Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Londono olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija apžvalgininkus ir žavėjo, ir glumino

Aktorius Rowanas Atkinsonas
„Scanpix“ nuotr. / Aktorius Rowanas Atkinsonas
Šaltinis: BNS
0
A A

Londono olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos režisierius Danny Boyle'as savo sukurtą reginį vadino keistu, gluminančiu ir siurrealiu. Didžioji dalis pasaulio šiai nuomonei pritarė.

Stadiono, kuriame penktadienio vakarą vyko atidarymo ceremonija, žiniasklaidos atstovams skirtose tribūnose kinų žurnalistai atrodė sutrikę ir prašė, kad kolegos britai padėtų paaiškinti šį itin menišką reginį skaitytojams bei žiūrovams Kinijoje.

42 mln. JAV dolerių kainavęs renginys, organizuotas Londono olimpiniame stadione ir visoje Didžiojoje Britanijoje, sulaukė daugiausiai teigiamų atsiliepimų.

Kita vertus, tuščiažodžiauti nelinkęs D.Boyle'as, pelnęs „Oskarą“ už savo filmą „Lūšnynų milijonierius“ tikrai nebus labai nustebęs, jeigu išgirstų, kad jo organizuotas reginys „Stebuklų salos“ – kaleidoskopiška kelionė per Britanijos praeitį – privertė daugelį žiūrovų kasytis pakaušius.

D.Boyle'as buvo pasiruošęs žiūrovų nuostabai dar prieš prasidedant keturių valandų ceremoniją, kurią įkvėpė Williamo Shakespeare'o pjesė „Audra“ ir kurioje buvo apstu užuominų apie Britanijos istoriją, literatūrą ir muziką.

Šio reginio pirmosios minutės „jums gali atrodyti keistokos ir gluminančios“, jis sakė žurnalistams iš dešimčių šalių prieš olimpiados atidarymą. Režisierius taip pat perspėjo, jog antroji renginio dalis bus „šiek tiek siurreali; kai kurie iš jūsų bus sugluminti – galiu tai užtikrinti.“

Kultūrinis atotrūkis kai kuriems atrodė toks didelis, kad  Ispanijos centro dešiniosios pakraipos dienraštis „El Mundo“ svarstė: „Ar mes priklausome tai pačiai rūšiai kaip britai?“

Nuomonių skirtumus taip pat pabrėžė faktas, kad kiti Ispanijos laikraščiai Londono olimpiados atidarymui negailėjo pagyrimų.

Karalienė, Bondas ir Bynas

Išskirtinai britiškos ceremonijos pradžioje stadione buvo atkurta kaimiška idilė, primenanti poeto Williamo Blake'o apdainuotas „žalius ir malonius kraštus“, tačiau vėliau vaizdas aptemo, vaizduojant industrializacijos „tamsius šėtoniškus malūnus“.

Aliuzijos į Williamo Shakespeare'o ir Johno Miltono kūrybą užleido vietą rašytojams Ianui Flemingu, Lewisui Carrollui ir J.K. Rowling, o kompozitorių Edwardo Elgaro, Georgo Friedricho Handelio bei Huberto Parry muziką pakeitė pankroko grupių „The Clash“ ir „Sex Pistols“ kūrinių garsai.

Londono olimpinių žaidynių atidarymas mums priminė, kad širdis ir aistra yra tokios pat svarbios, kaip ir išmanymas bei technika!

Komiškas personažas Ponas Bynas trikdė Londono simfoninio orkestro pasirodymą, o slaptasis agentas Džeimsas Bondas, kurį vaidino aktorius Danielis Craigas, kartu su Britanijos karaliene Elizabeth II nusifilmavo sarkastiškame vaizdo siužete.

„Londono olimpinių žaidynių atidarymas mums priminė, kad širdis ir aistra yra tokios pat svarbios, kaip ir išmanymas bei technika!“ – pareiškė Holivude dirbantis JAV televizijos talentų šou „Amerikos dievaitis“ prodiuseris Nigelas Lythgoe.

„Kol egzistuoja šios žaidynės, visada bus prisimenamas Jos Didenybės karalienės Elizabeth atvykimas su Džeimsu Bondu. Istorija ir tradicijomis paremta atidarymo ceremonija privertė mane nepaprastai didžiuotis, kad esu britas“, – pridūrė jis.

Daugelis ceremonijoje matytų personažų žinomi plačiai už Britanijos ribų, tačiau kai kuriems šis vaizdų derinys atrodė pernelyg ribotas.

„Be abejo, ši ceremonija buvo labai britiška – ir ji turėjo tokia būti, tačiau man pristigo tam tikro universalumo“, – sakė Ispanijos aktorius Hanselis Cereza, kuris buvo 1992 metų Barselonos olimpinių žaidynių meno direktorius, atsakingas už choreografiją.

Kiti sutiko su D.Boyle'u – šou esmė buvo pademonstruoti, ką reiškia būti britu.

„Turėjo būti šeimininkų komandos elementas, kad parodytų, kas jie tokie“, – sakė verslininkas iš Islamabado Salmanas Dadobhoy.

Vokietijoje, kurioje aiškiai jaučiama sportinė konkurencija su Didžiąja Britanija po įtemptų susirėmimų per didžiuosius pastarųjų dešimtmečių futbolo turnyrus, taip pat sulaukta daug teigiamų atsiliepimų.

Dienraštis „Bild“ rašė, kad šou Londone buvo „atidarymo ceremonija, kurioje buvo daug akimirkų, kai pašiurpdavo oda, taip pat buvo didelė dozė britiško humoro. Ačiū jums! Buvo nuostabu, Britanija“.

Lyginimai su Pekinu

Palyginimai su praėjusių vasaros olimpinių žaidynių atidarymu buvo neišvengiami, žinant, kad D.Boyle'ui teko verstis daugiau nei dvigubai mažesnėmis lėšomis nei, kaip manoma, buvo išleista ceremonijai Pekine, tačiau jis sukūrė šou, kuris atrodė labiau chaotiškas ir suasmenintas.

„Jeigu (režisieriaus) Zhang Yimou akinančiame atidaryme Pekine 2008 metais svarbiausias buvo į automatinį panašus sinchroniškumas ir didingas reginys, Boyle'o epinė socialinės ir kultūrinės istorijos opera buvo ryškus nežabotos vaizduotės rezultatas, kuriame buvo pagerbta šalis, tačiau dar labiau – jos žmonės“, – apžvalgininkas Davidas Rooney rašo savaitraštyje „Hollywood Reporter“.

Kinijos menininkas disidentas Ai Weiwei, dažnai kritikuojantis Pekino vyriausybę, sakė, kad ceremonija Londone buvo „geniali“, ypač atkreipdamas dėmesį į tas dalis, kurios buvo skirtos Britanijos nacionalinei sveikatos tarnybai (NHS) ir vaikų literatūrai.

„Šalis, neturinti muzikos ir pasakų, yra tragedija

„Šalis, neturinti muzikos ir pasakų, yra tragedija“, – jis rašė Britanijos dienraštyje „The Guardian“.

Tačiau D.Boyle'as argumentavo, kad Pekino olimpiados atidarymo ceremonijos mastas ir tikslumas iš tiesų jam padėjo.

„Reikia šiek tiek kuklumo. Neįmanoma pasiekti   grandiozinio rezultato, mėgdžiojant Pekiną, – sakė jis. – Šie šou darėsi vis didesni ir didesni, tačiau negali būti didesnis nei Pekinas, todėl tam tikra prasme tai mus išlaisvino.“

„Ant milžino pečių“

D.Boyle'as, iš darbininkų šeimos kilęs režisierius, pirmąkart išgarsėjo sukūręs filmą „Traukinių žymėjimas“, pasakojantį apie priklausomybės mėginančius atsikratyti narkomanus Škotijoje. Jam teko nueiti ilgą kelią, kad būtų išrinktas vadovauti vienam iš labiausiai prestižinių renginių pasaulyje.

Padaužiška režisieriaus dvasia ir idealai prasiveržė į paviršių, kai „Sex Pistols“ muzika plyšojo, ceremoniją stebint karalienei, o odė Nacionalinei sveikatos tarnybai atrodė panaši į perspėjimą, kad taupymo vajaus apimti politikai nekištų nagų prie britų itin branginamos sveikatos apsaugos.

Tačiau šiame šou atsirado vietos ir elitui: jame svarbius vaidmenis atliko futbolo žvaigždė Davidas Beckhamas ir buvęs grupės „The Beatles“ narys seras Paulas McCartney. Netgi karalienė Elizabeth, savo privatumą ryžtingai sauganti 86 metų monarchė, pasirodė viename specialiai nufilmuotame trumpame siužete.

Olimpiados atsidarymo ceremoniją stebėjo beveik 27 mln. britų; ši transliacija užtemdė pernai vykusias princo Williamo ir Kate Middleton karališkąsias vestuves. Apie 19 mln. žiūrovų šalyje tebebuvo įsijungę šią transliaciją po vidurnakčio, kai buvo įžiebtas olimpinis fakelas.

„Visa tai labai labai britiška, tačiau reginys vertas dėmesio, – sakė olandų kalba transliuojančios Belgijos televizijos VRT komentatorė Inge Van Meensel. – Danny Boyle'as sakė norintis atsistoti ant milžinų pečių. Po šio vakaro jis irgi taps milžinu.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min