Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ramūnas Vilpišauskas: po Konstitucinio Teismo sprendimo prezidentė turėtų įvardinti, kokią mato koaliciją

prof. Ramūnas Vilpišauskas
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / prof. Ramūnas Vilpišauskas
Šaltinis: 15min
0
A A

Po Konstitucinio Teismo (KT) išvados, kuri nesuteikia Seimui pagrindo pripažinti negaliojančiais rinkimų daugiamandatėje apygardoje rezultatų, prezidentė turėtų išsakyti savo poziciją, kokią valdančiąją koaliciją ji mato, teigia Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

„Dabartinė situacija svarbi tuo, kad jau prezidentė turėtų žengti kitą žingsnį ir išsakyti nuomonę, kaip mato valdančiąją koaliciją ir konkretizuoti savo poziciją. Tai dabar tampa svarbiausia“, – BNS šeštadienį sakė R.Vilpišauskas.

Komentuodamas prezidentės Dalios Grybauskaitės pasisakymą, kuriuo ji pareiškė matanti tris galimus koalicijų variantus, R.Vilpišauskas teigė, kad viena jų galėtų būti vadinamoji „vaivorykštės“ koalicija – socialdemokratų ir konservatorių.

„Galima alternatyva be Darbo partijos, kadangi prezidentė aiškiai pasakė, kad nenorėtų jos koalicijoje, būtų socialdemokratų ir konservatorių bei Liberalų sąjūdžio koalicija. Kitaip sakant, vaivorykštinė“, – teigė R.Vilpišauskas.

Galima alternatyva be Darbo partijos, kadangi prezidentė aiškiai pasakė, kad nenorėtų jos koalicijoje, būtų socialdemokratų ir konservatorių bei Liberalų sąjūdžio koalicija. Kitaip sakant, vaivorykštinė.

Pasak jo, prezidentė galėjo turėti omenyje ir visų Seime esančių partijų, išskyrus konservatorius, liberalus bei Darbo partiją, koaliciją, tačiau „jie būtų dar nestabilesni“.

Pasak politologo, buvo galima tikėtis, kad KT nepriims sprendimo, panaikinančio rinkimų rezultatus.

„To reikėjo tikėtis. Greičiausiai Konstitucinis Teismas analizavo, kas būtų, jeigu būtų priimtas toks sprendimas, kuris reikštų, kad pagal sąrašus rinktų politikų teisėtumu galima abejoti. Teismas turbūt įvertino galimas pasekmes ir įvertino pažeidimų mąstus ir priėmė tokį sprendimą“ teigė R.Vilpišauskas.

Pasak jo, teismo sprendimas leis toliau tęsti koalicijos derinimo procesą, o partijos galės apeliuoti į KT sprendimą, kaip padėjusį tašką dėl abejonių rinkimų skaidrumu ir teisėtumu.

Konstitucinis Teismas šeštadienį paskelbė, kad Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatant Darbo partijos kandidatų eilę buvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas, tačiau mandatų skaičius daugiamandatėje apygardoje nustatytas teisingai.

„Ši Konstitucinio Teismo išvada pagal Seimo rinkimų įstatymą nesuteikia Seimui teisinio pagrindo pripažinti negaliojančiais visų rinkimų daugiamandatėje apygardoje rezultatų“, – sakoma teismo pranešime spaudai.

Teismas pažeidimų taip pat nustatė Biržų-Kupiškio vienmandatėje rinkimų apygardoje, kur Seimas turbūt turės skelbti pakartotinius rinkimus. Šitoje apygardoje laimėtoju buvo patvirtintas socialdemokratas Aleksandras Zeltinis.

„Pagal sąrašus tenkančių kandidatų skaičius nėra pakitęs tiek Darbo partijai, tiek socialdemokratų partijai, tiek kitoms partijoms“, – sakė teismo pirmininkas Romualdas Kęstutis Urbaitis.

Tačiau, Konstitucinio Teismo nuomone, tvirtindama galutinę Darbo partijos eilę ir nustatydama, kokie konkretūs asmenys išrinkti į Seimą, Rinkimų komisija nevertino turimos informacijos apie galimą masinį balsų pirkimą kai kurių kandidatų atžvilgiu.

Susitarimą dėl centro – kairės koalicijos formavimo yra pasirašę socialdemokratų, Darbo partijos ir Tvarkos ir teisingumo vadovai. Šios trys partijos Seime gali sudaryti – 77 – 78 balsų daugumą. Dėl galimo prisijungimo prie šios koalicijos tariamasi ir su Lietuvos lenkų rikimų akcija.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra iškėlusi sąlygą, kad Vyriausybės ir Seimo daugumos formavime negali dalyvauti dėl sukčiavimo teisiama Darbo partija.

Savo sprendimą dėl to, kam patikės formuoti naują Vyriausybę, D.Grybauskaitė žadėjo paskelbti po KT sprendimo.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min