Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 17d. 00:29

Rinkėjų papirkinėjimas: daug triukšmo, rezultatas – nulis

Rinkimai 2012
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Rinkimai 2012

Per kiekvienus Seimo rinkimus teisėsauga ir Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) užverčiamos dešimtimis skundų dėl papirkinėjamų rinkėjų, tačiau dažniausiai tai baigiasi niekuo.

Kartu su skundais dėl rinkėjų papirkinėjimo VRK kartais gauna prašymų anuliuoti balsavimo rezultatus tam tikrose apygardose, bet tai įmanoma tik įrodžius, kad parlamentaras ar partija konkrečioje apygardoje laimėjo nupirktais balsais.

Seimo rinkimų įstatyme rašoma, jog rezultatus rinkimų apygardoje VRK gali paskelbti negaliojančiais, jeigu nustatytas rinkėjų papirkimas, dokumentų klastojimas ar jų pradanginimas turėjo lemiamą įtaką rinkimų rezultatams arba dėl šių priežasčių apskritai nebuvo galima nustatyti rezultatų.

Anot komisijos pirmininko Zenono Vaigausko, pirmą ir paskutinį kartą rinkimų į Seimą rezultatai apylinkėse buvo panaikinti 1992-aisiais.

Teismas nusprendė, kad tie pažeidimai, dėl kurių anuliuoti rezultatai, buvo išgalvoti. Komisija pasielgė taip, kaip buvo naudinga jos daugumai, – pasakojo Z.Vaigauskas.

Tuomet VRK buvo nusprendusi anuliuoti pakartotinio balsavimo rezultatus keturios Klaipėdoje ir Šakiuose esančiose rinkimų apylinkėse. Dėl šių sprendimų pasikeitė trys Seimo rinkimų laimėtojai.

Tačiau vėliau Lietuvos aukščiausiasis teismas (LAT) nustatė, kad komisijos nariai buvo šališki. Teismas komisijos sprendimus paskelbė neteisėtas ir pareikalavo nugalėtojais pripažinti kitus kandidatus. VRK nariai laikėsi savo, todėl buvo pašalinti iš komisijos.

„Teismas nusprendė, kad tie pažeidimai, dėl kurių anuliuoti rezultatai, buvo išgalvoti. Komisija pasielgė taip, kaip buvo naudinga jos daugumai“, – 15min.lt pasakojo Z.Vaigauskas.

Konfliktą sprendė Konstitucinis Teismas

Daugiausia triukšmo per 2004-ųjų rinkimus buvo sukėlę du kandidatai, antrajame ture konkuravę Raseinių vienmandatėje rinkimų apygardoje.

Laimėtoju paskelbtą socialdemokratą Gintautą Mikolaitį kam tik galėjo apskundė priešininkas, tuomet dar egzistavusios Naujosios sąjungos narys Kęstutis Skamarakas. Jis tvirtino, kad G.Mikolaitis laimėjo nupirktais balsais.

Šie skundai nebuvo laužti iš piršto – teisėsauga sulaikė asmenį, kuris iš gyventojų po 5-10 Lt supirkinėjo rinkėjų pažymėjimus. Pas jį buvo rasti 62 pažymėjimai, vėliau šis vyras buvo nubaustas 1 tūkst. Lt bauda.

VRK nesutiko anuliuoti rinkimų rezultatų Raseinių rinkimų apygardoje, nes nusprendė, kad jie neturėjo esminės įtakos rinkimų rezultatams. K.Skamarakas nenurimo ir kreipėsi į prezidentą Valdą Adamkų, kuris skundą nukreipė į Konstitucinį Teismą. Teismas vėliau paskelbė nutarimą, kad nepanaikinusi rezultatų komisija pasielgė teisingai.

Teismą pasiekė 9 bylos

Per 2008 metų rinkimus į Seimą VRK ir policija buvo užversti skundais apie už pinigus ar dovanas perkamus rinkėjų balsus, prie balsadėžių vežamus rinkėjus. Visa tai išvirto į 25 ikiteisminius tyrimus, vėliau 16 bylų dėl rinkimų pažeidimų nutraukta, 9 pasiekė teismą.

Per 2008-ųjų rinkimus VRK išnagrinėjo 14 skundų dėl kandidatų bandymo papirkti rinkėjus. Kandidatai skųsti dėl to, kad su įvairių leidinių skaitytojais dalijosi savo nuveiktais gerais darbais, organizavo vaišes, apmokėjo aviacijos šventėje dalyvavusių žmonių skrydžius lėktuvais, vežė grybauti, dalijo įvairias dovanėles. Daugeliu atvejų komisija įstatymo pažeidimų neįžvelgė.

VRK neigiamai įvertino Darbo partijos vadovybės prieš 2008-ųjų rinkimus organizuotus susitikimus su rinkėjais,  kuriuose koncertavo dainininkė Irma Jurgelevičiūtė ir šokėjų grupė „Funny beat“. VRK nusprendė, kad nemokami koncertai rinkėjams – negerai ir Darbo partija buvo paprašyta taip nebesielgti.

Jei tyrimas baigsis niekuo, tai turėsime pripažinti, kad ten nieko ir nėra, – sakė VRK pirmininkas.

Balso kaina – 10-50 Lt

Pastarųjų rinkimų į Seimą dieną VRK telefonas kaito nuo skambučių – 3 tūkst. skambinusiųjų skundė rinkėjus papirkinėjusius ar bandžiusius tai daryti asmenis.

Generalinis prokuroras Darius Valys antradienį pranešė, kad dėl rinkėjų papirkinėjimo prokurorai atlieka 13 ikiteisminių tyrimų.

VRK gavo 5 prašymus anuliuoti rinkimų rezultatus Naujosios Vilnios, Vilniaus-Širvintų rinkimų apygardose. „Tokių prašymų sulaukiame retai. Pavyzdžiui, dėl to, kad apylinkės komisijos vadovas, atrodo, galėjo biuletenius išnešti į kitą vietą, mums sako – naikinkit rezultatus, ar autobusiuką kokį kur pamatė“, – sakė Z.Vaigauskas.

Pagal pranešimus, vienas balsas šiųmečiuose rinkimuose buvo įkainotas nuo 10 iki 50 Lt.

Z.Vaigauskas anksčiau yra sakęs, kad daugiausiai skundžiamasi Darbo partijos veiksmais. Gauta keletas skundų dėl „Tvarkos ir teisingumo“ partijos,  socialdemokratų kandidatą Liną Andrulį VRK yra pripažinusi papirkinėjusiu rinkėjus.

Socialdemokratė Aušrinė Marija Pavilionienė per išankstinį balsavimą buvo kreipusis į VRK prašydama eliminuoti Darbo partiją iš rinkimų, nes šios atstovai autobusiukais vežė asocialus balsuoti, o šie garsiai gyrėsi, kad už tai bus neblogai sumokėta. Socialdemokratų duomenimis, rinkėjai rankose laikė lapelius, kuriuose buvo nurodyta, kaip balsuoti už Darbo partijos kandidatą Joną Pinskų. VRK A.M.Pavilionienės prašymo netenkino, nes pašalinti iš rinkimų politinę jėgą galima likus 15 dienų iki rinkimų.

Problemų Darbo partijai gali pridaryti užfiksuoti vaizdai, kur tariamasi dėl kalinių papirkinėjimo balsuoti už „darbiečius“.

Z.Vaigauskas kol kas nenorėjo svarstyti, kuo tai gali grėsti „darbiečiams“ ir pasiūlė palaukti, kuo baigsis atliekamas ikiteisminis tyrimas.

„Jei tyrimas baigsis niekuo, tai turėsime pripažinti, kad ten nieko ir nėra. VRK tyrimo šiuo metu atlikti negali, pagal įstatymus. Mes galime įvertinti tik tai, ką žinome, patikrinti, kokią tas dalykas galėjo turėti įtaką rinkimų rezultatui. Mes tą galime padaryti įvairiais būdais, atlikdami rinkimų rezultatų analizę“, – antradienį sakė Z.Vaigauskas. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min