TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Krepšininkai dukters Airinės Palšytės neapsaugojo nuo sporto

Daiva, Airinė ir Aurimas Palšiai
Mariaus Grinbergo nuotr. / Daiva, Airinė ir Aurimas Palšiai
Šaltinis: specialiai 15min.lt iš Londono
0
A A

Jaudulio, pasididžiavimo ir džiaugsmo ašaros riedėjo Daivos ir Aurimo Palšių skruostais iš arti stebint, kaip jų duktė Airinė žengia į olimpinių žaidynių finalą.

Į Londoną lengvaatletės tėvai atskrido trečiadienį – šuolių į aukštį kvalifikacinių varžybų išvakarėse. Kartu į olimpiados sostinę atkeliavo ir D.Palšienės sesuo, žinoma televizijos laidų vedėja ir žurnalistė Asta Dudurytė. 

„Stadione – visai kitas jausmas, nei prie televizoriaus. Labai džiugino Airinės rezultatai. Manau, ji būtų peršokusi ir 196 cm, bet visos, įveikusios 193 cm, susitarė ir nebešoko“, – dalijosi įspūdžiais buvęs profesionalus krepšininkas Aurimas Palšis.

„Tu geriau papasakok, kaip apsižliumbei, kai po kvalifikacijos visos šuolininkės dėkojo žiūrovams“, – paragino A. Dudurytė. „Ką darysi, silpni nervai senatvėje. Kai pats žaisdavau, neverkdavau“, – šyptelėjo 43 metų A. Palšis. „Verkiau ir aš“, – neslėpė D. Palšienė. Ji teigė tikėjusi, jog duktė pateks į finalą. „Net žinau, kaip bus finale, bet nesakysiu“, – juokėsi jaunystėje irgi krepšinį žaidusi moteris.

Londono olimpiados šuolių į aukštį finalo varžybos vyks šeštadienį.

Šuolininkė – krepšininkų šeimoje

186 cm ūgio šuolininkės tėvai neabejoja – būtent genai lėmė, kad Airinė tapo sportininke. 

„Genai buvo pagrindas. Kai gimė pirmagimė dukra, nutariau, kad šeimoje pakanka vieno sportininko. Aš savo sportavimą baigiau dar studijuodama Kūno kultūros institute. Maniau, dukrai jokių sportų nereikės. Bus šokėjėlė, dainorėlė. Airinė nuo penkerių metų lankė baletą šiuolaikinio šokio studijoje „Polėkis“, buvo labai perspektyvi, vadovė net siūlė stoti į Čiurlionio menų mokyklą. Duktė mokėsi skambinti pianinu, dainavo chore, dalyvavo dviejuose dainų šventėse. Bandžiau daryti viską, kas įmanoma, kad tik neitų į sportą. Tačiau kai pradėjo augti, supratome, kad neapseis be sporto“, – pasakojo D. Palšienė.

Asmeninio albumo nuotr./Airinė Palaytė ir Asta Dudurytė Londono olimpiniame stadione
Airinė Palšytė ir Asta Dudurytė Londono olimpiniame stadione

A. Palšytė lankė krepšinio treniruotes, o kai atstovaudama mokyklai lengvosios atletikos varžybose pateko į trenerės Tatjanos Krasauskienės akiratį, ši nebepaleido puikius fizinis duomenis šuoliams turinčios merginos ir iki šiol treniruoja talentingąją lengvaatletę.

Nors abu tėvai buvo krepšininkai, pačiai žaisti krepšinį Airinei nelabai patiko. „Ji nenorėjo nei stumdytis, nei būti komandoje“, – paaiškino sportininkės motina. Jai pritarė ir tėvas: „Airinė – individualistė. Ji atsako tik už save. Žino – padariau, tai aš kalta, nepadariau – irgi.“

Nors duktės pergalės suteikia daug džiaugsmo, D. Palšienė prisipažįsta – jai kartais labai gaila Airinės sportui paaukotos jaunystės: „Man idealus variantas toks – būtų ji paprasta mergaitė, baigtų mokyklą, universitetą, ištekėtų, sulauktume anūko. Jokio dėmesio. O dabar visi tikisi. Ir jei kažkas nepasiseks – suvalgys. Airinė man sako – nekreipk dėmesio į kitų nuomonę, neskaityk komentarų. Negaliu. Man ji vis dar vaikas, nors jau 20-metė. Aišku, dabar, kai yra Rūta Meilutytė, Airinė jau kaip ir sena. Nors jai čia tik pirmieji startai olimpiadoje. Labai blogai, kad lietuviai nemoka nei džiaugtis kitų laime, nei suprasti nesėkmių.“

Kai Airinė užsispiria, tikslą pasiekia visą laiką. Bet kokia kaina. 

Užsispyrimas padeda ne visada

Užsispyrusi, nebijanti suklysti, emocinga, bet sugebanti susitvardyti. Ir labai geras vaikas. Taip Londono olimpiados šuolių į aukštį varžybų finalininkę apibūdino jos tėvai.

Vienas svarbiausių A. Palšytės charakterio bruožų, kartais padedantis, o kartais priverčiantis skaudžiai nusivilti – užsispyrimas. 

„Jos Zodiako ženklas – Vėžys, tai galite įsivaizduoti, kokia ji. Airinė visas klaidas nori išbandyti savo kailiu“, – juokėsi A. Palšis. 

„Kai Airinė užsispiria, tikslą pasiekia visą laiką. Bet kokia kaina. Jei mes ir bandome sakyti kitaip, ji įsiklauso, kartais net pritaria mano nuomonei, bet galiausiai pasielgia savaip. Visose gyvenimo srityse, ne tik sporte. Bandome ją įspėti – nesielk taip, nes bus blogai. O Airinė atsako – leisk man daryti savo klaidas“, – dukterį apibūdino D. Palšienė.

Jaunoji šuolininkė, anot jos tėvų – emocinga, bet, kai reikia, sugebanti susitvardyti. „Aš kartais būnu emocingesnė, pravirkstu, o ji tuo metu būna kietesnė. Tačiau kartais verkiame abi“, – sakė olimpietės motina.

Net kai D. Palšienė įrodo atžalai, kad ši buvo neteisi, Airinei sunku tai pripažinti. „Bet šiaip ji labai geras vaikas. Nepaisant, kad dėl to gėrio reikia kovoti. Kovojame nuo mažens, nes toks jos charakteris. Tikriausiai tai labai padeda ir sporte, kur užsispyrimas – labai svarbus.“

AFP/Scanpix nuotr./Airinė Palaytė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Airinė Palšytė

Tėvams gavo pigesnių bilietų

Tėvai dažnai lydi šuolininkę į varžybas. Tai daro nuo mažens. „Mes – palaikymo grupė. Juk čia ne krepšinis, daug sirgalių nebūna. Čia – tik tėveliai ir brolis. Palaikome, džiaugiamės“, – juokėsi D. Palšienė.

Jei A. Palšytė jaučiasi blogai, tėvai tai pastebi iš karto. „Jei kas ne taip, galime pasakyti vien pamatę jos įsibėgėjimą. Nes ji turi bėgti nei per greitai, nei per lėtai“, – teigė sportininkės tėvas.

Airinės brolis Dominykas irgi sportuoja. Net penkiais centimetrais 190 cm ūgio tėvą praaugęs D. Palšis – krepšininkas. Tik pastaruoju metu jį kamuoja kelio traumos, netrukus laukia jau antra operacija.

A.Palšytė tik vaikystėje nenorėjo, kad tėvai stebėtų jos startus, nes labai dažnai sulaukdavo įvairiausių tėvo pamokymų. Dabar ji džiaugiasi matydama artimuosius tribūnoje. Sužinojusi, kad Londone sportininkai gali įsigyti pigesnių bilietų į savo varžybas, iškart pranešė apie tai tėvams, nes šie jau buvo nutarę nevažiuoti į olimpiadą – per brangu.

„Pigiausias bilietas buvo gal 400 svarų. Tokia kaina – nereali. Todėl galvojome nevažiuoti, nors Aurimas labai norėjo, nes olimpiada vyksta taip arti. Tačiau kartu su kelionės išlaidomis būtų per brangu“, – aiškino D. Palšienė. 

Olimpiniame kaimelyje A. Palšytės tėvams nupirkti bilietai kainavo daug mažiau – už visus reikėjo sumokėti net mažiau nei 400 svarų. Bilietai į kvalifikacines varžybas atisėjo po 65 svarus, į finalą – po 125 svarus.

Daug metų šuolius į aukštį iš arti stebintys Palšiai jau perprato šios rungties subtilybes. O dukterį į treniruotes anksčiau vežiodavęs jos tėvas net pats yra peršokęs į 165 cm aukštį pakeltą kartelę, nors tuo metu jau rimtai nesportavo.

A.Palšytė su motina ir broliu taip pat ne kartą matė, kaip krepšinio aikštėje rungtyniauja taiklia ranka garsėjęs A. Palšis.

„Airinė, galima sakyti, dar negimusi stebėdavo krepšinį, nes eidavau į Aurimo varžybas besilaukdama. Aš auginau vaikus, Aurimas žaidė. Tai su mažiukais nuolat eidavome į salę, kartu važiavome į Vokietiją, Lenkiją, kai jis ten rungtyniavo“, – pasakojo D. Palšienė.

Svajonėse – net medalis

Šuolininkės tėvai tiki – jų duktė gali sublizgėti ir olimpiados finale.

„Jeigu ji peršokų kiek aukščiau, nei asmeninis rekordas, galima daug tikėtis. Nes lyderėms sekasi tikrai ne kiekvieną dieną. Dabar Airinės asmeninis rekordas 196 cm. Jei kokius 198 cm peršoktų, gal gali ir medalį iškovoti sėkmingai susiklosčius aplinkybėms“, – mintimis dalijosi A. Palšis. 

Turėdama tokius fizinius duomenis ji gali įveikti ir du metrus. Juk kai šoka 195 cm, matosi, kad yra nemaža atsarga.

D. Palšienė irgi buvo nusiteikusi optimistiškai: „Airinė jaučiasi gerai, yra puikiai pasirengusi. Ir jos nusiteikimas varžyboms jau visai ne vaikiškas, koks būdavo anksčiau. Kai šių metų Europos čempionate pateko į finalą, sakė – kojas pakirto atsidūrus taip netoli medalio. O dabar visai kitaip“. 

Po kvalifikacinių varžybų sportininkė tėvams tvirtino, jog jos neslėgė net pilnutėlės Olimpinio stadiono tribūnos. Sakė: „Man tie 80 tūkstančių žiūrovų – tik spalvotos kėdutės.”

Stipriausiuose Lietuvos klubuose – Kauno "Žalgiryje" ir Vilniaus "Lietuvos ryte" – rungtyniavęs A. Palšis taip pat pamena, kad sugebėdavo susitelkti į žaidimą: „Būdavo, kai žaidžia „Žalgiris“, halėje visi švilpia, rėkia. Sėdėdamas ant suolo tai girdi, bet kai tik įeini į aikštę, tarsi išjungi garsą, susikoncentruoji ir niekas nebetrukdo.“ 

Daiva ir Aurimas Palšiai tiki – jų atžalai ne riba net dviejų metrų aukštis.

„Turėdama tokius fizinius duomenis ji gali įveikti ir du metrus. Juk kai šoka 195 cm, matosi, kad yra nemaža atsarga. Pridėk tuos centimetrus ir bus du metrai“, – teigė A. Palšis. Žmona jam antrino: „Paklausk pelėdos, kuris vaikas gražiausias. Manau, kad įveikti tą ribą – realu.“

Vardas gimė draugų būryje

A.Palšytė išsiskiria ne tik neeiliniu talentu, ūgiu ar tvirtu charakteriu. Išskirtinis ir jos vardas – Airinė. Jį sugalvojo tėvas, kai D. Palšienė su pirmagime dar gulėjo gimdymo namuose.

„Aš paprasčiausiai neturėjau sugalvojusi mergaitės vardo. Tik berniukui – Dominykas. Išvažiuodama gimdyti sakiau – jei bus pana, galvok tu. Tada gimdyvių neleisdavo lankyti. Tai per stiklą Kauno klinikose klausiu: sugalvojai? O jis: aha, bet nesakysiu“, – prisiminė olimpietės motina.

A.Palšis papasakojo ir vardo atsiradimo istoriją: „Sėdėjome draugų kompanijoje, šventėme gimimą. Pasiūlymų dėl vardo buvo įvairių. Kažkas ištarė – Airija. Sakiau, valstybių tikrai nebus. Kažką tokio raizgėme raizgėme, gavosi Airinė ir man patiko. Mamytė iš pradžių porą mėnesių  vadino ją pupuliukas, kukuliukas.“ D. Palšienė pridūrė: „Paskui pagalvojau: užaugs ir pasikeis pati į tradicinį lietuvišką vardą: Rūtelė, Eglutė, ar dar kokį nors madinga tuo laiku. Bet Airinė net nesiruošia. Sako – juk aš viena Airinė.“

Dukrai – tėvo pavyzdys

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Airinė Palaytė
Airinė Palšytė

Profesionalaus krepšininko karjerą jau senokai baigęs A. Palšis praėjusį savaitgalį Kaune tapo Europos veteranų krepšinio vicečempionu amžiaus grupėje virš 40 metų. Jis žaidė vienoje komandoje su Rolando Skaisgiriu, Egidijumi Mikalajūnu, Eriku Kučiausku, Gintaru Šerkšnu.

Šie buvę Lietuvos krepšinio lygos (LKL) žaidėjai yra ir savo amžiaus grupės Lietuvos čempionai, treniruojasi du-tris kartus per savaitę.

Anksčiau, kai reikėdavo vežioti dukrą į treniruotes, A. Palšis nepraleisdavo progos ir pasitreniruoti su Airine: „Ji daro savo pratimus, o aš pabėgioju.“

Bet nuo šių metų vasario A. Palšytei nebereikėjo prašyti tėvų nuvežti ją į treniruotes ar prašyti jų paskolinti automobilį. Vilniaus universiteto Verslo informacijos vadybos specialybės antrakursė į paskaitas ir pratybas pusę metų riedėjo nediduku „Volswagen Polo“, ant kurio šono parašyta: „Airinei Palšytei olimpinių pergalių siekti padeda „Moller Auto Vilnius“.

Būtent ši bendrovė, kuriai vadovauja Linas Karlavičius, perdavė talentingai lengvaatletei automobilį, kuriuo ji galės naudotis iki Londono olimpinių žaidynių, o gal ir ilgiau. 

„Aš jau turiu medalį – veteranų čempionato. Dabar lauksime Airinės medalio“, – prieš šuolininkių finalą ištarė A. Palšis, su žmona šiandien vėl pasinersiantis į olimpinių emocijų sūkurį.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min