Stadionas virto kaimu
Londone prieš pat atidarymo ceremoniją prapliupo lietus. Ceremonijos pradžia, paskambindamas didžiausiu pasaulyje varpu, pradėjo dviratininkas Bradley Wigginsas. Jis prieš kelias savaites tapo pirmuoju britu, laimėjusiu prestižines „Tour de France“ lenktynes.
Ceremonijos pradžioje nuskamėjo keturios dainos, pristačiusios visas Jungtinės Karalystės provincijas – Velsą, Angliją, Škotiją ir Šiaurės Airiją.
Kaip ir buvo žadėta, ceremonija, kurios tema – „Stebuklų salos“, žiūrovus nukėlė į idilišką britų kaimą, kuriame ganosi avys, žirgai, karvės, ožkos, laksto vištos, žąsys ir šunys.
Režisieriaus Danny Boyle'o tikslas – parodyti, kaip per amžius keitėsi Didžiosios Britanijos kaimas, nes būtent tai geriausiai atspindi ir visos šalies augimą. Taip keliaujant per laikmečius – nuo Williamo Shakespeare'o iki Jameso Bondo – buvo pristatyta britiškoji kultūra.
„Scanpix“ nuotr./ Dviratininkas Bradley Wigginsas |
„Scanpix“ nuotr./Renginio akimirka |
„Scanpix“ nuotr./Renginio akimirka |
ATNAUJINTA 23.40 VAL. Stadione itin teatrališkai pasirodė britų karalienė Elizabeth II. Buvo suvaidintas karalienės šuolis parašiutu iš Jameso Bondo sraigtasparnio. Pasirodžius Elizabeth II, nuskambėjo Jungtinės Karalystės himnas „God Save the Queen“ („Dieve, sergėk karalienę“), kurį atliko vaikų choras.
Netrukus po to vyko teatralizuotas pasirodymas, kuriame dalyvavo Didžiosios Britanijos sveikatos sistemoje dirbantys žmonės, taip pat sergantys vaikai. Šiame pasirodyme nebuvo nė vieno aktoriaus.
Muzikalų spektaklį praturtino garsiausių Didžiosios Britanijos vaikų literatūros personažai – Piteris Penas, Merė Popins, be abejo, Haris Poteris, bei kiti. Nedidelį vaidmenį atliko ir pati knygos apie Harį Poterį autorė rašytoja Joanne Rowling: ji perskaitė keletą eilučių iš savo knygos.
Nuotaikingą pasirodymą surengė aktorius Rowanas Atkinsonas, suvaidinęs garsųjį poną Byną. Bynui buvo patikėta groti klavišiniais, kartu su Londono simfoniniu orkestru atliekant Vangelis kūrinį „Chariots of Fire“, bet tai keistuoliui pasirodė pernelyg nuobodus užsiėmimas. Grodamas vienu pirštu Bynas spėjo save nufilmuoti mobiliuoju telefonu, nusičiurkšti nosį... bet galiausiai užmigo, ir susapnavo, kaip laimi bėgimo varžybas. Sapnas buvo parodytas ekrane.
Rowano Atkinsono pasirodymas:
„Scanpix“ nuotr./Renginio akimirka |
„Scanpix“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su vyru, princu Philipu |
ATNAUJINTA 00.10 VAL. Ekrane buvo parodyta, kaip olimpinis deglas kateriu, prie kurio vairo Davidas Beckhamas, Temzės upe keliauja link olimpinio stadiono.
ATNAUJINTA 00.20 VAL. Po daugiau nei valandą vykusios kultūrinės programos stadione pasirodė sportininkai. Paradą tradiciškai pradėjo Graikijos olimpiečiai. Priešingai nei ankstesnėse olimpinėse žaidynėse, kolonų priekyje žygiavo sportininkai, o ne delegacijų, misijų vadovai ar treneriai.
Buvo teigiama, kad šioje atidarymo ceremonijoje sportininkai sugaiš palyginus nedaug laiko – maždaug tris valandas. Pekine, Atėnuose kelionės autobusais į olimpinius stadionus ir atgal bei iškilmės juose užimdavo po 5-6 val.
ATNAUJINTA 1.15 VAL. Į olimpinį stadioną žengė Lietuvos delegacija. Lietuvos Trispalvę iškilmingame parade nešė disko metikas, dukart olimpinis čempionas Virgilijus Alekna. Jam transliacijos režisieriai ir skyrė didžiausią dėmesį. Kiti Lietuvos olimpiečiai ekrane šmėstelėjo vos akimirkai.
Tiesa, lietuvių delegacija nebuvo gausi – joje buvo vos keliolika asmenų. Primename, kad Lietuvai olimpinėse žaidynėse atstovaus 62 sportininkai.
ATNAUJINTA 1.30 VAL. Tarp 10 tūkst. olimpiados dalyvių yra keturi atletai, kurie atstovauja šalims, neturinčioms nacionalinių olimpinių komitetų arba kurių olimpiniai komitetai nepriklauso IOC. Jie, vadinami nepriklausomais olimpiečiais, eisenoje pasirodė nešdami olimpinę vėliavą.
Tai Pietų Sudano maratonininkas Guoras Marialis, Nyderlandų Antilų atstovai – dziudo imtynininkas Reginalas de Windtas ir buriuotoja Philipine van Aanholt, bei Kurakao salos lengvaatletis Liemarvin Bonevacia.
Tarp garsiausių vėliavnešių – Pau Gasolis (Ispanija), Novakas Džokovičius (Serbija), Marija Šarapova (Rusija), Usainas Boltas (Jamaika), Agnieszka Radwanska (Lenkija).
ATNAUJINTA 1.50 VAL. Į stadioną žengė paskutinė – šeimininkų, Didžiosios Britanijos delegacija. Minia pašėlo, daugelis žiūrovų plojo atsistoję. Iš dangaus pabiro konfeti lietus, sudarytas iš 7 mlrd. gabaliukų – simboliškai po vieną kiekvienam planetos gyventojui.
„Scanpix“ nuotr./Brazilijos delegacija |
„Scanpix“ nuotr./Graikijos delegacija |
„Scanpix“ nuotr./Australijos delegacija |
ATNAUJINTA 2.20 VAL. Po žaidynių organizacinio komiteto vadovo Sebastiano Coe ir IOC prezidento Jacques'o Rogge'o kalbų, karalienė Elizabeth II paskelbė žaidynių pradžią. Skambant olimpiniam himnui buvo iškelta olimpinė vėliava, kurią į stadioną įnešė iškilios olimpinių žaidynių asmenybės. Simboliškai prie jos prisilietė ir legendinis boksininkas Muhammadas Ali, sergantis Parkinsono liga.
Perskaitytos priesaikos: sportininkų, teisėjų ir pirmą kartą – trenerių. Sportininkų priesaiką sąžiningai kovoti perskaitė Didžiosios Britanijos taekvondo atstovė Sarah Stevenson.
ATNAUJINTA 2.30 VAL. Olimpiniame stadione pasirodė olimpinis deglas. Deglą į stadioną įnešė seras Steve'as Redgrave'as – legendinis irkluotojas, pelnę auksą penkiose olimpiadose iš eilės (1984-2000 m.). Deglą S.Redgrave'as perdavė būreliui jaunųjų sportininkų, kuriuos išugdė praeityje garsūs olimpiečiai.
Organizatoriai visąlaik slėpė, kas uždegs olimpinę ugnį. Buvo spėliojama, kokia įžymybė tai galėtų padaryti. Ir vis dėlto tai padarė jaunieji sportininkai... Simboliška, mat žaidynių šūkis yra „Inspire a generation“ („Įkvėpkime kartą“, – angl.). Ceremoniją užbaigė koncertinė programa.