15min be reklamos
Publikuota 2020 12 16, 09:00

Koronavirusu persirgo 41 tūkst. žmonių, o imuninės kraujo plazmos kitiems ligoniams aukojo vos daugiau nei 300 – kodėl?

Persirgusių koronavirusu žmonių kraujas, jei jame gausu antikūnų, gali pasitarnauti gydant naujus koronaviruso pacientus. Tačiau aukoti kraujo pasiryžę klaipėdiečiai, anot Ingos Grubliauskienės, buvo siunčiami procedūrą atlikti Vilniuje arba Kaune, mat vietos Nacionalinio kraujo centro padalinys tokios paslaugos esą neteikia. Nacionalinio kraujo centro vadovas tikina, kad tai – netiesa. Kraujo duoti galima visoje Lietuvoje, tik tokios galimybės nebuvo norima „reklamuoti“. O nesireklamuojant rezultatai prastoki: nors COVID-19 persirgo beveik 42 tūkst. žmonių, donorų radosi vos daugiau nei 300.
Koronaviruso tyrimams paimti kraujo mėginiai Tik prenumeratoriams
Koronaviruso tyrimams paimti kraujo mėginiai / „Scanpix“ nuotr.

Klaipėdos mero žmona, daugkartinė kraujo donorė I.Grubliauskienė 15min pasakojo iš savo pažįstamų, persirgusių koronavirusu, sulaukusi klausimo, kur jie galėtų paaukoti imuninės plazmos.

„Ta situacija tokia keista, nes žmonės kreipėsi į mane, nes aš esu kraujo donorė, ir domėjosi galimybe duoti kraujo kaip persirgę koronavirusu. Aš pradėjau domėtis, nes maniau, kad čia viskas paprasta, bet paskambinus į Klaipėdos Nacionalinio kraujo centro filialą man pasakė, kad pas juos negalima.

Paklausus, kada bus galima, nurodė kreiptis į Vilniaus pagrindinę būstinę. Ten paskambinusi paklausiau, kada bus galima Klaipėdoje tai daryti, tai atsakė, kad visi, kurie nori paaukoti kraujo persirgę koronavirusu, turi važiuoti į Vilnių“, – pasakojo I.Grubliauskienė.

Paskambinus į Klaipėdos Nacionalinio kraujo centro filialą man pasakė, kad pas juos negalima.

Anot jos, tai skamba juokingai, nes žmogus nori padaryti gerą darbą, tačiau tokios prabangos važiuoti dėl to 600 km jis gali neturėti.

„Aišku, kad žmogus net nevažiuos“, – teigė I.Grubliauskienė.

Dominykos Ambroževičiūtės nuotr./Inga Grubliauskienė
Dominykos Ambroževičiūtės nuotr./Inga Grubliauskienė

Jos teigimu, daugėjant persirgusiųjų, paimti kraują ir bent vieną gyvybę išgelbėti turėtų būti lengviau.

„Labai gaila, kad geranoriškos iniciatyvos pasiklysta tarp tokių labirintų. Jie ar aparato neturi, ar ko neturi“, – teigė I.Grubliauskienė.

SAM: imuninę plazmą gali rinkti 3 įstaigos

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, Lietuvoje yra iš viso trys kraujo donorystės įstaigos, t. y. Nacionalinis kraujo centras, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kraujo centras ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Kraujo centras.

„Visoms joms ministro įsakymu leista rinkti imuninę pasveikusiųjų nuo COVID-19 ligos plazmą“, – teigia ministerija.

Anot ministerijos, Nacionalinis kraujo centras, būdamas didžiausia kraujo donorystės įstaiga Lietuvoje, remiantis Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro gegužės 5 dienos įsakymu bei Europos Komisijos bei kitais norminiais aktais, vykdo veiklą, susijusią su COVID-19 plazmos rinkimu, ištyrimu ir jos tiekimu Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigoms.

Nacionalinis kraujo centras: galima, tik nesireklamavome

Nacionalinio kraujo centro vadovas Daumantas Gutauskas 15min taip pat tvirtino, kad imuninę plazmą renka visi centro padaliniai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min