Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kreipsis į Konstitucinį Teismą ir prašys įvertinti Seimo rinkimų teisėtumą

Algirdas Butkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Algirdas Butkevičius
Šaltinis: 15min
0
A A

Prezidentė Dalia Grybauskaitė jau trečiadienį kreipsis į Konstitucinį Teismą prašydama įvertinti Seimo rinkimų teisėtumą. Iki tol prezidentė neketina vertinti jokių sudaromų valdančiųjų koalicijų.

Tai prezidentės patarėja Daiva Ulbinaitė pranešė po antradienį vykusio prezidentės susitikimo su rinkimus laimėjusios Socialdemokratų partijos pirmininku Algirdu Butkevičiumi ir Juozu Bernatoniu. Susitikime aptarta politinė situacija po Seimo rinkimų.

„Kadangi paskelbus galutinius Seimo rinkimų rezultatus gauta daug skundų dėl jų teisėtumo ir galimų Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų, taip pat gauta daug prašymų kreiptis išaiškinimo į Konstitucinį Teismą, ar nepažeistas rinkimų įstatymas daugiamandatėje rinkimų apygardoje, taip pat keliose vienmandatėse, tai prezidentė rytoj kreipsis į Konstitucinį Teismą išvados. Kol nebus galutinio Seimo rinkimų įvertinimo Konstituciniame Teisme, šalies vadovė nevertins jokių koalicijų sudarymo galimybių“, – po maždaug valandą trukusio prezidentės, A.Butkevičiaus ir socialdemokrato J.Bernatonio pokalbio, sakė prezidentės patarėja. 

D.Grybauskaitė yra gavusi Tautininkų sąjungos, Darbo partijos, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Socialistinio liaudies fronto bei kandidato į Seimo narius Kęstučio Rupulevičiaus skundus dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų. Prašoma negaliojančiais pripažinti rinkimų rezultatus daugiamandatėje apygardoje ir keliose vienmandatėse rinkimų apygardose.

A.Butkevičius prezidentės sprendimą kreiptis į Konstitucinį Teismą įvertino „labai teigiamai“.

„Manau, kad Konstitucinis Teismas išsklaidys visas abejones, kurios dabar sklando Lietuvoje. (...) Kaip girdėjote, šeštadienį tikriausiai Konstitucinis Teismas priims sprendimą ir bus aiškesnis tolimesnis politinis darbas Seime“, – teigė A.Butkevičius.

Ministerijų dalybų rezultato netvirtins

A.Butkevičius pranešė, kad susitikime išgirdęs apie prezidentės sprendimą kreiptis į Konstitucinį Teismą, jis nebepateikė šalies vadovei koalicijos siūlomų kandidatų į ministrus pavardžių sąrašo.

Susitikime išgirdęs apie prezidentės sprendimą kreiptis į Konstitucinį Teismą, A.Butkevičius nebepateikė šalies vadovei koalicijos siūlomų kandidatų į ministrus pavardžių sąrašo.

„Tikrai nepateikėme. Manau, kad po Konstitucinio Teismo išvados prezidentė priims sprendimą, kada sukviesti naują Seimą, ir po to, aš manau, jei Konstitucinio Teismo išvados bus vienos, kad nėra pažeidimų ir nenaikinami rezultatai daugiamandatėje apygardoje, tai tikriausiai tęsis tolimesnis darbas“, – kalbėjo A.Butkevičius.

Anot jo, susitikime nebuvo aptartos ir jo buriamos koalicijos darbo galimybės, nors ankčiau prezidentė yra sakiusi, kad sukčiavimu įtariamos partijos valdžioje nemato.

„Kol nėra teisinių Konstitucinio Teismo galutinių išvadų, sprendimų, mes tuo (klausimu – red.past.) pokalbių neturėjome“, – paklaustas, ar su prezidente aptarė tolesnes Darbo partijos galimybes dirbti koalicijoje, sakė LSDP pirmininkas.

Po šio  prezidentės pareiškimo antradienį koalicija, pasak A.Butkevičiaus, nebeketina pasirašyti tos koalicinės sutarties dalies, kurioje kalbama apie ministerijų pasiskirstymą. Koalicija planuoja pasirašyti tik tą sutarties dalį, kurioje kalbama apie trijų partijų bendradarbiavimą.

„Taip mes politiškai esame priėmę tokį sprendimą, kad dar būtų galima ir padiskutuoti kai kuriais klausimais, bet čia ne iš Prezidentūros“, – pažymėjo A.Butkevičius, paklaustas, kodėl nutarta atidėti sutarties pasirašymą.

Pasak jo, susitikime su prezidente kalbėta apie energetinius projektus, finansų politiką. Ar prezidentės ir į premjerus besitaikančio A.Butkevičiaus nuomonės strateginiais klausimais sutampa, LSDP pirmininkas neatsakė.

„Pokalbis vyko labai draugiškoj aplinkoj“, – sakė jis.

Pasidalijo portfelius

Primename, kad su Seimo rinkimus laimėjusios Socialdemokratų partijos pirmininku prezidentė buvo susitikusi praėjusios savaitės pradžioje. Tuomet ji A.Butkevičiui pareiškė, kad jam tapti premjeru siūlys tik tokiu atveju, jei koalicijoje nebus finansinėmis machinacijomis įtariamos Darbo partijos.

Pokalbis vyko labai draugiškoj aplinkoj.

Tačiau socialdemokratai prezidentės spaudimui nepasidavė ir toliau tęsė derybas dėl naujos valdančiosios koalicijos formavimo su Darbo partija ir „Tvarka ir teisingumu“. A.Butkevičius leidosi tik į vieną kompromisą – jo reikalavimu sukčiavimu kaltinami Darbo partijos lyderiai Viktoras Uspaskichas ir Vytautas Gapšys neužims aukščiausių postų. V.Uspaskichas pareiškė būsiąs tik Darbo frakcijos seniūnu Seime, o V.Gapšys ketina užimti pirmojo Seimo vicepirmininko postą.

Antradienį socialdemokratų, Darbo ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijos ketina pasirašyti koalicijos sutartį. Pirmadienio vakarą joms pavyko susitarti, kad socialdemokratams tenka 7, Darbo partijai – 5, „Tvarkai ir teisingumui“ – 2 ministerijos.

Socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius taps premjeru, Darbo partijos atstovas – Seimo pirmininku.

Koalicijos partneriai suderėjo, kad socialdemokratai savo atstovus deleguos į šias ministerijas: Finansų, Susisiekimo, Ūkio, Krašto apsaugos, Sveikatos apsaugos, Užsienio reikalų ir Teisingumo. „Darbiečiams“ atiduotos šios ministerijos: Žemės ūkio, Vidaus reikalų, Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo bei Kultūros. „Tvarkiečiai“ savo atstovus deleguos į Aplinkos ir Energetikos ministerijas.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijai (LLRA) koalicijos partneriai nepaliko nė vieno laisvo ministro posto, nors lenkai pirmadienį sakė, jog prie koalicijos prisijungs tik tokiu atveju, jeigu jiems bus pasiūlyta tiek pat ministerijų, kiek ir „tvarkiečiams“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min