TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Šiaurės Korėja: uždara, izoliuota valstybė, kurioje žmonės miršta iš bado

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Ilas apžiūri kariškių virtuvę.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Ilas apžiūri kariškių virtuvę.
Šaltinis: 15min
0
A A

Stovėdami ant tilto, jungiančio jų šalį su Šiaurės Korėja, Kinijos turistai linksmai ir draugiškai pozavo priešais fotoobjektyvus. Iš toli matėsi nušiurę Šiaurės Korėjos pastatai. Viskas toje pusėje atrodė apgriuvę ir nutilę, nebuvo faktiškai jokių gyvybės ženklų.

Juokaudamas vienas turistas peržengė ant žemės nubrėžtą liniją, žyminčią Kinijos teritorijos pabaigą ir netrukus sargybinių buvo pavarytas šalin.

Šiaurės Korėja galbūt atrodo keistoka, kai į ją žvelgi iš išorės. Tačiau tai, kas vyksta šios uždaros ir izoliuotos valstybės viduje, taip pat nedžiugina.

Netoli Kinijos-Šiaurės Korėjos sienos, BBC žurnalistas susipažino su keliais, iš minėtos valstybės neseniai pabėgusiais žmonėmis. Visi jie tvirtino, kad alkis ir badas sugrįžta į jų šalį. „Neseniai žmonės pradėjo mirti iš bado. Jei nėra maisto, žmonės badauja, – BBC sakė moteris, kuriai žurnalistas suteikė Choi Young-hee vardą. – Traukinių stotyje galima pamatyti daugybę žmonių. Neturintys namų eina ten miegoti. Daugelis iš jų miršta“.

Choi paaiškino, kodėl ji paliko savo tėvynę ir papasakojo apie savo baimes dėl ateities. Choi – 70-metį perkopusį močiutė. Prieš porą mėnesių ji sumokėjo kontrabandininkams, kad pergabentų ją per labai stipriai saugomą upę, skiriančią Šiaurės Korėją nuo Kinijos.

Jos dukra taip pat mėgino pabėgti, tačiau buvo sugauta ir šiuo metu atlieka trijų metų kalėjimo bausmę Šiaurės Korėjos politiniame kalėjime. Pasak Choi, maisto trūkumas jos šalyje reiškia, kad pasiturinčios šeimos gali leisti sau pavalgyti du kartus per dieną, visi kiti – vos vieną.

Neseniai žmonės pradėjo mirti iš bado. Jei nėra maisto, žmonės badauja, Traukinių stotyje galima pamatyti daugybę žmonių. Neturintys namų eina ten miegoti. Daugelis iš jų miršta„Mes nenorime vilkėti gerų drabužių, šokti ar žaisti. Mes tik norime užpildyti savo tuščius skrandžius. Tačiau kiekvieną dieną pabudus pirmoji į galvą šaunanti mintis yra: „Iš kur gausime maisto pusryčiams?“ O tuomet: „Iš kur gausime maisto vakarienei?“, – pasakojo moteris.

Pasak jos, toks gyvenimas žmones išveda iš proto. „Gatvėje netyčia vos prisiliesk prie kito žmogaus, ir jis tuoj pat tave užsipuls. Savo širdyse visi žino, kad gyvename tarsi šunys. Tačiau niekas negali to pasakyti garsiai“, – sakė Choi.

Paralyžiuota ekonomika

Prie Kinijos sienos esančiose parduotuvėse turistams, atvykusiams per teleskopą žvilgtelėti į Šiaurės Korėją, parduodami korėjietiški suvenyrai. Tarp jų – karinės kepurės, atvirutės su vaizdais iš Šiaurės Korėjos vidaus, despotiško šios šalies lyderio Kim Jong-ilo nuotraukos.

Kadangi sąlygos Šiaurės Korėjos viduje yra tokios beviltiškos, daugybė žmonių rizikuoja nelegaliai kirsti sieną ir susirasti darbą bei maisto. 51-erių motina Lee Sora iš savo tėvynės pabėgo praėjusį mėnesį. Moteris BBC pasakojo vos prieš kelias savaites mačiusi iš bado mirštančius žmones.

„Prieš pat man atvykstant į Kiniją mačiau kelis žmones, sėdėjusius priešais viešąjį tualetą. Aš jiems pasakiau: „Nesedėkit čia, eikit prie įėjimo į turgų, galbūt kas nors iš praeivių duos jums saldainį ar duonos, – pasakojo moteris. – Jie pasakė, kad neturėjo pakankamai jėgų pajudėti. Po dviejų dienų šie žmonės mirė sėdėdami toje pačioje vietoje. Ir dabar tokių žmonių daugybė, jie tokie silpni, kad miršta iš bado“.

Pastaruoju metu tarptautinė bendruomenė vis garsiau kalba apie tai, kad Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-ilas ruošia savo jauniausiąjį sūnų Kim Jong-uną valdžios perėmimui ir taip siekia užsitikrinti, kad šalies valdžia išliks Kim dinastijos rankose.

Pasienyje, iš Kinijos pusės žvelgiant į visai netoliese esantį Šiaurės Korėjos miestą, galima išvysti pavargusias, senas gamyklas, iš kurių kaminų rūksta dūmai, tačiau jokių elektrinių lempučių ir faktiškai jokių automobilių spūsčių keliuose.

Prasta ekonomikos politika suluošino Šiaurės Korėjos ekonomiką. Lee prasitarė, kad tikisi, jog šiam režimui kada nors ateis galas. Moteris baiminasi, kad valstybės vairą į savo rankas perėmus dabartinio vadovo sūnui, kuriam, kaip manoma, yra 27-eri metai, situacija šalyje dar suprastės.

„Visi dėl to labai susirūpinę. Mes rūpinamės dėl to, kaip kažkas toks jaunas, sugebės būti mūsų lyderis ir valdyti šalį. Jis juk neturi sugebėjimų, jis yra žmogus be patirties ar įgūdžių“, – savo nuomonę dėstė Lee.

Tačiau Šiaurės Korėjoje atvirai išsakyti tokius nuogąstavimus žmonės negali. Jei vis dėlto išdrįsi ir taip pasielgsi, tavo visą šeimą gali pasodinti į kalėjimą.

Trečioji moteris, Kim Soon-young, taip pat neseniai nelegaliai kirtusi Kinijos sieną, BBC papasakojo, kad eiliniams Šiaurės Korėjos piliečiams nieko nebuvo papasakota apie Kimo sūnų, nepaisant to, kad jis netrukus gali tapti šalies lyderiu.

„Apie jį mes nežinome nieko. Iki tol, kol neatvykau į Kiniją, aš net nebuvau mačiusi jo nuotraukos, – dėstė Kim. – Nežinome nei kaip jis atrodo, nei to, ką jis iki šiol veikė. Viskas, ką žinome yra tai, kad jis yra tris žvaigždutes turinti generolas. Neseniai išleista ir nauja propagandinė daina apie“.

Šiaurės Korėjos ekonomika iš esmės sunaikinta, badas išplitęs, tauta susvetimėjusi, santykiai su Pietų Korėja ir Jungtinėmis Valstijomis įtempti.Moteris pasakojo, kad ši daina yra apie naują generolą, kuris perims Šiaurės Korėją ir rūpinsis šios šalies žmonėmis. Tačiau atvykimas į Kiniją, pasak jos, atvėrė akis. Kim teigia supratusi, kad jos tėvynainiai yra laikomi izoliuoti, nuskurdę, alktantys nuo maisto bei informacijos stokos ir kontroliuojami Kim dinastijos.

„Seniau aš buvau už viską dėkinga, tačiau kai atvykau į Kiniją, patyriau šoką. Mūsų lyderiai gyvena taip gerai, jei tik jie atiduotų dalelę savo turto, žmonėms nereikėtų taip rūpintis dėl maisto, – sakė Kim. – Bet jie siekia vienintelio dalyko – išlaikyti valdžią savo rankose. Jiems nerūpi eilinių korėjiečių kančios. Štai ką aš suvokiau“.

Tokios atviros, piktos kritikos Kim režimui prieš keletą metų tikrai nebūtum išgirdęs.

Choi pagiežingai kalba apie Kim Jong-un atėjimą į valdžią: „Jei mes pasakytume, kad jis tam yra per jaunas, iš karto būtume suimti. Mane tai labai siutina. Noriu garsiai rėkti. Mano duktė mirs kalėjime. Noriu iš pradžių bent garsiai suklykti, o tuomet numirti. Tačiau to padaryti negaliu dėl savo kitų vaikų ir artimųjų“.

Jei iš tiesų Kim Jong–ilo jauniausias sūnus, nepatyręs vyras, neturintis jokio politinio legitimumo, išskyrus savo giminystę, perims valdžią iš savo tėvo, jis taps lyderiu tautos, turinčios branduolinį ginklą ir didžiulį mastą sudėtingų problemų.

Šiaurės Korėjos ekonomika iš esmės sunaikinta, badas išplitęs, tauta susvetimėjusi, santykiai su Pietų Korėja ir Jungtinėmis Valstijomis įtempti.

Choi savijauta greičiausiai atspindi daugelio žmonių, šiuo metu esančių Šiaurės Korėjoje ar už jos ribų, nuotaikas. Visi jie susurūpinę savo tėvynės ateitimi. „Jei Kim Jong–ilas būtų maitinęs savo žmones tik kukurūzine duona, mes nesiskųstume. Tačiau jis privertė mus mirti, prarasti savo namus, kentėti. Jei jo sūnus perims valdžią, manau, tai bus pavojingas žingsnis. Tačiau savo šalyje apie tai negaliu pasakyti nė žodžio“, – piktinosi moteris.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min