Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rinkimams neregistruoti visuomenininkai prašo kreiptis į KT ir Liuksemburgo teismą

Šaltinis: BNS
0
A A

Rinkimams į Europos Parlamentą (EP) neregistruoti visuomenininkai prašo kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) ir Europos Bendrijų Teisingumo Teismą, kad jie išaiškintų, ar Lietuvoje pagrįstai ir teisėtai rinkimuose leidžiama dalyvauti tik politinėms partijoms.

Tokį prašymą asociacijai „Už konstitucines gyventojų teises“ vadovaujantis teisininkas Liudvikas Ragauskis pateikė ketvirtadienį Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme, kuriame nagrinėjamas visuomenininkų skundas dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimo neregistruoti jų rinkimams į EP. Prašyme teigiama, kad įstatymo nuostata, jog kandidatus gali kelti tik politinės partijos, gali prieštarauti Lietuvos Konstitucijai ir Europos Sąjungos (ES) teisei.

„Suprasdami, kad ginčas negali būti išspręstas šioje teismo salėje, prašytume kreiptis į abi šias institucijas“, – teismo posėdyje sakė L.Ragauskis.

Teismas dėl šio prašymo turėtų apsispręsti ketvirtadienio popietę.

Atsisakydama registruoti visuomenininkus, VRK rėmėsi įstatymo nuostata, pagal kurią kandidatus gali kelti partija, įregistruota ne vėliau kaip prieš 65 dienas iki rinkimų ir atitinkanti įstatymo reikalavimus dėl partijos narių skaičiaus, t.y. jų turi būti ne mažiau 1000.

VRK narys Julius Jasaitis teisme sakė, kad VRK dėl įstatymo normos kitokio sprendimo visuomenininkų atžvilgiu priimti ir negalėjo, bet pripažino, kad įstatymas gali būti netobulas.

„Pareiškėjas teismą naudoja kaip instrumentą pakeisti įstatymus (...). Manau, kad visos pretenzijos turėtų būti adresuotos įstatymo leidėjui“, – teismo salėje sakė J.Jasaitis.

VRK atstovas sakė neprieštaraująs siūlymui kreiptis į KT, bet nepritarė idėjai prašyti Liuksemburge įsikūrusio Europos Bendrijų Teisingumo Teismo prejudicinio sprendimo.

Prieš kelerius metus savivaldybių rinkimuose visuomenininkai iš dalies pasiekė savo tikslą - teismui apskundus VRK neigiamą sprendimą dėl registracijos, šis nukeliavo iki Konstitucinio Teismo, kuris pripažino, kad Vietos savivaldos rinkimų įstatymas, leidęs tik partijų kandidatų sąrašams dalyvauti rinkimuose, prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

Tuo pačiu KT pareiškė, jog 2007 metų savivaldybių tarybų rinkimai turi vykti pagal seną tvarką, o 2011 metais nepartiniams kandidatams privalu sudaryti galimybę balotiruotis. Teisės aktai, kurie turėtų reglamentuoti nepartinių sąrašų dalyvavimą savivaldybių tarybų rinkimuose, Seimui iki šiol nėra pateikti.

Tuo metu dėl Seimo rinkimų KT pasisakė, jog įstatymas neprieštarauja Konstitucijai, nes, atstovus į Seimą renkant ne tik daugiamandatėje apygardoje, kurioje rinkimų sąrašus kelia partijos, bet ir vienmandatėje, sudarytos galimybės rinkimuose dalyvauti nepartiniams asmenims.

Pareiškinių dokumentų dalyvauti EP rinkimuose įteikimas VRK baigsis – gegužės 4-ąją, pirmadienį.

Rinkimai į naujos kadencijos 736 vietų EP visoje Europoje vyks 2009 metų birželio pradžioje, Lietuvoje – birželio 7 dieną. Lietuvoje renkama 12 europarlamentarų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min