Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniaus mokyklos direktorė tvirtina sulaukusi grasinimų dėl į mokyklą neįleistų Lietuvos lenkų rinkimų akcijos kandidatų į Seimą

Jaroslavas Kaminskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Jaroslavas Kaminskis kaltinamas grasinęs „Santaros“ mokyklos vadovei.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus „Santaros“ mokyklos direktorė Larisa Jalovaja tvirtina sulaukusi sostinės vicemero Jaroslavo Kaminskio grasinimų, nes į švietimo įstaigą vidury pamokų neįleido Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) kandidatų į Seimą, norėjusių susitikti su pedagogais. Tuo tarpu J.Kaminskis tvirtina niekam negrasinęs, o direktorė esą buvusi neteisi net nepasikalbėjusi su kandidatais į parlamentą.

Trečiadienio rytą į „Santaros“ mokyklą užsukę LLRA kandidatai negavo progos pasikalbėti su pedagogais. Direktorė nusprendė, kad agitacijai mokykloje ne vieta. „Yra Švietimo ir mokslo ministro raštas, išleistas dar 2010 metais dėl rinkimų agitacijos mokyklose, kur mums parašyta, kas galima, kas negalima. Ir niekada nė vienas kandidatas vidury dienos, pamokų metu, nesiveržė į mokyklą. Tai man pirmas atvejis, nors aš labai seniai dirbu“, – apie situaciją kalbėjo L.Jalovaja.

Direktorės tvirtinimu, jai buvo pranešta, kad į mokyklą ateis Vilniaus savivaldybės tarybos nariai, tad ji tokiam vizitui neprieštaravusi – esą visada pravartu pasikalbėti su miesto išrinktaisiais, galbūt ir išspręsti kokį mokyklai rūpimą klausimą. Tačiau ant slenksčio pasirodė kartu su LLRA į rinkimus einanti Rusų aljanso atstovė Irina Rozova, kandidatuojanti ir Naujamiesčio vienmandatėje rinkimų apygardoje, ir dar vienas asmuo, kurio pavardės direktorė tikina neįsidėmėjusi.

„Iš pradžių I.Rozova pareiškė, kad išsiaiškins su manim. Tada pagrasino vicemeras, kurio aš irgi nepažįstu, kadangi tiesiogiai su juo nesusiduriu. Čia grasinimai buvo kitokie, buvo pasakyta, kad jis yra mano tiesioginis viršininkas ir aš turiu neva jo bijoti. Tai ir pasakė, kad jis su manim išsiaiškins ir aš dėl to dar pasigailėsiu. Aš jo paklausiau, ar jis man grasina, o jis man pacitavo Konstitucijos straipsnį, pagal kurį aš turiu leisti agituoti mokykloje“, – pokalbį su J.Kaminskiu atpasakojo L.Jalovaja.

Tačiau direktorė tvirtina grasinimų nebijanti. Esą „Santaros“ mokykla yra didžiausia rusiška mokykla šalyje, sulaukusi šiemet mero apdovanojimo už gerus abiturientų pasiekimus egzaminų sesijoje, tad bijoti jai nėra ko.

Vicemeras J.Kaminskis bet kokias kalbas apie grasinimus neigia. „Jeigu direktorė tai pasakys viešai, aš kreipsiuosi į teismą ir pareikalausiu, kad direktorė savo sąskaita visose visuomenės informavimo priemonėse paneigtų tuos šmeižikiškus pasisakymus“, – teigė J.Kaminskis.

LLRA atstovas pasakojo sulaukęs I.Rozovos skambučio, kad „Santaros“ mokykloje su ja net nebuvo kalbamasi, ji paprasčiausiai išvaryta iš mokyklos. „Aš paskambinau direktorei ir paklausiau, kodėl ji išvarė ir nesikalbėjo su žmonėmis. O ji pasakė, kad norint susitikti mokykloje su rinkėjais reikia parašyti skelbimą. Tačiau direktorė turėjo pati organizuoti susitikimą mokyklai ir kandidatams priimtinu laiku, kaip nustato Seimo rinkimų įstatymas“, – sakė J.Kaminskis.

Vicemeras tvirtina, kad tai nebuvusi agitacija, tiesiog norėta surengti mokyklos patalpose susitikimą. „Mokinių, žinoma, negalima agituoti, bet negali būti ministro įsakymas viršesnis už Lietuvos Respublikos įstatymus“, – įsitikinęs J.Kaminskis.

Anot vicemero, Seimo rinkimų įstatyme numatyta, kad savivaldybės įmonių, įstaigų administracijos turi sudaryti sąlygas jų patalpose kandidatams susitikti su rinkėjais. Ši mokykla yra pavaldi savivaldybei įstaiga, todėl direktorė turėjo pasitarti su kandidatais ir skirti laiką susitikimui.

„Santaros“ mokykloje ne vienerius metus dirbo buvusi Vilniaus tarybos narė, Lietuvos rusų sąjungos atstovė Larisa Dmitrijeva, šiuose Seimo rinkimuose kandidatuojanti su Darbo partija.

Pradės tyrimą

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas 15min.lt teigė, kad šiuo metu yra laukiama informacijos iš apygardos rinkimų komisijos. „Čia greičiausia buvo pasinaudota tarnybine padėtimi tam, kad sudarytų išskirtines sąlygas vienos politinės partijos kandidatams. Bet tą reikia įrodyti, paprašėme apygardos rinkimų komisijos, kad pradėtų rinkti medžiagą, išsiaiškintų, kieno čia iniciatyva vyksta ir, matyt, reikės administracinių teisių protokolą surašyti“, – aiškino Z.Vaigauskas.

VRK vadovo teigimu, tokių dalykų neturėtų būti, nes yra švietimo ir mokslo ministro įsakymas dėl šių dalykų. „Per dažnus rinkimus pasikartoja tokių dalykų, kartais labai keistomis formomis, sakykime, bando apgauti, paskelbia tėvų susirinkimą, susirenka tėvai, kurie nori apie vaikus pasikalbėti ir staigiai sužino, kad čia kandidatas juos kalbomis vilios“, – prisiminė Z.Vaigauskas.

Anot VRK pirmininko, mokyklose gali vykti susitikimai, tačiau turėtų būti laikomasi lygiavertiškumo principo, kviečiami keli kandidatai, rengiama diskusija, tačiau tai jokiu būdu negali vykti pamokų metu.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min