Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 6d. 15:53 , atnaujinta: 2012 lapkričio 6d. 16:53

Konstitucinis Teismas sulauks ir Seimo kreipimosi dėl rinkimų teisėtumo

Konstitucinio Teismo teisėjų kolegija
KT nuotr. / Konstitucinio Teismo teisėjų kolegija

Antradienį prezidentei Daliai Grybauskaitei pranešus, kad ji kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Seimo rinkimų teisėtumo išaiškinimo, to paties klausimo ėmėsi ir Seimas. Parlamentarai antradienio posėdyje pritarė, parlamentaro Gintaro Songailos registruotam nutarimui dėl paklausimo Konstituciniam Teismui.

Šis projektas numato kreipimąsi į KT dėl išaiškinimo, ar spalio 14 d. vykę Seimo rinkimai daugiamandatėje apygardoje bei kai kuriose vienmandatėse apygardose gali būti laikomi legitimiais, t. y. ar balsų pirkimai bei kiti šiurkštūs Seimo rinkimų įstatymo pažeidimai leido Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) patvirtinti esminius rinkimų rezultatus.

Tokiam nutarimo projektui po pateikimo pritarė 70 parlamentarų, prieš buvo 25, susilaikė 20 Seimo narių. Už nutarimo projektą balsavo visi posėdyje dalyvavę konservatoriai,  liberalcentristai ir Krikščionių partijos atstovai. Prieš buvo daugiausia rinkimus laimėjusių partijų atstovai – visi „darbiečiai“, visi, išskyrus vieną, socialdemokratai, dauguma „tvarkiečių“.

Nutarimo iniciatorius G.Songaila teigė, kad Konstitucinis Teismas privalo pasakyti, ar per šiuos rinkimus nebuvo iškreipta tautos valia. Anot jo, teismo sprendimas bus svarbus valdžios legitimumui.

„Tai yra liga, kuri progresuoja ne pirmą kadenciją“, – apie balsų pirkimą sakė G.Songaila.

Tai yra liga, kuri progresuoja ne pirmą kadenciją.

„Jei Konstitucinis Teismas pasakys, kad rinkimų rezultatai yra galiojantys, būsimasis Seimas bus legitimus“, – pridūrė jis.

G.Songailos pusėn stojo ir į Seimą nebesibolatiravęs parlamentaras Mantas Varaška. Anot jo, Seimas privalo kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl rinkimų legitimumo dėl politinių aplinkybių.

„Jei Seimui paskui tektų priimti sprendimą dėl pakartotinių rinkimų, mes šioje istorijoje būtume politiškai labai nepatogioje situacijoje“, – teigė M.Varaška.

Savo ruožtu kol kas opozicijoje esantys „tvarkiečiai“ ir „darbiečiai“ piktinosi, kad toks nutarimo projektas rodo tik tai, kad konservatoriai nemoka pralaimėti rinkimų ir bet kokia kaina siekia likti valdžioje.

Seimui nubalsavus už nutarimo projektą po pateikimo padaryta valandos pertrauka jo redagavimui. Toliau nutarimo projektas buvo svarstomas vėliau antradienį.

Papildyta 16.50 val.

Svarstymo metu susipliekė vienoje vienmandatėje rinkimų apygardoje Gargžduose susirungę "tvarkietis" Petras Gražulis ir konservatorė Agnė Bilotaitė. Jiedu vienas kitą kaltino balsų pirkimu.

Į diskusiją įsikišęs liberalcentristas Algis Čaplikas pareiškė, kad tokie ginčai Seimo salėje kaip tik ir įrodo, kad Seimo rinkimai buvo neteisėti ir balsus pirko kone visi iš eilės.

Seimas balsavimu nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl rinkimų teisėtumo. Už tai numatantį nutarimo projektą balsavo 62 parlamentarai, 11 buvo prieš, 19 susilaikė.

Balsavimo rezultatus galite rasti ČIA.

Įstatymas numato, kad kandidatai bei partijos ne vėliau kaip per 24 valandas po to, kai paskelbiami oficialūs rinkimų rezultatai, gali apskųsti Seimui ar prezidentui VRK sprendimus arba jos atsisakymą nagrinėti skundus dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų. Tuomet Seimas ar prezidentas su paklausimu dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo kreipiasi į Konstitucinį Teismą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min