Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

L.Ragauskio vadovaujami visuomenininkai nori dalyvauti ir EP rinkimuose

Liudvikas Ragauskis
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Liudvikas Ragauskis
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Liudviko Ragauskio vadovaujami visuomenininkai nori dalyvauti Europos Parlamento (EP) rinkimuose.

Asociacija „Už konstitucines gyventojų teises“ praėjusią savaitę įteikė paraišką Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) dėl penkių asmenų kandidatų sąrašo registravimo. Sąrašo pagrindas – sostinės Žvėryno mikrorajono bendruomenės nariai, valdybos pirmininkės pavaduotojai režisierius Vytautas Damaševičius ir Paulius Markevičius, L.Ragauskis, Darius Švedas, Paulius Markevičius, Alvydas Tirius.

VRK sprendimo šiuo klausimu nėra priėmusi, tačiau teigiamas jis negalės būti dėl EP rinkimų teisinio reglamentavimo. Įstatymas numato, kad kandidatus gali kelti partija, įregistruota ne vėliau kaip prieš 65 dienas iki rinkimų ir atitinkanti įstatymo reikalavimus dėl partijos narių skaičiaus, t. y. jų turi būti ne mažiau kaip tūkstantis.

Pareiškinių dokumentų dalyvauti EP rinkimuose įteikimas VRK prasidėjo balandžio 3-iąją, o baigsis gegužės 4-ąją. Iki šiol dokumentus yra įteikusi vienintelė partija „Tvarka ir teisingumas“.

Pagal įstatymą kandidatus kelianti partija dar turi sumokėti paskutinio paskelbto šalies ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) 20 dydžių rinkimų užstatą – 45,4 tūkst. litų. Užstatas bus grąžintas, jei partija įgis teisę dalyvauti paskirstant mandatus.

L.Ragauskis įsitikinęs, jog tokios keliamos sąlygos dalyvauti EP rinkimuose – neteisėtos.

„Mūsų politinė valdžia šią teisę (dalyvauti EP rinkimuose – BNS), kaip ir kitas mūsų politines teises, iškreipė pasisavindama kandidatų kėlimą tik sau, t. y. politinėms partijoms, sudarydama neprieinamas sąlygas dalyvauti rinkimuose Europos Sąjungos piliečiams, taip pat keldama neteisėtų reikalavimų dėl rinkiminio piniginio užstato“, – pirmadienį išplatintame pranešime cituojamas L.Ragauskis.

Anot jo, Europos Sąjugos steigimo sutartyje, kurioje numatyta ir rinkimų į EP tvarka, nėra „jokių apribojimų, kurie nusakytų, kad teisė kelti kandidatus nėra suteikiama Europos Sąjungos piliečiams, o ši teisė suteikta išskirtinai tik partijoms“.

Pareiškinių dokumentų dalyvauti EP rinkimuose įteikimas VRK prasidėjo balandžio 3-iąją, o baigsis  gegužės 4-ąją. Iki šiol dokumentus yra įteikusi vienintelė partija „Tvarka ir teisingumas“.

Rinkimai į naujos kadencijos 736 vietų EP visoje Europoje vyks 2009 metų birželio pradžioje, Lietuvoje – birželio 7 dieną. Lietuvoje renkami 12 europarlamentarų.

Asociacija „Už konstitucines gyventojų teises“ siekė įregistruoti visuomenininkų sąrašus ir ankstesniuose savivaldybių rinkimuose.

Savivaldybių rinkimuose visuomenininkai iš dalies pasiekė savo tikslą – tuomet likus porai savaičių iki rinkimų Konstitucinis Teismas pripažino, kad Vietos savivaldos rinkimų įstatymas, leidęs tik partijų kandidatų sąrašams dalyvauti rinkimuose, prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui. Taip pat KT pareiškė, jog 2007 metų savivaldybių tarybų rinkimai turi vykti pagal seną tvarką, o 2011 metais nepartiniams kandidatams privalu sudaryti teisę balotiruotis. Teisės aktai, kurie turėtų reglamentuoti nepartinių sąrašų dalyvavimą savivaldybių tarybų rinkimuose, Seimui iki šiol nėra pateikti.

Tuo tarpu dėl Seimo rinkimų KT pasisakė, jog įstatymas neprieštarauja Konstitucijai, nes atstovus į Seimą renkant ne tik daugiamandatėje apygardoje, kurioje rinkimų sąrašus kelia partijos, bet ir vienmandatėje, yra sudarytos galimybės rinkimuose dalyvauti nepartiniams asmenims. Pastaruosiuose Seimo rinkimuose 2008-ųjų rudenį į parlamentą išrinkti 4 savarankiškai išsikėlę kandidatai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min