Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Kaip susiorientuoti ir ką be sporto varžybų aplankyti olimpiniame Londone?

Londonas skaičiuoja dienas ir valandas iki Olimpinių žaidynių atidarymo. Kas yra pabuvojęs šiame mieste, žino, jog ten gyvena įvairiausių kultūrų, tautų ir rasių žmonės, o, prasidėjus žaidynėms, jų tik padaugės. Galbūt dažnam lietuviui, vyksiančiam palaikyti mūsų sportininkų, kyla klausimas: kaip nepasimesti ir susiorientuoti tokiame dideliame mieste, kur, anot statistikos, gyvena per 8 mln. žmonių? Taip pat – kur nueiti ir ką aplankyti be stadionų ar sporto salių? Keletas atsakymų ir patarimų – Lietuvos radijo laidos „Ryto garsai“ pasakojime.
Londono olimpinis stadionas
Londono olimpinis stadionas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Žurnalistė, kelionių gido „Savas Londonas“ autorė Vilma Anusaitė Londone gyvena ir dirba 11 metų. Ji tikina, kad čia tikrai yra ką pamatyti ir aplankyti – žinoma, jei tik bus laiko.

„Aš Londoną vadinu „pasaulio bamba“. Ar jūs irgi taip galvojate, nuspręskite patys nuvažiavę ir paturistavę. Tačiau man Londonas yra vienas iš kosmopolitiškiausių miestų pasaulyje. Londone kalbama 300 kalbų, jame gyvena įvairios kultūros, tautos, rasės. Tai beveik 2 tūkst. metų senumo miestas, kuriame už kiekvieno grumstelio ir akmenėlio glūdi įdomiausios istorijos.

Manau, Londonas iš tiesų turi labai daug ką pasiūlyti įvairiausias pajamas turintiems žmonėms ir įvairiausiais orais. Londone jau sunkiau pasideginsite parke, bet būna ir gerų dienų. Londone yra vieni iš seniausių pasaulyje muziejai, galerijos. „Tate Modern“ yra viena populiariausių modernių galerijų pasaulyje. Dauguma muziejų ir galerijų, kurie yra valstybiniai, yra nemokami.

Tai manau, reikėtų naudotis tokiais dalykais, nes ne kiekviename pasaulio mieste jūs galite pamatyti originalius ar kelių tūkstančių metų senumo daiktus visiškai nemokamai“, – sako V. Anusaitė.

Siūlo aplankyti meniškuosius rajonus

Pašnekovė sporto aistruoliams, atvykusiems į Londoną, pataria iš anksto suplanuoti savo laiką. Atstumai – nemenki, o ir lankytinų vietų čia daug. Anot V. Anusaitės, be gerai žinomų turistų lankomų objektų, reikėtų pavažiuoti ir šiek tiek toliau nuo miesto centro.

„Londonas yra didžiulis miestas, jis labai išsiplėtęs. Visų pirma, [ką galima aplankyti], priklausys nuo tos vietos, kur žmonės gyvena. Visos sportinės varžybos vyks labai įvairiose vietose. Tai, tarkim, nuo vienos vietos nuvažiuoti iki kitos gali prireikti valandos, dviejų ar dar daugiau. Dabar visi mes, gyvenantys Londone, jaudinamės, kad per Olimpines žaidynes bus dideli kamščiai. Tai visų pirma reikia išsiaiškinti, kokioje vietoje gyvensite, kurioje vietoje jūsų žaidynės, ir galbūt tada žymiąsias ir įdomiąsias vietas reikėtų susirasti pagal rajonus.

Jeigu važiuojate į Londoną pirmą kartą, manau, vis tiek reikia apžiūrėti miesto centrą – Didįjį Beną, Parlamento ir Bekingemo rūmus, pasivaikščioti pietine upės pakrante, apžiūrėti „Londono akį“, pereiti Tauerio tiltu. Galbūt net į patį Londono Tauerį nueiti, nes tai tūkstančio metų senumo statinys ir su juo susiję labai daug įdomių istorijų. Ten tikrai yra labai daug ką veikti, pradedant varnų͂ apžiūrėjimu ir baigiant karalienės deimantais.

Tie, kurie Londone yra apsilankę ne kartą, visada gali rasti įdomesnių, mažesnių galerijų. Jų yra Londono centriniuose rytuose, ir dabar pats meniškiausias rajonas, kuriame gyvena daug menininkų, dizainerių, yra Daltstonas. Tik neišsigąskite, kai išlipsite iš traukinio, nes Daltstonas atrodo toks, taip pasakysiu, – „skylių skylė“. Bet ten, žinokit, yra labai daug įdomių galerijų, vyksta avangardinės muzikos koncertų, dirba daug jaunų dizainerių. Šitas rajonas yra visai netoli pagrindinio olimpinio miestelio. Ir ten yra toks parkas, kuris vadinasi „London Fields“ („Londono laukai“), kur tokie labai jau meniški ir madingi, jauni ir gražūs rajono gyventojai ilsisi, valgo šeštadieniniame ekologiškame turguje nusipirktus sumuštinius, deginasi, važinėjasi dviračiais ir kuria tuose savo sandėliuose.

Pagrindinis Londono olimpinis miestelis bus Rytų Londone. Ir tame Rytų Londone, kadangi pats rajonas yra šiek tiek prastesnis, gyvena daug menininkų, tokių įdomesnių žmonių, nes ten tiesiog nekilnojamo turto kainos yra mažesnės. Ten irgi galite rasti įdomesnių vietų. Pavyzdžiui, kiekvieną sekmadienį Rytų Londone yra gėlių turgus, tai visai smagu pasivaikščioti ir po tokį turgų“, – mano V. Anusaitė.          

Patogiau gali būti keliauti pėsti

Visiems, norintiems į savo mylimos sporto šakos varžybas atvykti laiku, patariama internete įvesti adresą tfl.gov.uk arba tiesiog interneto paieškos sistemoje įrašyti žodžius „Transport for London“, ir tada atsidursite oficialioje Londono transporto sistemos interneto svetainėje. Ten rasite viešojo transporto maršrutus ir tvarkaraščius, taip pat – keletą patarimų.

Pavyzdžiui, „Transport for London“ komanda miesto svečius ragina iš anksto peržiūrėti tvarkaraščius, vengti kelių, kuriuose eismas didžiausias, taip pat – prisijungti prie svetainės elektroninio pašto sistemos ir gauti naujausias žinias apie transporto situaciją.

Dar vienas patarimas – išmėginkite ir paprastą vaikščiojimą ar dviratį. Taip gali būti greičiau ir patogiau.

„Visada turėkite gana daug laiko prieš prasidedant rungtynėms, taip pat siūlyčiau išnagrinėti tokius dalykus kaip dviračiai – yra miesto dviračiai, kuriuos mes visi vadiname Boriso dviračiais, nes juos pristatė Londono meras Borisas Johnsonas. Netgi jei neturite nuolatinės kortelės šiems dviračiams, tiesiog įvedę kreditinę kortelę galite šiuos dviračius išsinuomoti. Tik reikia išsiaiškinti, kur juos palikti, nes palikti turite specialiose vietose.

Kiek pati žiūrėjau interneto svetainėse, tai jau žmonės ruošiami, kad jie pasiliktų daugiau laiko, kad gal geriau nueitų pėstute, o ne važiuotų metro vieną kitą stotelę“, – pasakoja V. Anusaitė.   

Nesantaikos tarp sirgalių nesitikima

Žinoma, galimoms transporto spūstims ir sausakimšoms nuo sirgalių miesto gatvėms Londono valdžia ir gyventojai turėjo rengtis jau seniai. Jungtinės Karalystės ambasadorius Lietuvoje Davidas Huntas sako, kad Olimpiada visiems britams – laukta ir svarbi šventė.

„Kiekvienas, kuris gyvena Didžiojoje Britanijoje, didžiuojasi, kad Olimpiada rengiama Londone, nes tai yra labai įtraukiančios žaidynės, kuriose kiekviena šalis turėtų dalyvauti ir tuo mėgautis. Per Didžiąją Britaniją keliauja olimpinė ugnis, tai visus labai jaudina, jaučiame tikrą olimpinę dvasią“, – teigia D. Huntas.

Anot Jungtinės Karalystės ambasadoriaus, Londonas – daugiakultūris miestas, kuriame susitinka skirtingų mąstysenų ir požiūrių žmonės. Todėl žurnalistė V. Anusaitė lietuvius ragina atsiminti bendražmogiškas etikos taisykles – būti mandagiems bei tolerantiškiems tiems, kurie yra kitokios rasės, religijos ar aprangos. Išmokus to, tarp sirgalių neturėtų kilti nesusipratimų.

„Britai sirgaliai yra turbūt skirtingas dalykas nei šiaip britai. Britų sirgaliai, ypač futbolo, pasižymi gana agresyviu elgesiu. Tačiau jeigu mes kalbėsime apskritai apie britų žiūrovus, tai lietuviai turėtų žinoti, kad jie – žmonės pakankamai mandagūs, jie visada pasakys „atsiprašau“. Jeigu tu nori praeiti, nestumk žmogaus, pasakyk „atsiprašau“, žmonės vieni kitiems atidaro arba palaiko duris. Ir taip pat lietuviai turėtų žinoti ir nevartoti tam tikrų žodžių. Kartais lietuviai gali pasakyti šiek tiek rasistinius žodžius, kurių nereikėtų minėti būnant tarp anglų.

Net jei komentaras sakomas lietuviškai, reikėtų susilaikyti nuo tokių dalykų, nes britai yra labai tolerantiška tauta. Jie labai myli turistus, nes šie atneša labai daug pinigų į Britanijos ekonomiką. Ir, aišku, reikėtų gerbti kultūrą ir papročius tos šalies, kurioje turistauji“, – sako V. Anusaitė.

Tuo metu Jungtinės Karalystės ambasadorius Lietuvoje D. Huntas mano, kad peštynių tarp lietuvių ir britų sirgalių neturėtų kilti. 

„Nesutikčiau su tuo, kad sirgaliai pyksis. Manau, kad Olimpiada yra puiki galimybė visoms tautoms būti kartu, džiaugtis vienas kito draugija, mokytis kitų kultūros, gerbti kitų įsitikinimus. Manau, kad Didžioji Britanija yra labai tolerantiška, svetinga šalis. Nematau jokių problemų, susijusių su sirgaliais. Kas dėl lietuvių, jie Jungtinėje Karalystėje gyvena jau daug metų, klesti, turime daug sėkmingų, gerų pavyzdžių, ir tai, manau, tęsis“, – sako D. Huntas.

Aludės užsidaro anksti

Jei po įtemptų varžybų norėsis papramogauti, V. Anusaitė pataria taip pat iš anksto suplanuoti, kur linksmintis, be to, lietuvius kviečia susitikti rajone, pramintame Bektoniškėmis.

„Tie, kurie nori papramogauti, turi pirmiausia žinoti, kad Londono aludės, vadinamieji „pub`ai“, dažniausiai užsidaro 23 valandą. Tai ten labai ilgai neišsidėsi. Nors būna, kad jie dabar pratęsia aludžių licenciją ir kai kurios veikia ir iki vidurnakčio, ir iki 1 val. Tačiau jei norite pasilinksminti vėlesnę valandą, reikia eiti į barus. Baruose yra mokamas įėjimas. Barai dirba iki 1 ar 2 val. O jei norite dar toliau linksmintis, tai reikia eiti į klubus. Londono barai neveikia iki 5 val. ryto, nėra tokio dalyko. Ir vėlgi tai priklauso nuo rajono. Meniškuosiuose Rytų Londono rajonuose klubai ir barai veikia ilgiau, nes tai yra daugiau tokie industriniai rajonai, o Vakarų rajonuose, kuri yra gyvenamieji namai, visi barai užsidaro 1 val. nakties, nes tokios taisyklės.

Jei lietuviai norėtų pasilinksminti gerai ir ilgai, tam reikėtų pasiruošti iš anksto, nes prie klubų dažnai susidaro ilgos eilės, į juos reikia pirkti bilietus. Jei pasirodo kokie labai populiarūs didžėjai, bilietai yra išperkami iš anksto“, – perspėja V. Anusaitė.  

Žurnalistė, kelionių gido „Savas Londonas“ autorė pasakoja, jog Londono lietuvių bendruomenė dažnai renkasi Bektono rajone, nes ten gyvena daug lietuvių – jie juokaudami tą rajoną vadina Bektoniškėmis.

„Jis yra Rytų Londone, gana toli nuo miesto centro. Ten yra lietuviškų restoranų, yra „Bernelių užeiga“, dar pora vietų, kur pagroja muzika ir žmonės susirenka žiūrėti krepšinio. Tai ten gali žmonės su tautiečiais žiūrėti. Centrinėse Londono vietose buvo vienas baras, kur prieš porą metų per pasaulio čempionatą buvo galima žiūrėti krepšinį, bet, man atrodo, kad lietuviai išdaužė langus ir paskui niekas jokių rungtynių ten neberodė“, – sakė V. Anusaitė.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius