TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo rinkimuose balsuoja drąsūs ir draugų turintys ekstravertai, o tylūs ir vieniši intravertai nebalsuoja

Depresija
Photos.com / Balsavimas rinkimuose daug kam Lietuvoje yra neįveikiamas iššūkis.
Šaltinis: 15min
0
A A

Politika glaudžiai susijusi su psichologija. Asmenybės tipas lemia, kaip ir kokius sprendimus priima politikai ir rinkėjai. Paprastai daugiausia dėmesio skiriama pasaulio galingųjų asmenybės savybėms. JAV žurnalo „Vanity Fair“ žurnalistas praleido pusę metų su prezidentu Baraku Obama ir prieš pat rinkimus pateikė įdomių detalių apie B.Obamos asmenybę.

Pasirodo, penkiasdešimtmetis JAV prezidentas reguliariai žaidžia krepšinį su dvidešimt metų jaunesniais varžovais. Negano to, niekad nežaidęs krepšinio koledže, Obama stumdosi su ką tik profesionalią karjerą baigusiais krepšininkais. Žaidimui galioja viena griežta taisyklė. Tie, kurie nežaidžia iš visų jėgų ir bando padėti B. Obamai, daugiau nekviečiami žaisti kartu.

Be jokios abejonės, B. Obama dažnai „gauna į skudurus“ ir yra bene blogiausias žaidėjas aikštėje. Šie faktai daug pasako apie B.Obamos asmenybę. Reikia rinktis iššūkius, kurie pranoksta galimybes. Galbūt tik todėl B. Obama yra JAV prezidentas, o ne eilinis konstitucinės teisės dėstytojas Čikagoje. Ir galbūt todėl jis turi daug šansų tapti JAV prezidentu antrą kartą iš eilės, nepaisant ekonominės krizės.

Balsuoja ekstravertai

Lietuvoje taip pat mėgstama narstyti politikų asmenybes. Daug kartų girdėtos karikatūrinės klišės apie prezidentės Dalios Grybauskaitės ar europarlamentaro Vytauto Landsbergio asmenybes. Kur kas menkiau ištirtas Lietuvos rinkėjo, o ypač jaunosios kartos, psichologinis portretas.

Keli Lietuvos psichologai pabandė iš dalies užpildyti šią spragą ir rugsėjo mėnesį apklausė 200 Lietuvos edukologijos universiteto ir Mykolo Romerio universiteto studentų. Moksliniais metodais pagrįstame tyrime buvo panaudota asmenybės tipo nustatymo metodika „Hexaco“.

Studento, neketinančio balsuoti šiuose rinkimuose, asmenybės tipas priešingas. Jis yra labiau linkęs į intraversiją, bendrauja nedrąsiai, turi nedaug draugų ir mano, kad aplinkiniai nelabai jį mėgsta. 

Paaiškėjo, kad Seimo rinkimuose ketinantys dalyvauti studentai yra ekstravertai, pasižymintys aukšta socialine saviverte ir energija.

Kitaip tariant, rinkimuose dalyvausiantis statistinis studentas mėgsta daug bendrauti, turi begalę draugų, lengvai užmezga pažintis su nepažįstamaisiais. Jis taip pat linkęs manyti, kad yra populiarus tarp aplinkinių. Balsuosiantis studentas išsiskiria didesne energija ir optimistiška pasaulėžiūra. Ši asmenybė pasižymi lyderio savybėmis.

Studento, neketinančio balsuoti šiuose rinkimuose, asmenybės tipas priešingas. Jis yra labiau linkęs į intraversiją, bendrauja nedrąsiai, turi nedaug draugų ir mano, kad aplinkiniai nelabai jį mėgsta. Pilietiškai neaktyvus studentas netrykšta energija ir yra kur kas didesnis pesimistas.

Sėkmę užtikrintų bendravimas su jaunimu

Šio tyrimo išvados gana iškalbingos. Politikai žino, kad energiją ir resursus reikia skirti tiems, kurie ketina balsuoti, užuot švaisčius energiją abejingiems. Efektyvi politinė komunikacija turi atitikti balsuosiančių studentų asmenybės tipą.

Pirma, mėgstančius bendrauti studentus lengviau gali įtikinti subtili politinė reklama koncertuose ir kituose masiniuose renginiuose nei pasyvi reklama internete. Taip pat reikėtų siekti geriau išnaudoti nevyriausybines jaunimo organizacijas.

Antra, sėkmės gali sulaukti tiesioginis politikų bendravimas su jaunimu. Ekstravertai mėgsta bendrauti įvairiomis temomis. O vengiantys susidūrimo ir taip greičiausiai nebalsuos. Žinoma, tiesioginė komunikacija su studentais nėra lengva. Pamokslavimai gali sukelti tik priešingą efektą.

Trečia, mandato besitikintys politikai turi siųsti pozityvią žinią jaunimui. Jei sakysi, kad viskas blogai, pritarimo sulauksi, bet ne balsų. Akcentas turi būti skiriamas ne oponentų ar esamos situacijos kritikai, o konstruktyviems pasiūlymams ir gražesnei ateičiai.

Balsuos, kai matys naudą

Kaip teigia psichologai, nėra blogų ar gerų asmenybės bruožų. Vienomis aplinkybėmis vienas bruožas yra stiprybė, o kitas – silpnybė, kitomis – atvirkščiai. Nebalsuosiantys studentai nėra kuo nors prastesnės asmenybės nei balsuosiantys. Tiesiog ekstravertai yra labiau linkę manyti, kad jų balsas yra reikšmingas.

Kuo daugiau piliečių aktyviai dalyvauja rinkimuose ir taip prisiima atsakomybę už savo šalies ateitį, tuo stipresnė demokratija ir tuo efektyvesnis tos šalies valdymas. Kur kas lengviau įgyvendinti reformas, jei jas paremia didžioji dalis šalies gyventojų, o ne tik aktyvi mažuma.

Ilgalaikėje perspektyvoje reikia ieškoti būdų, kaip paskatinti balsuoti pilietiškai pasyvius studentus. Intravertai ir pesimistai balsuos tada, kai matys konkrečią naudą ir patikės, kad jų balsas yra svarbus. Juos įtikinti turi ekstravertai.


 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min