TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Mėlynoji vėliava slysta iš Lietuvos paplūdimių

Nidos pajūrys
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Pajūris
Šaltinis: „Lietuvos žinios“
0
A A

Nuorūkos ir keturkojai augintiniai – didžiausia Lietuvos pajūrio paplūdimių bėda. Smiltynė dėl jos šiemet neteko Mėlynosios vėliavos. Tačiau jūros vanduo prie Lietuvos krantų – vienas švariausių Europos Sąjungoje (ES).

Klaipėdos miestui priklausančioje Kuršių nerijos dalyje esantys Smiltynės paplūdimiai nuo senų laikų buvo laikomi švariausiais, čia rinkdavosi šeimos su vaikais ir ramybę mėgstantys poilsiautojai. Smiltynės paplūdimiai pirmieji Klaipėdoje gavo ir tarptautinį Mėlynosios vėliavos įvertinimą. Tačiau pirmieji jo ir neteko.

Vasaros pradžioje Mėlynosios vėliavos programos tarptautinės tarybos pirmininkas Malcolmas J.Powellas, grįždamas iš Nidos, atliko kontrolinį Smiltynės paplūdimio patikrinimą. Buvo nustatyta, kad paplūdimys neatitinka privalomųjų kriterijų, todėl nebegali būti vadinamas Mėlynosios vėliavos paplūdimiu. Iš 26 kriterijų, kuriuos privalo atitikti Mėlynąją vėliavą gavęs paplūdimys, Smiltynė neatitiko penkių. Tikrintojai paplūdimyje rado šiukšlių, daug cigarečių nuorūkų, paplūdimyje poilsiautojai vaikščiojo su šunimis, nebuvo pateikta informacijos apie savivaldybėje vykdomas aplinkosauginio švietimo veiklas, nebuvo konteinerių perdirbamoms atliekoms, prie gelbėjimo stoties esantis konteinerinis tualetas buvo užrakintas, o informaciniame stende buvo pateikti klaidingi vandens kokybės rezultatai.

Grasina atimti vėliavą

Netekti Mėlynosios vėliavos šiemet gresia ir abiem Melnragės paplūdimiams, perspėja Mėlynosios vėliavos projektą Lietuvoje koordinuojančio Žaliųjų judėjimo primininkas Rimantas Braziulis.

Jis tikino kelias dienas lankęsis pajūryje ir uostamiesčio savivaldybei pateikęs savo pastabų dėl šių paplūdimių. Miestui į jas neatsižvelgus, Melnragės paplūdimius ištiks Smiltynės likimas. R.Braziulis teigia ten pamatęs daug netvarkos: „Pirmojoje Melnragėje susirenka daugybė žmonių, jie ten atsiveda ir šunis, o nuorūkas palieka smėlyje. Klaipėdiečiai sako, kad smėlio išvalymas specialia mašina brangiai kainuoja, apie 30 tūkst. litų. Tačiau juk smėlį išvalyti užtektų vieną kartą per sezoną. Svarbiausia nenoro tvarkytis Klaipėdoje priežastis - nėra vieno už paplūdimių priežiūrą atsakingo asmens. Neringoje už paplūdimių priežiūrą atsakinga gelbėtojų tarnyba, o Palangoje – Botanikos parko administracija. Todėl ten ir tvarka geresnė: ir smėlis išvalytas, ir informacijos daugiau."

R.Braziulis perspėjo, kad jei nebus sutvarkyti informacijos stendai, trūks informacijos, paplūdimio darbo metu neveiks tualetai ar pajūrio smėlis bus nešvarus, Mėlynosios vėliavos gali netekti ir Melnragė.

Klaipėdos Mėlynosios vėliavos paplūdimiuose smėlis mechanizuotai valytas prieš ketverius metus. Beje, jei Klaipėda patvirtins naujai rengiamas triukšmo ir higienos taisykles, kitąmet paplūdimiuose gali būti įrengtos atskiros vietos rūkaliams.

Tačiau vandens kokybe Baltijos jūros paplūdimiuose patenkinti net žalieji. R.Braziulis pripažino, kad jis yra vienas švariausių ES.

Naujų tualetų nestatys

Jei smėlį galima išvalyti, o informaciją stenduose užrašyti, tai naujų tualetų Klaipėdoje statyti net neketinama. Klaipėdos miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus atstovė Nina Gendvilienė informavo, kad atlikus patikrinimus beveik visuose Klaipėdos paplūdimių tualetuose aptikta daugybė pažeidimų. „Nėra durų, nulaužti klozetai, nėra vandens ir kt. Aišku, mes rašome reikalavimus, kad trūkumai būtų pašalinti, bet administracinio poveikio priemonių taikyti negalime, nes už švarą tualetuose atsakinga ta pati savivaldybė. Miesto tvarkymo skyrius mums visuomet trumpai atsako – nėra pinigų,"- LŽ sakė N.Gendvilienė.

Užburtas ratas

Pasak mero pareigas einančios Juditos Simonavičiūtės, prieš penkerius metus buvo pradėti rengti viešųjų tualetų Smiltynėje detalieji planai, tačiau procesas sustojo: „Pagal miesto bendrąjį planą mes ten norėjome vietoj senų lauko tualetų statyti šiuolaikinius. Tam būtų reikėję daryti ir vandens gręžinį, įrengti nuotekų tinklus. Pasirodo, kad pagal galiojančią Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) planavimo schemą, to daryti negalime."

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorės pavaduotoja Rūta Gruzdytė patvirtino, kad uostamiesčio sumanymai kertasi su galiojančia KNNP planavimo schema, todėl bet kokių detaliųjų planų minėtoje teritorijoje rengimas negalimas, kol nėra patvirtinti naujieji KNNP ribų ir zonų bei KNNP tvarkymo planai. „Abu dokumentai parengti, tačiau pirmąjį, ribų planą, turi tvirtinti Seimas", – subtilybes pasakojo R.Gruzdytė ir pridūrė, kad antrąjį tvarkymo planą turi tvirtinti Vyriausybė. Tačiau tik tuomet, kai bus patvirtintas pirmasis.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min