Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Estai atsiskaito eurais, bet skaičiuoja kronomis

Eurą Estijoje pasitinkantis plakatas
Lauros Gabrilavičiūtės/15min.lt nuotr. / Eurą Estijoje pasitinkantis plakatas
Šaltinis: 15min
0
A A

Ketvirtadienį euras Estijoje švenčia gražią 111 dienų sukaktį. Tačiau tiek paskutiniųjų apklausų duomenys, tiek Vartotojų teisių apsaugos departamentas nurodo, jog apsipirkinėdami estai ir toliau skaičiuoja senomis geromis kronomis.

Vertindama praėjusias šimtą dienų po euro įvedimo, Estijos Vartotojų teisių apsaugos departamento Ryšių su visuomene skyriaus vadovė Hanna Turecki sakė, kad žmonės tebeskaičiuoja kronomis, ir tai jau tampa problema.

Estijos pardavėjai vis rečiau nurodo prekių kainą ne tik eurais, bet ir senąja Estijos valiuta, o tai pirkėjams kelia nepatogumų. „Jeigu parduotuvėje nenurodoma prekės kaina kronomis, pirkėjai suglumsta“, – pabrėžė H.Turecki.

Nurodyti prekių kainas eurais ir kronomis prekybininkai privalo iki birželio 30 dienos. Tai, kad pirkėjai niekaip negali išsiskirti su senaisiais pinigais, patvirtina ir vykdyti visuomenės numonės tyrimai. Apklausus 37 žmones paaiškėjo, kad  euro vartotojus Estijoje galima suskirstyti į penkis tipus:

1. Atkreipiantys dėmesį į mažus skaičius. Šio tipo pirkėjai parduotuvėje žvalgosi prie prekių nurodytų mažų skaičių, nors kainos nurodomos eurais ir senąja Estijos valiuta. 

2. Vertinantys eurą. Šiems žmonėms eurais teko atsiskaitinėti ir anksčiau. Jie vertina Europos sąjungos valiutą dėl to, kad ji beveik 16 kartų stipresnė už kroną. Šio tipo pirkėjai neišlaidauja. Jeigu kronos laikais jie kavinėse padavėjams mielai palikdavo arbatpinigių, tai dabar to daryti neskuba.  

Tai, kad pirkėjai niekaip negali išsiskirsti su senaisiais pinigais, patvirtina ir vykdyti visuomenės numonės tyrimai.3. Nusivylę vartotojai. Nežiūrint į tai, kad Estijoje buvo vykdytos didelės vartotojų supažindinimo su euru kampanijos, dalinti skaičiuotuvai, didelė dalis žmonių iki dabar jaučiasi neužtikrintai. Kai kurie apklaustieji patvirtino, kad stengiasi pirkti mažiau, nes negali priprasti prie naujos valiutos. Šiai žmonių grupei reikia pagalbos. Pagyvenusiems žmonėms gali padėti vaikai ir anūkai, o priprasti prie euro lengviau atsiskaitinėjant grynaisiais.

4. Nekaupiantys smulkių pinigų. Daliai estų prireiks laiko tam, kad priprastų prie daugybės euro monetų piniginėje. Daugiausiai problemų tai kelia vaikams ir jų tėvams. Kai kurie vaikai buvo pripratę iš tėvų piniginės paimti visas metalines monetas, todėl dabar tėvai neatsistebi, kodėl jų vaikai turi tiek daug pinigų.

5. Atsiskaitantys mokėjimo kortele. Įvedus eurą, padaugėjo žmonių, kurie nusprendė apskritai nenaudoti grynųjų. Taip nutiko todėl, kad kai kuriems estams skaičiuoti eurais tapo per sunku. Tačiau jie turėtų būti atsargūs, nes atsiskaitinėjant kortele paprastai išleidžiama daugiau.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min