Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 gruodžio 22d. 23:53

Kaip išsirinkti slidinėjimo šalmą: pagal galvą ar pagal piniginę?

Viktoras Zaubidovas
Asm. archyvo nuotr. / Viktoras Zaubidovas
Slidinėjimo entuziastai, ko gero, dar nespėjo pamiršti „Formulės 1“ legendos Michaelio Schumacherio nelaimės, kai, griūdamas slidžių trasoje, lenktynininkas gavo itin sunkią galvos traumą. Todėl šalmo pasirinkimas – labai atsakingas ir svarbus žingsnis. Į ką derėtų atkreipti dėmesį, pataria Viktoras Zaubidovas, slidinėjimo entuziastas, slidžių pardavimo ir nuomos bendrovės „TerraSport“ direktorius.

Pirma, šalmas turi būti patogus ir idealiai atitikti galvos formą, tolygiai apglėbti galvą, nesudaryti spaudimo jokiuose taškuose. Šalmo reguliatorius esantis pakaušio srityje neturi įsirėžti į kaklą. Nuo antakių linijos iki šalmo turi likti ne mažiau kaip 2 pirštų pločio tarpas, kad tilptų akiniai ir jie nespaustų nosies. Pagal šalmo kaktos liniją reikėtų derinti ir akinių rėmelių formą. Tarp šalmo ir akinių neturi likti praktiškai jokio tarpo, kitu atveju gali šalti kakta. 

Taip pat svarbu atsiminti, kad šalmo teisingas dydis – matuojamas centimetrais aplink galvą. Natūralu, kad per mažas šalmas spaus, per didelis tabaluos ant galvos, smuks ant akių. Kita vertus, šalmui neprigludus  prie galvos pro visus plyšius trauks šaltas vėjas. 

Per mažas šalmas spaus, per didelis tabaluos ant galvos, smuks ant akių.

Tikėtina, kad  visi Lietuvoje parduodami šalmai yra sertifikuoti, bent jau taip turėtų būti. Ant šalmo pakuotės turėtų figūruoti CE EN1077 (Europos sąjungos sertifikavimo žyma) / ASTM F2040 (JAV sertifikavimo žyma) patvirtinančios, jog šalmai yra testuoti bei atitinka šalmams, skirtiems rekreaciniam žiemos sportui, keliamus saugumo reikalavimus. 

Pakankamai modernūs šalmai  turėtų turėti akinių dirželio laikiklį pakaušyje, ventiliacijos angas bei galimybę jas uždaryti esant labai šaltam orui. Taip pat gali būti palikta galimybė išimti vidinį pamušalą, norint jį išskalbti. Taip pat yra šalmų ir su integruotomis garso sistemomis bei kitais privalumais,  bet čia jau nebe būtinybės, o prabangos dalykėliai.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos nuomojantis ar perkant šalmus

Perkant šalmą jį reikėtų matuotis su akiniais. Ir akiniai, ir šalmas turi tilpti ant kaktos.

Negali būti tikras, kad kas nors įsidrąsinęs tavęs nenutrenks.

Kartais po šalmu bandoma pakišti storą kepurę. Tam yra skirti specialus nestoro audinio pošalmiai. Kepurė dažnu atveju yra pagaminta iš audinio neturinčio drėgmės šalinimo (išgarinimo) savybių, t.y. visą prakaitą kaupia savyje. Sudrėkus kepurei galva ima šalti, o nusiėmus šalmą šaltoje vėjuotoje aplinkoje ir meningitą galima įsitaisyti. Taip pat kepurės paprastai nėra labai plonos, tad kepurių siūlės, raukšlės ar kiti elementai sudaro spaudimą į galvą ir sukelia diskomfortą.

Dažnai ne tik lietuviai bando slidinėti be šalmo. Daugumoje Europos kurortų tai yra uždrausta.  Ne išimtis ir Druskininkų žiemos parkas.  Nors ir pasitikima savo jėgomis, reikėtų įvertinti, kad slidinėjama vos ne minioje žmonių. Negali būti tikras, kad kas nors įsidrąsinęs tavęs nenutrenks. Yra tekę per slidinėjimo praktiką matyti, kaip šalmai tikra gelbsti gyvybes.

Druskininkų Snow arenos dovanų kupono pavyzdys
Druskininkų Snow arenos dovanų kupono pavyzdys

P.S. Konkursas. Laimėkite porinius kvietimus į Druskininkų „Snow areną“. Dalyvaujantys konkurse el. paštu slides@15min.lt siųskite iliustruotus įspūdžius iš slidinėjimo kurortų. Apdovanosime pirmuosius 10 publikuotų straipsnių autorių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

01:14
01:01
03:15

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min