Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo rinkimų įstatymas prieštarauja Konstitucijai, Rolandas Paksas negalės dalyvauti Seimo rinkimuose

Rolandas Paksas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Rolandas Paksas
Šaltinis: 15min
0
A A

Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį paskelbė, kad Seimo rinkimų įstatymo nuostata, pagal kurią apkaltos būdu pašalinti politikai į Seimą negali kandidatuoti ketverius metus, prieštarauja Konstitucijai. Šio sprendimo laukusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) greičiausiai neregistruos „Tvarkos ir teisingumo“ lyderio, europarlamentaro Rolando Pakso kandidatu Seimo rinkimuose.

Seimo rinkimų įstatymo nuostatą KT apskundė grupė parlamentarų. Šis įstatymas buvo pakeistas šių metų kovą, Europos Žmogaus Teisių Teismui (EŽTT) pernai sausį paskelbus, kad Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, uždrausdama iš prezidento pareigų 2004 metais per apkaltą pašalintam R.Paksui visą gyvenimą būti renkamam į parlamentą.

Anot EŽTT, draudimas iki gyvos galvos eiti pareigas, kuriose reikalinga priesaika, yra neproporcingas.

Teismo pirmininkas Romualdas Kęstutis Urbaitis trečiadienį priminė, jog KT nutarimas yra galutinis ir neskundžiamas. Anot KT, vienintelis būdas leisti sulaužiusiam priesaiką asmeniui kandidatuoti į  parlamentą ar pretenduoti į kitas pareigas, kuriose reikia prisiekti – pakeisti Konstituciją.

Teismo pirmininkas atkreipė dėmesį, kad Konstitucijai negali prieštarauti ir įstatymai, ir tarptautinės sutartys. Anot R.K.Urbaičio, Seimas neturi teisės priimti įstatymo, kuris prieštarautų ankstesniam KT sprendimui.

Vienas iš Seimo rinkimų įstatymo nuostatą KT apskundusių parlamentarų socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis žurnalistams sakė tokio sprendimo ir tikėjęsis.

„KT pasakė tai, kas visiškai akivaizdu. Kai buvo paskelbtas EŽTT sprendimas, Vyriausybės sudarytos darbo grupės priėjo išvadą, kad reikia keisti Konstituciją ir galimi trys jos keitimo variantai. Man labai gėda, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas šitaip gėdingai pasielgė ir atmetė šiuos pasiūlymus. – kalbėjo V.P.Andriukaitis. – Man labai skaudu, kad Seime nepaisoma Konstitucijos. Tai yra baisu.“

Anot Seimo nario, rudenį į darbą sugrįžę parlamentarai turėtų kuo greičiau imtis taisyti šią klaidą. „Tačiau Konstitucijos keitimas – ilgas procesas ir tai, kokiu būdu tai bus daroma, apsispręs jau kitos kadencijos Seimas“, – pridūrė jis.

Pirmadienį posėdžiavusi VRK nusprendė kol kas neregistruoti R.Pakso kandidatu Seimo rinkimuose, kol savo žodžio netarė KT. VRK registravo visus partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatus, išskyrus R.Paksą.

„Tvarkiečiai“ pranešė, jog antradienį Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui įteikė skundą dėl VRK sprendimo įregistruoti partijos sąrašą be jos lyderio.

Buvęs KT teisėjas: Teismas buvo nuoseklus

Buvęs KT teisėjas, teisės profesorius Vytautas Sinkevičius trečiadienį žurnalistams sakė, kad Teismas laikėsi nuoseklios pozicijos.

„KT pakartojo tai, ką jau buvo suformulavęs: asmuo, kuris sulaužė priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją, niekada negali būti renkamas Seimo nariu, prezidentu, negali būti teisėju ir negali užimti valstybės kontrolieriaus pareigų, tai yra, negali užimti tų pareigų, kurias norimt užimti reikia duoti Konstitucijoje numatytą priesaką, ne bet kokią“, – sakė jis.

Anot teisininko, norint suderinti Konstituciją ir Europos žmgaus teisių konvenciją, Lietuva privalės pakeisti Pagrindinį įstatymą.

„Būtų sunku rasti sprendimą, jeigu Seimas į Konstituciją mėgintų įrašyti konkretų terminą, kuriam praėjus, asmuo galėtų būti renkamas į pareigas, nes būtų sunku susitarti, koks tas terminas turėtų būti, – teigė V.Sinkevičius. -  Galima Konstituciją papildyti bendro pobūdžio norma, kad teisinius padarinius asmeniui, kuris buvo pašalintas iš pareigų apkaltos tvarka, nustato įstatymas. Po to būtų galima diskutuoti ir įstatymuose nustatyti terminą“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min