TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Dokumentų technologinės apsaugos tarnybos vadovas: balsavimo biuletenius padirbti labai lengva

Vilniaus Naujamiesčio apygardoje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Vilniaus Naujamiesčio apygardoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos vadovas Vaclovas Juknevičius sako, kad Lietuvoje per rinkimus naudojami balsavimo biuleteniai nėra saugūs ir bet kas per kelias valandas kopijavimo aparatais jų gali prisigaminti kiek tik nori.

Apie biuletenių saugumą V.Juknevičius papasakoti pirmadienį buvo pakviestas Seimo Antikorupcijos komisijos.

„Jeigu atvirai, jis nėra apsaugotas. (...) Gal ir yra kas nors slapta įnešta, bet aš specialistas negaliu pasakyti kas“, – paklaustas, ar balsavimo biuleteniai, naudojami Lietuvos rinkimuose, yra apsaugoti kokiais nors slaptais ženklais, atsakė jis.

Pasak V.Juknevičiaus, atėjus į rinkimų apylinkę rinkimų dieną ir išsinešus biuletenį, per kelias valandas jų paprastu kopijavimo aparatu galima prispausdinti tiek, kiek norisi. Balsavimo biuleteniai dabar spaudinami ant papasto popieriaus, kokio įsigyti gali bet kas.

Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba, anot jos vadovo, ne kartą yra kreipusis į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), kad balsavimo biuleteniams būtų suteiktas saugumo reikalavimas, tačiau tai nebuvo padaryta.

„Matyt, jie pagalvojo, kad galima nespėti tada pagaminti tų biuletenių. Nė karto nebuvo tie dokumentai padirbti. Nenustatyta tokių atvejų. Matyt todėl priimtas sprendimas nesaugoti“,  – aiškino V.Juknevičius.

Pasak jo, saugius dokumentus pagaminti užtruktų keliomis savaitėmis ilgiau. Be to, gerokai padidėtų biuletenių spausdinimo kaina. Tačiau V.Juknevičius sako, kad būtų galima naudoti bent popierių su vandens ženklais.

V.Juknevičius pažymi, kad daugiau nei pagaminta biuletenių negali būti randama, nes visi biuleteniai yra numeruoti, fiksuojamas ir atėjusių balsuoti skaičius.

Be to, pasak specialisto, šiuo metu biuletenius spausdina patikima spaustuvė, turinti teisę dirbti su valstybės paslaptimis, todėl galimybių, kad spaustuvėje būtų pagaminta kur kas daugiau nei buvo užsakyta, praktiškai nėra.

Antikorupcijos komisija pirmadienį apklausia ir VRK pirmininką Zenoną Vaigauską.

Jo teigimu, balsavim o biuleteniai yra pakankamai saugūs - jų kopijavimo aparatu nepagaminsi.

Anot jo, balsavimo biuleteniai turi mikrotekstą, tinklelį, kuris „nepasiduoda kopijavimo aparatams". Be to, naudojamas popierius yra sąlyginai retas, sako Z.Vaigauskas.

Anot jo, jei kas nors primestų daugiau biuletenių, nei yra išduodama antspauduotų, apskaitytų biuletenių, kiltų didelis sąmyšis. 

„Pasibaigus rinkimų laikui pirmiausia ir skaičiuojama, kiek yra biuletenių, jei jų daugiau nei išduota - tai pavojaus signalas", - sako Z.Vaigauskas.

Pasak jo, pasitaiko, kad kartais rinkėjams išduodami keli sulipę biuleteniai, tačiau šiemet dėl to skundų nepasitaikė.

"Tik vienoje apylinkėje viena moteris 17 biuletenių buvo įsinešus, kurie buvo negrabiai atšviesti kopijavimo aparatu", - pridūrė Z.Vaigauskas.

Anot jo, balsavimo biuletenius būtų galima gaminti saugesnius, tačiau tai kainuotų keliolika kartų brangiau. Dabar vienas biuletenis kainuoja kelis centus, o, jei būtų spausdinama ant popieriaus su vandens ženklais, vienąbiuletenį pagaminti kainuotų apie 1 litą. 

„Jei valstybės biudžetas tą leidžia, aš nematau jokių problemų", - sakė VRK pirmininkas.

Tačiau Z.Vaigausko teigimu, balsavimo biuletenių nesaugo jokia Lietuvos kaimyninė šalis. Biuleteniai, anot Z.Vaigausko, saugūs Ukrainoje, tačiau ten iškart pradėta įtarinėti, kad "protingas" biuletenių popierius paskui valdžios panaudojamas savo naudai ir kuriamos naujos sąmokslo teorijos.

„Rinkimuose nėra tokio veiksmo, kuris neiššauktų atoveiksmio“, - teigia jis.

Per šiuos rinkimus policija gavo 273 pranešimus apie  rinkimų pažeidimus. Pradėta 14 ikiteisminių tyrimų, 11 atvejų - atsakyta pradėti ikiteisminius tyrimus, 60 atvejų dar svarstoma, ar pradėti ikiteisminį tyrimą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min