Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 6d. 16:09

Zenonas Vaigauskas: „Tūkstantis pažeidimų neturėtų paneigti 1,3 mln. rinkėjų valios“

Zenonas Vaigauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Zenonas Vaigauskas

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas prezidentės sprendimą kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kad pastarasis įvertintų ką tik įvykusių Seimo rinkimų teisėtumą, vertina teigiamai. Vis dėlto jis tikras – tūkstantis pažeidimų negali paneigti 1,3 mln. rinkėjų valios.

„Prezidentė yra aukščiausias šalies pareigūnas, per kurį politikai, rinkėjai, kandidatai gali kreiptis į KT, nes KT gali nagrinėti tik Seimo ir prezidento prašymus dėl rinkimų. Prezidentė yra tarpininkas, kuri perduoda skundus dėl VRK sprendimo į KT. Tokią situaciją mes turėjome dėl Zarasų–Visagino vienmandatės rinkimų apygardos“, – sakė Z.Vaigauskas.

Anot VRK pirmininko, prezidentė kreipiasi į KT norėdama išsklaidyti visuomenėje atsiradusias abejones dėl rinkimų teisėtumo.

Politinės suirutės dėl šio kreipimosi Z.Vaigauskas neįžvelgia. Esą priekaištų dėl rinkimų teisėtumo turi ne didžiosios partijos, laimėjusios daugiausia mandatų, o tie kandidatai, kurie nesulaukė rinkėjų pasitikėjimo.

Kaip problemines apygardas Z.Vaigauskas įvardijo kelias. Pirmiausia tai Pajūrio rinkimų apygarda, kurios rezultatai yra ginčijami. Taip pat skundų yra ir dėl pirmojo turo rezultatų Biržų–Kupiškio rinkimų apygardoje. Tiesa, pastarasis atvejis, anot VRK pirmininko, gana neįprastas.

„Reikėjo problemą dėl pirmojo rinkimų rato rezultatų nustatymo nagrinėti iš karto. Ten kandidatas skundžiasi, kad jis praėjus 12 dienų po rinkimų internete pamatė, jog gavo pernelyg mažai balsų. Ši situacija prezidentę stato į gana keblią padėtį. Nes pagal įstatymą ji turėtų tokį skundą perduoti, bet KT toks nagrinėjimas be jokių faktų vargu ar duos rezultatų“, – kalbėjo Z.Vaigauskas.

VRK pirmininkas teigė, kad KT gali nuspręsti, jog rinkimai vyko netinkamai, VRK į tai neatsižvelgė ir be reikalo patvirtino rinkimų rezultatus, tuomet galutinį sprendimą, pritardamas ar nepritardamas tokiam KT nutarimui, turėtų priimti Seimas. „Jeigu visi vieningai pritartų, kad rezultatai yra naikintini, tada po pusmečio turėtų būti rengiami nauji Seimo rinkimai“, – aiškino Z.Vaigauskas.

Anot pirmininko, jeigu nebūtų pritarta, tuomet situacija nesikeistų. Esą KT sprendimų, bylų nagrinėjimo yra buvę beveik po kiekvienų rinkimų, išimtis buvo tik 2004 metai. „Šiuo atveju galbūt turime tik tokį ypatumą, kad yra skundžiami ir daugiamandatės apygardos rinkimų rezultatai“, – pastebėjo Z.Vaigauskas.

Tačiau Z.Vaigauskas įžvelgė teisinių problemų, jeigu naujai išrinktas Seimas turėtų pripažinti pats save. „Tą klausimą turbūt turėtų spręsti dabartinis Seimas, nors jam irgi keblu. Naujam Seimui pripažinti savo įgaliojimus ar senajam Seimui pratęsti savo įgaliojimus pusmečiui – abu dalykai yra susiję su savo pačių veiklos įvertinimu. Tai tam tikra teisinė problema“, – kalbėjo VRK pirmininkas.

Z.Vaigauskas, pripažindamas, kad pažeidimų rinkimuose buvo daug, vis dėlto atkreipė dėmesį, jog jų nebuvo tiek, kad jie turėtų įtakos rinkimų rezultatams. „Negali būti, kad tūkstantis pažeidimų, o tai yra maksimumas, kiek jų galėtume net ir neturėdami įrodymų priskaičiuoti, paneigtų 1 mln. 300 tūkst. rinkėjų valią. Buvo kalbama, kad galbūt viena partija galėjo gauti vieną papildomą mandatą dėl tų dalykų“, – sakė VRK pirmininkas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min