Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Islamo kovotojai iš „Lashkar-e-Taiba“: jie pavojingesni už „Al-Qaeda“

47RS100307B313
„Scanpix“ nuotr. / Islamo grupuotė
Šaltinis: 15min
0
A A

Kol Jungtinės Valstijos visą dėmesį sutelkusios į teroristinės grupuotės „Al-Qaeda“ lyderių medžioklę prie Afganistano-Pakistano sienos, iškilo pavojus, kad mažiau žinoma islamo kovotojų grupė taps pavojingiausiu teroristiniu dariniu planetoje, praneša savaitraštis „Newsweek“.

Daugiau nei 15 metų grupuotė „Lashkar-e-Taiba“, tarptautinėje bendruomenėje žinoma kaip „LeT“, kėlė iššūkį Indijos interesams ir ypatingai ginčytinoje Kašmyro teritorijoje. Tačiau Vakarų valstybių ir Indijos slaptųjų tarnybų ekspertai tvirtina, kad šiuo metu „LeT“ turi vis daugiau priežasčių ir interesų vykdyti išpuolius prieš užsienio piliečius ir plėsti savo teroristinę veiklą už Indijos ribų.

Vasarį viename JAV Senato komiteto posėdyje šalies žvalgybos vadovas Dennis Blairas teigė, kad „LeT“ tampa „tiesiogine grėsme“ Vakarų pasaulio šalims ir kad minėta grupuotė suplanavo išpuolių virtinę ne vienoje Europos valstybėje. Pasak D.Blairo, minėtos teroristinės grupuotės „pasiryžimas vykdyti išpuolius prieš žydus ir Vakarų šalių piliečius kelia susirūpinimą, kad ši grupė aktyviau pereis prie anti-vakarietiškos dienotvarkės“.

Kai kurių analitikų įsitikinimu, „LeT“ gali kelti didesnę grėsmę nei „Al-Qaeda“, nes ši grupuotė naudojasi šiuolaikiškesne technologija, turi daug platesnį pasaulinį verbavimo tinklą, lengviau surenka pinigų savo veiklai ir turi artimų ryšių su savo globėjais Pakistano valdžioje. Svarbiausia tai, kad iki šiol Vakarų valstybių žvalgyba neįvertino šios teroristinės grupuotės galių ir skyrė jai per mažai dėmesio.

Vienas iš žiauriausių „LeT“ išpuolių – kruopščiai suplanuotos teroristų atakos Mumbajuje 2008 m. lapkritį.Nuo maždaug 2003 m. „LeT“ pirštų antspaudai buvo aptikti prieš Vakarų valstybes nukreiptuose išpuoliuose, įvykdytuose nuo Afganistano iki Irako, nuo Dakos iki Kopenhagos. Vienas iš žiauriausių „LeT“ išpuolių – kruopščiai suplanuotos teroristų atakos Mumbajuje 2008 m. lapkritį. Šių išpuolių metu atakuoti prabangūs, Vakarų valstybių turistų pamėgti viešbučiai ir Žydų centras.

„Mumbajaus išpuolių taikiniai buvo taikiniai, į kuriuos taikosi džihadą skelbiantys musulmonai“, – teigia terorizmo ekspertas, buvęs CŽV pareigūnas Bruce Riedelis. Netrukus po Mumbajaus išpuolių, Pakistano valdžia suėmė tariamą „LeT“ komunikacijos specialistą Zararą Shahą ir pranešė jo nešiojamame kompiuteryje suradusi 320 potencialių išpuolių taikinių sąrašą. Teigiama, kad didžioji dalis šių taikinių buvo už Indijos sienų ir nemažai jų – Europoje.

Taip pat pranešama, kad gavusi informacijos iš FTB, Bangladešo valdžia suėmė kelis „LeT“ narius, kurie, kaip manoma, ruošėsi įvykdyti išpuolius Amerikos ir Didžiosios Britanijos ambasadose Dakoje. „Labai nedaug dalykų man kelią tokį nerimą, kaip „LeT“ jėga ir ambicijos“, – po atskleistų teroristų planų Dakoje, žurnalistams sakė JAV ambasadorius Danielius Benjaminas. Faktiškai neabejojama – ketinimai užpulti JAV ambasadą Dakoje reiškia, kad JAV kariauja su „LeT“.

Vasarį prieš tai nežinoma „LeT“ grupelė prisiėmė atsakomybę už Indijos Pune mieste susprogdintą kavinę, pamėgtą užsienio turistų ir emigrantų. Pasak Vakarų valstybių žvalgybos pareigūnų, iki išpuolių Mumbajuje atrodė, kad „LeT“ siekė išvengti užsieniečių žūčių ir savo išpuolius nukreipdavo tik į Indijos gyventojus. Po Mumbajaus ir Pune, panašu, kad tai pasikeitė.

„LeT“ šaknys – partizaninis karas prieš Sovietų Sąjungos karius Afganistane 1980–aisiais. Tarp šios grupuotės įkūrėjų – Abdullah Azzamas – palestinietis, kuris kartu su ieškomiausiu pasaulyje teroristu Osama bin Ladenu, įkūrė įtakingą Afganistano paslaugų biurą – „Al-Qaeda“ tinklo pirmtakę. Po sovietų armijos pasitraukimo iš Afganistano, „LeT“ siuntė savo kovotojus į pilietinį tadžikų karą, taip pat į Bosniją. Vis dėlto svarbiausias šios grupuotės tikslas buvo sukilimai Kašmyre.

Dėl šios priežasties Pakistano slaptosios tarnybos aktyviai rėmė „LeT“ pinigais, ginklais ir padėjo treniruotis. „LeT“ buveinė pastatyta 77 hektaruose žemės, kurią grupuotei padovanojo Pakistano valdžia. Šios buveinės statybas finansavo didžioji dalis Saudo Arabijos turtingų vyrų, finansavusių ir „Al-Qaedą“. Teigiama, kad šiandien kai kurie Pakistano kariuomenės atstovai „LeT“ traktuoja kaip svarbią rezervinę jėgą, kurią būtų galima panaudoti  kilus karui su Indija.

„LeT“ neapykanta Vakarams – sena. Šios grupuotės filosofija panaši į islamistinių džihadistų grupių, tarp kurių – „Al-Qaeda“, tačiau jai būdingas pakistanietiškas atspalvis. Grupuotė nori įkurti musulmonų kalifatą visoje Pietų Azijoje. Be savo didžiulės neapykantos žydams, nemažiau „LeT“ nekenčia indų. „LeT“ kaltina britų imperializmą ir Vakarus už tai, ką jie apibūdina kaip „Pakistano ir visų musulmonų Pietų Azijoje silpnumą“.

Savo oficialioje literatūroje grupuotė kviečia „iš naujo užkariauti“ Europą kuri esą kadais priklausė musulmonams, bet vėliau buvo pavogta kryžiuočių. Vienas iš „LeT“ įkūrėjų ir aukščiausias šios grupuotės dvasinis lyderis Hafizas Muhammadas Saeedas nuolat tvirtino, kad Vakarų pasaulis „terorizuoja musulmonus“. „Mus siekia užkariauti, žemina, mumis manipuliuoja ir plešia“, – sakė jis vienam Pakistano laikraščiui 2003 m. – „Kaip dar mes galime atsakyti, jei ne džihadu?“ H.M.Saeedas taip pat paragino savo bendraminčius musulmonu „kovoti prieš blogio trio: Ameriką, Izraelį ir Indiją“. Dar praėjusį pavasarį jo sūnus Hafizas Talha Saeedas viešai pamokslavo, kad kiekvieno musulmono pareiga yra skelbti džihadą žydams ir krikščionims kur tik jie bebūtų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min