuvos edukologijos universitetą (buvęs Vilniaus pedagoginis universitetas), šiuo metu Mykolo Romerio universiteto magistrantūroje studijuoja Europos Sąjungos politikos ir administravimo studijas. 
  • Keletą kartų yra laimėjusi tarptautinius bėgimus į „Europos“ dangoraižio 31 aukštą.
  • L.Asadauskaitės iškovotas olimpinės čempionės titulas įvertintas 400 tūkst. Lt premija, nauju BMW automobiliu bei ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

07:19
00:29
21:57

15min metų knygų rinkimai

Naujas testas

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min