Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

10 naujų faktų apie Afriką

Vaikai Botsvanos kaimelyje
G.Degėsio asmeninio archyvo nuotr. / Vaikai Botsvanos kaimelyje
Šaltinis: 15min
0
A A

„Pew“ tyrimų centras neseniai paskelbė vieną iš didžiausių studijų, analizuojančių Afrikos valstybių gyventojų požiūrį į religiją ir moralę. Šios studijos rezultatai, gauti apklausus 25 tūkst. gyventojų 19–oje Juodojo žemyno šalių, atskleidė ne vieną labai įdomų faktą. BBC pateikia 10 iš jų.

1. 75 proc. Pietų Afrikos gyventojų mano, kad poligamija yra „moraliai neteisinga“. Tai blogos naujienos prezidentui Jacobui Zumai, šių metų pradžioje vedusiam trečiąją žmoną ir neseniai susižadėjusiam su ketvirtąja. Visgi gyventojų apklausos rezultatai taip pat atskleidė ir šiems gyventojams nesvetimus dvigubus standartus: nors vos 7 proc. Ruandos piliečių tvirtino pritarią poligamijai (tiesa, įskaitant ir moteris), 17 proc. vyrų sakė turintys daugiau nei vieną žmoną.

2. Didžioji dalis apklausos dalyvių tvirtino nepritarią homoseksualiniams santykiams. Trijose Afrikos valstybėse – Zambijoje, Kenijoje ir Kamerūne – tokios pozicijos laikėsi net 98 proc. apklaustųjų. Įdomu tai, kad viena iš šalių, kurioje daugiausiai – 11 proc. – apklaustųjų nesmerkė homoseksualių santykių yra Uganda. T.y. valstybė, kurios premjeras siekia, kad būtų priimtas įstatymas, numatantis, jog už homoseksualius santykius žmonės būtų baudžiami įkalinimo iki gyvos galvos, o kai kuriais atvejais net mirties bausme. Buvusių Portugalijos kolonijų – Gvinėjos–Bisau ir Mozambiko gyventojai taip pat buvo sąlyginai tolerantiški homoseksualumui.

3. Afrika tikriausiai yra religingiausias pasaulyje žemynas. Čia per 80 proc. apklaustųjų didžiojoje dalyje valstybių teigė tikį Dievu. Mažiausiai pusė apklaustų krikščionių tikisi, kad Jėzus Kristus sugrįš į žemę jiems dar esant gyviems. Etiopijoje 74 proc. krikščionių tikino patyrę ar liudiję, kaip piktosios dvasios ar velnias buvo išvaromas iš žmogaus. Ganoje 40 proc. krikščionių sakė turėję tiesioginį Dievo apreiškimą.

Ugandos premjeras siekia, kad būtų priimtas įstatymas, numatantis, jog už homoseksualius santykius žmonės būtų baudžiami įkalinimo iki gyvos galvos, o kai kuriais atvejais net mirties bausme4. Zimbabvės gyventojai, kurios Lemba genties atstovai tvirtina esanti pasiklysudi Izraelio tauta, nebuvo apklausta. Tačiau 26 proc. Negerijos krikščionių savo kilmę siejo su Izraeliu ar Palestina.

5. Maždaug 40 proc. apklaustų Afrikos gyventojų tiki raganavimu. Maždaug tiek pat žmonių, norėdami išsigydyti tam tikrą ligą, lankosi pas tradicinę mediciną praktikuojančius gyventojus. Daugiausiai žmonių raganavimu tiki Tanzanijoje – net 93 proc. apklaustųjų. Tai valstybė, kurioje šamanai tikina, kad stebuklingi gėrimai turi daugiausiai galios tuomet, kai juose panaudojamos albinosių kūno dalys. Etiopijoje raganavimu tiki 17 proc. apklaustųjų. Tai mažiausias skaičius. Tikėjimas, kad šventi objektai gali apsaugoti nuo nelaimingų įvykių, žemas visose Afrikos valstybėse – tuo tiki 20–30 proc. apklaustųjų. Visgi Senegale net 75 proc. apklaustųjų tvirtino maną, kad tai išties veiksminga. Nustebinti gali tai, kad Pietų Afrikoje yra daugiausiai žmonių – 52 proc. – teigiančių, kad dalyvavo tradicinių religijų ritualuose ar garbinusių savo protėvius.

6. Kaip ir buvo galima nuspėti, požiūrį į alkoholį Afrikoje lėmė religiniai įsitikinimai – islamas draudžia alkoholio vartojimą. Visgi nustebino tai, kad girtavimui Čade pritarė daugiau musulmonų (23 prioc.) nei Etiopijoje krikščionių (5 proc.).

7. Požiūris į skyrybas Nigerijoje taip pat atskleidė stiprų religinį susiskaldymą. 79 proc. apklaustų šalies krikščionių manė, kad skyrybos yra „morališkai nepateisinamos“, tuo tarpu 46 proc. šalies musulmonų skyryboms pritarė.

8. Pastaraisiais metais Somalyje ir Nigerijoje ypač sustiprėjo islamo kietosios linijos šalininkai, įvedę minėtose šalyse griežtas bausmes, kurios remiasi islamo šariato teise. Tarp šių bausmių – rankų amputavimas vagims, užmėtymas akmenimis už svetimavimą. Apklausų duomenys atskleidė, kad didžioji dalis žmonių nepritaria tokioms šariato numatytoms bausmėms. Nigerijoje jas palaiko apie 40 proc. musulmonų ir mažiau nei 10 proc. krikščionių. Vis dėlto didžioji dalis apklaustųjų Senegale ir Malyje pritarė tokioms bausmėms kaip nuplakimas ir kūno dalių amputavimas. Netolies esančioje Gvinėjoje–Bisau šioms bausmėms pritarė net 50 proc. apklaustųjų.

9. Apklausos metu buvo teirautasi ir apie materialinį gerbuvį skurdžiausiame pasaulio žemyne. Dar ne taip seniai Kamerūnas garsėjo kaip valstybė, kurios gyventojai suvartodavo daugiausiai šampano (skaičiuojant vienam asmeniui tenkantį kiekį). Tačiau dabar labai daug – net 71 proc. apklaustų Kamerūno gyventojų – teigė praėjusiais metais patyrę situacijų, kai neturėjo pakanakmai pinigų maistui įsigyti. Etiopijoje, kurioje nuolat verda kova dėl maisto trūkumo, šis procentas buvo daug mažesnis – 30 proc.

10. Etiopijoje, visgi, yra mažiausiai žmonių, naudojančių internetą – vos 7 proc. Ruandos prezidentas Paulas Kagame siekia paversti savo šalį Afrikos „Silikono slėniu“. 30 proc. jo šalies piliečių internetu naudojasi reguliariai. Mobiliųjų telefonų naudojimas Afrikoje, tuo tarpu, yra daug
įprastesnis. Botsvanoje 81 proc. apklaustųjų teigė turįs mobilųjį telefoną.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Šariatas Afrika
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min