Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gegužės 15d. 21:18 , atnaujinta: 2014 gegužės 15d. 22:45

Dalios Grybauskaitės ir Zigmanto Balčyčio debatai: kandidatai kalbėjo ir apie homoseksualų santuokas, ir apie Tarptautinį valiutos fondą

Dalia Grybauskaitė ir Zigmantas Balčytis
BFL nuotr./15min fotomontažas / Dalia Grybauskaitė ir Zigmantas Balčytis

Ketvirtadienio vakarą nacionalinio transliuotojo studijoje vyko kandidatų į prezidentus Dalios Grybauskaitės ir Zigmanto Balčyčui debatai. Į antrąjį rinkimų turą iškopę kandidatai diskutavo apie vidaus politiką.

Laidos vedėjas Edmundas Jakilaitis kandidatų paklausė, ką jie mano apie homoseksualų santuokų įteisinimą. 

D.Grybauskaitė net nenori turėti asmeninės nuomonės, o Z.Balčytis – prieš

„Mes dar partnerystės klausimo neišsprendėme tarp vyro ir moters. Ir tai būtų žingsnis į tam tikrą šeimos koncepcijos pokytį, jos modernizavimą. O tie klausimai, kuriuos jūs uždavėte, reikalauja gilesnių diskusijų. Mūsų visuomenė dar tikrai prie to nepriėjo“, – sakė D.Grybauskaitė. 

Mano asmeninė... Aš tokios nenorėčiau net turėti. Aš manau, kad dabar valstybėje yra daug svarbesnių klausimų, pirmiausiai išspręskime partnerystę tarp vyro ir moters.

E.Jakilaičiui paprašius pateikti asmeninę poziciją dėl homoseksualų partnerystės, D.Grybauskaitė sakė: „Mano asmeninė... Aš tokios nenorėčiau net turėti. Aš manau, kad dabar valstybėje yra daug svarbesnių klausimų, pirmiausiai išspręskime partnerystę tarp vyro ir moters“. 

Z.Balčytis teigė pasisakantis už tradicinę šeimą ir prieš galimybę homoseksualiems asmenims įsivaikinti. „Esu už partnerystę, nes tai yra rimta, bet esu prieš bet kokią santuoką“, – sakė jis. 

D.Grybauskaitė apie Darbo partiją: kai kurių asmenų neturi būti net Seime 

Paklausta, kas bus su Darbo partijos ministrais po prezidento rinkimų, D.Grybauskaitė sakė, kad Darbo partijos buvę lyderiai yra nuteisti ir tai yra faktas. 

„Labai konkretūs asmenys neturi būti nei Seime, ir jokiu būdu Vyriausybėje, tokie žmonės nebus skiriami ministrais. Žinoma, tai  nebus naujos Vyriausybės formavimas, o tik įgaliojimų grąžinimas, viskas priklausys nuo koalicijos sudėties, ji ta pati, tačiau yra galimybė diskutuoti su premjeru dėl kai kurių ministrų ir viceministrų“. 

Z.Balčytis pabrėžė, kad dabar nėra teistų ministrų. „Politinės etikos klausimas yra išlaikytas“, – pridūrė kandidatas. 

V.Andriukaičio dienos poste suskaičiuotos? 

Kalbėdama apie sveikatos sistemą, D.Grybauskaitė leido suprasti, kad sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis daugiau kalbėjo nei dirbo. Ji teigė, kad nesuvokiama, jog ministras sveikatos apsaugos strategijos žada laukti iki spalio, nors jis poste jau pusantrų metų. Kalbas apie milžiniškas sumas uždirbančius gydytojus ji pavadino populizmu ir pabrėžė, kad milžiniškas sumas uždirba tik keturiolika gydytojų. 

„Po rinkimų susitikčiau su visais ministrais ir apsispręsčiau, kas tik kalbėjo, o kas kažką darė“, – sakė ji. 

Z.Balčytis teigė, kad nuo nepriklausomybės pradžios Lietuva reformuoja sveikatos sistemą. Jis nemano, kad tie keturiolika atvejų, kai medikai gavo keliasdešimt tūkstančių litų siekiančias algas, yra niekis.

D.Grybauskaitė: Nesikreipusi į TVF, Lietuva pasielgė teisingai

D.Grybauskaitė, paklausta, ar Lietuva sėkmingai įveikė krizės sunkumus, sakė, kad prieš trejus metus Lietuvos ekonomika ėmė augti, ir Lietuva yra pavyzdys, nes auga greičiausiai Europoje. „Aišku, turėjome sumokėti tam tikrą kainą, bet kad sugebėjome susitvarkyti, mums leidžia jaustis tvirtai investicijų prasme, euro įsivedimo prasme“, – sake ji. 

Z.Balčyčio teigimu, Lietuva išėjo iš krizės, tačiau svarbu, kieno sąskaita: „Mažiausias pajamas turinčiųjų sąskaita. Gal Lietuva yra giriama, bet mus giria, nes neprašėme paramos“. 

Ar norėtumėte mokėti didesnius mokesčius, kad pensijos būtų apmokestintos? Mums buvo keliama tokia sąlyga, Latvija įsipareigojo pakelti automobilių mokestį. Prašiusios paramos šalys jau nebeturėjo kitos išeities, – sakė D.Grybauskaitė. 

Anot D.Grybauskaitės, Lietuva teisingai pasielgė, kad nesikreipė į Tarptautinį valiutos fondą (TVF). 

„Ar norėtumėte mokėti didesnius mokesčius, kad pensijos būtų apmokestintos? Mums buvo keliama tokia sąlyga, Latvija įsipareigojo pakelti automobilių mokestį. Prašiusios paramos šalys jau nebeturėjo kitos išeities“, – sakė ji. 

Tačiau, anot Z.Balčyčio, mes nežinome visų sąlygų, kurias kėlė TVF, nes mes net nebandėme su juo derėtis. Tačiau D.Grybauskaitė pabrėžė, kad apie sąlygas galima spręsti iš kitų šalių pavyzdžių. 

D.Grybauskaitė įgėlė Z.Balčyčiui, kuris buvo ministras 2007-aisiais, kad Lietuva tuomet neįsivedė euro ir dėl to per šį laiką prarado 8 mlrd. Lt. Z.Balčytis atsakė, kad toks buvo Europos Komisijos sprendimas. 

Anot D.Grybauskaitės, po prezidento rinkimų Vyriausybė turės pradėti dirbti, ji dar kartą įgėlė kurti darbo grupes mėgstančiam premjerui Algirdui Butkevičiui, sakydama, kad darbo grupių jau nebepakaks. 

„Į prezidentės postą atėjau Vyriausybei padėti susitvarkyti su krize. Dabar svarbūs klausimai yra kiti – valstybės saugumas, energetinė nepriklausomybė. Kylant ekonomikai prezidentui reikia vis mažiau kištis į Vyriausybės darbą“, – sakė ji. 

Z.Balčytis: politikai nesusitaria, kaip padidinti biudžeto įplaukas

Paklausta apie mažas pensijas D.Grybauskaitė pabrėžė, kad reikia kalbėti ne tik apie jas: „Padarėme didelę disproporciją atstatę algas daugiausiai uždirbantiems. Socialinis spektras taisytinas visas”. 

Pati ekonomika nedirba gerai. Mūsų ekonomika per brangi, per lėta, valstybės įmonės nereformuotos, – teigė D.Grybauskaitė. 

Z.Balčytis aiškino, kad geras klausimas, kaip padidinti biudžeto įplaukas. Anot jo, viena iš priežasčių, kodėl tai nevyksta – politikų nesugebėjimas susitarti. 

D.Grybauskaitei laidos vedėjas priminė jos frazę „gyvensime geriau, kai dirbsime geriau”. Tačiau, anot jo, Lietuvos darbuotojų produktyvumas lenkia daugelį šalių, bet pagal darbo užmokestį Lietuva gerokai atsilieka. 

„Yra dar ekonomikos efektyvumas, tai skirtingi dalykai, bet jie turi sutapti. Pati ekonomika nedirba gerai. Mūsų ekonomika per brangi, per lėta, valstybės įmonės nereformuotos”, – sakė D.Grybauskaitė. 

Anot Z.Balčyčio, ir praėjusi valdžia bandė efektyvinti valstybės įmonių darbą, tačiau jai nepavyko. 

„Dėl mūsų darbo jėgos produktyvumo ir neatitikimo pajamų… Valstybė neturi galimybių mokėti už gerą darbą tinkamo atlygio. Mes skirtingose situacijose su kitomis valstybėmis ir taip galime likti ilgai”, – kalbėjo Z.Balčytis. 

D.Grybauskaitė apie Darbo partiją: tai žemiausias pavyzdys 

D.Grybauskaitė, paklausta apie politinę etiką ir atsakomybę, sakė, kad pavyzdžiu turi būti patys politikai, tuo tarpu dabar registruojami įstatymų projektai, kuriais siūloma partijas atleisti nuo atsakomybės. 

Z.Balčyčio nuomone, politinę atsakomybę turi prisiimti ne tik partijos, bet ir įvairius postus užimantys asmenys: „Reikia preciziškai žiūrėti į žmones, kurie užima pareigas. Praeityje yra buvę negatyvių dalykų, kai žmonės priimti dėl politinių motyvų, o viskas baigdavosi prokuratūra. Atranka turi būti griežtesnė“.  

D.Grybauskaitė sakė, kad svarbiausia, kad į institucijas eitų profesionalai, o ne pagal priklausomybę partijai atrinkti žmonės. „Dabar girdime apie Darbo partijos atstovus, kurie gauna postus, nors jų pavardės skambėjo balsų pirkimo skandale. Tai yra žemiausias pavyzdys“, – sakė ji. 

D.Grybauskaitė: tai man kaip akmuo ant širdies

D.Grybauskaitė mano, kad pribrendo biudžetininkų atlyginimų reforma. Ji vėl kritikavo Seimo sprendimą atstatyti algas daugiausiai uždirbantiems valdininkams, politikams ir teisėjams. Prezidentė taip pat paaiškino, kodėl pasirašė tai numatantį Seimo įstatymą. 

„Siūliau sumažinti disproporcijas, bet man paaiškino, kad KT sprendimas būtų įsigaliojęs, nespėjau, tai yra akmuo ant širdies, kad įvyko tas, kas įvyko“, – kalbėjo ji ir pabrėžė, kad reikia kelti mažiausiai uždirbančių biudžetininkų atlyginimus. 

Z.Balčytis teigė jai pritariantis, tačiau, anot jo, bet kuri reforma turi būti pagrįsta finansiniais resursais. „Ateityje skatinčiau, kad taip būtų, kad per trumpesnį laiką būtų galima pasiekti tikslų, kuriuos norime pasiekti“, – sakė jis. 

Kandidatai abortų draudimui nepritaria

Paklaustas apie siūlymą drausti abortus Z.Balčytis sakė pasisakantis už moters teisę pačiai nuspręsti: „ES politika ir patirtis sako, kad draudimais nieko nepasieksime, daugės kriminalinių abortų arba moterys išvyks darytis abortų į užsienį“. 

D.Grybauskaitė sakė, kad pastaraisiais metais abortų kiekis sumažėjo, o draudimai paskatintų nelegalumą ir moterų išvykimą procedūras atlikti kitose šalyse. „Sistema tobulintina, bet draudimui nepritariu“, – teigė ji. 

Ietis sukryžiavo iškart po rinkimų nakties

Pirmajame ture D.Grybauskaitė gavo 45,89 proc. balsų, Zigmantas Balčytis – 13,63 proc. 

Iškart po jo prezidentė įgėlė Z.Balčyčiui: „Aš greičiau nusiteikusi nedaryti kompromisų ir nepardavinėti Lietuvos už sviestą, ką labiau girdžiu būsimo konkurento kalbose“. 

Vėliau Z.Balčytį papiktino, kad D.Grybauskaitė viena dalyvavo LNK televizijos laidoje „Diagnozė: valdžia“. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas sakė, kad kviesdama į laidą tik vieną kandidatą televizija greičiausiai pažeidžia įstatymus.

Laidos vedėja Rasa Tapinienė savo „Facebook“ paskyroje pranešė, kad laidoje buvo kalbinama tik prezidentė, nes taip nusprendė laidos rengėjai. Esą Z.Balčyčio vizitas buvo derinamas tik kaip atsarginis variantas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min