Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusija atstato policinės valstybės pamatus

Milicininkai prižiūrėjo tvarką
„Scanpix“ nuotr. / Milicininkai prižiūrėjo tvarką
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pastaraisiais metais didžiausią politinį galvos skausmą Kremliui kėlė ne silpna politinė opozicija, bet vis didėjantis pasipiktinimas Rusijos išskirtinai korupcine, netinkama ir žiauria milicija. Keletas paviešintų šios korupcijos pavyzdžių – milicijos majoro socialiniame tinkle „Youtube“ patalpinta filmuota medžiaga apie jo korumpuotus kolegas, sukarintų policijos pareigūnų prisipažinimai apie suėmimo kvotas ir milicijos šantažą – sukėlė daugybės eilinių rusų pasipiktinimą, rašo savaitraštis „Newsweek“.

Visuomenės pasitikėjimas milicija sparčiai nusirito į dugną. Neseniai atlikta visuomenės nuomonės apklausa atskleidė, kad per 70 proc. rusų nepasitiki visomis teisėsaugos institucijomis. „Šiuo metu Rusija yra viena iš valstybių, kurios piliečiai iš milicijos pareigūnų tikisi daugiau nemalonumų, problemų ir net nusikalstamos veikos, nei iš nusikaltėlių“, – teigia nepriklausomas politikos analitikas Nikolai Zlobinas.

Milicijos pareigūnai turės faktiškai nekontroliuojamą teisę sustabdyti ir apieškoti žmones bei sulaikyti juos iki vienos valandos vien tik norėdami patikrinti šių žmonių dokumentusO dabar turime ir Kremliaus atsakymą: suteikti milicijai ir Federalinei Saugumo Tarnybai (FSB) dar daugiau galių. Praėjusį mėnesį Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas viešai užtarė naują įstatymą, suteikiantį FSB teisę suimtį asmenį įtariant jį užsiimant „šalies saugumui prieštaraujančia“ veika dar prieš jam padarius ką nors nelegalaus. Įstatyme taip pat numatytos baudos ir sulaikymas iki 15 dienų asmenų, „trukdančių FSB pareigūnų darbą“. Naujos Rusijos milicijai įstatyme numatytos galios buvo viena iš priežasčių, dėl kurių praėjusį mėnesį atsistatydino prezidento patarėja žmogaus teisių klausimais Ella Pamfilova.

Rugpjūčio 8 d. Kremlius priėmė dar vieną seniau planuotą įstatymą, iš naujo nustatantį milicijos galias. Šio įstatymo projekto pristatymas vyko kaip kad būdinga technofilui D.Medvedevui – siūlomas tekstas buvo išpublikuotas internetinėje svetainėje, kartu su paties Rusijos prezidento parašytu komentaru. Beje, prieš šio įstatymo projekto patvirtinimą Dūmoje, komentatoriams leista komentuoti jo tekstą. D.Medvedevas žadėjo, kad įstatymas „aiškiai apibrėš milicijos veiklos sritis“ ir „apsaugos nuo galimo milicijos piktnaudžiavimo galiomis“.

Iš tiesų įstatymas turės atvirkštinių rezultatų. Nepaisant kai kurių išlygų, kurias numatyti įstatyme reikalavo prezidentūros Žmogaus teisių komisija, kaip antai aiškus draudimas kankinti, didžioji dalis naujojo įstatymo tik dar labiau padidins ir taip jau neišmatuojamą milicijos galią. Milicijos pareigūnai turės faktiškai nekontroliuojamą teisę sustabdyti ir apieškoti žmones bei sulaikyti juos iki vienos valandos vien tik norėdami patikrinti šių žmonių dokumentus. Be to, milicininkai į asmeninius žmonių būstus galės įžengti neturėdami orderio.

Taigi vietoj D.Medvedevo žadėtų reformų, apie kurias jis prabilo kilus skandalams praėjusių metų pabaigoje, Kremlius iš esmės milicijai ir slaptajai policijai suteikė dar daugiau galių. Šį signalą milicijos pareigūnai jau išgirdo visoje Rusijoje: liepos 31 d. Maskvoje ir Sankt Peterburge per nesankcionuotą protestą „31“, pavadintą pagal Rusijos konstitucijos 31 straipsnį, kuris tariamai garantuoja susirinkimo laisvę, suimta daugiau nei kada nors anksčiau, žmonių.

Vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuota, kaip micilinkai muša demonstruotojus, rauna jų plaukus, tranko moterims per veidą, sukėlė didžiulį šurmulį rusiškuose internetiniuose tinklalapiuose ir patį griežčiausią žodinį Baltųjų Rūmų pasipiktinimą per pastaruosius keletą metų. Tačiau visa tai Kremlius ignoravo. Vietoj to, jis ir toliau sistemiškai (ir su didžiuliu D.Medvedevo palaikymu) atstato policinės valstybės pamatus.

Komentarai
Parašykite atsiliepimą apie 15min